Nowe!

20 powodów, by odwiedzić najszczęśliwsze państwo na świecie

2 / 2

#10 Skudeneshavn — najlepiej zachowane norweskie miasteczko żeglarskie

Skudeneshavn to małe nadmorskie miasteczko, w którym znajduje się ponad 200 świetnie zachowanych białych budynków. Port w Skudeneshavn nie jest już tak ruchliwy jak w czasach największej świetności, ale samo miasteczko zachowało swój niepowtarzalny charakter, dzięki pochodzącym z XIX wieku zabudowaniom. Do Skudeneshavn można przeprawić się promem ze wspomnianego powyżej Stavanger.

Wioska rybacka - Skudeneshavn, Norwegia

fot: http://visitkarmoy.no#9 Fiord Geiranger

Fiordy to wizytówka i symbol Norwegii, a znajdujący się na trasie tak zwanego Złotego Szlaku (Golden Route) szczególnie wąski i stromy Geirangerfjord jest najbardziej znanym z nich.

Obecnie jedyna zamieszkała osada nad fiordem to Geiranger (około 300 mieszkańców), ale jeszcze przed wojną w tej okolicy mieszkali ludzie na odizolowanych od świata farmach. W przekazywanych z pokolenia na pokolenie historiach można usłyszeć o dzieciach, które przywiązywane były do palików (tak żeby podczas zabawy nie spadły z urwiska), czy o farmerach blokujących głazami ścieżki by uniemożliwić przejście poborcom podatkowym. Po Geirangerfjord pływają promy łączące Geiranger z położonym po drugiej stronie Hellesylt oraz statki wycieczkowe. Będąc w Geiranger warto wybrać się na wędrówkę korzystając z wielu ścieżek prowadzących w okoliczne góry – na trasie jest co najmniej kilka łatwo dostępnych punktów widokowych. Fiord Geiranger znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Geirangerfjord w Norwegii

fot: wallpapermaiden.com#8 Flam

Podróż do Norwegii nie jest kompletna bez wizyty w jednej z przytulnych wiosek rybackich, takich jak Flam. Otoczona przez wodospady, strome zbocza i wąskie doliny wioska odwiedzana jest przez tysiące turystów każdego roku. Portal Lonely Planet określił 20 kilometrową podróż koleją z Flåm do Myrdal jako najbardziej niesamowitą podróżą pociągiem na świecie. Trasa wiodąca wzdłuż fiordu, aż do górskich szczytów podczas której można podziwiać liczne wąwozy, wodospady i pokryte śniegiem góry jest niezapomnianym przeżyciem. Ponadto w okolicy można łowić ryby (w rzecze Flåmselvi), lub przejechać się jedną z najpopularniejszych tras rowerowych w Norwegii – Rallarvegen (tzw. „Droga budowniczych kolei”), która podobnie jak wspomniana już podróż koleją oferuje niesamowite widoki.

flamsbana - kolej w Norwegii

fot: visitflam.com/en/se-og-gjore1/aktiviteter/flamsbana/#7 Bergen

Port Bergen jest jednym z najpopularniejszych przystanków podczas rejsów po Arktyce. Bergen, które jest drugim największym miastem w Norwegii nazywane jest bramą do fiordów i znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W samym Bergen warto odwiedzić liczne kościoły, muzea (w tym najstarszy budynek w Bergen, wzniesiony XII w.), akwarium działające od 1960 roku, targ rybny (znak rozpoznawczy Bergen), czy starówkę słynącą ze swoich wąskich uliczek.

Bergen, Norwegia

fot: www.fjordtours.com/places-to-visit-in-norway/bergen/#6 Hardangerfjord i “język trolla”

Hardangerfjord jest drugim co do wielkości fiordem w Norwegii i czwartym najdłuższym fiordem na świecie. Portal „Lonely Planet” pisał znajdującej się w tej okolicy niezwykle popularnej półce skalnej Trolltunga w następujący sposób: “Specjalnością Norwegii są wyjątkowe formacje skalne, z których roztaczają się panoramiczne widoki oferujące możliwości uchwycenia idealnych zdjęć. Najlepsze zaś z nich ujrzysz ze skały Trolltunga”. Język trolla (bo tak można dosłownie przetłumaczyć tą nazwę) znajduje się około 1100 metrów nad poziomem morza i 700 metrów nad jeziorem Ringedalsvatnet. Trolltunga oferuje niesamowite widoki, a to tylko jedno z wielu tak niesamowitych miejsc w okolicach fiordu Hardangerfjord.

Trollstunga - język Trolla w Norwegii

fot: visitnorway.com#5 Dzikie zwierzęta

Dla miłośnika przyrody Norwegia jest spektakularna – spotkać tu można przeróżne zwierzęta zaczynając od niedźwiedzi polarnych na Svalbardzie przez łosie, woły piżmowe, wieloryby, wilki, niedźwiedzie, orły, aż po ogromne stada reniferów.

Niedźwiedzie polarne

fot: Pinterest#4 Opera w Oslo

Opera w Oslo została zaprojektowana tak, by pomieścić wielu ludzi na dachu, skąd rozpościera się piękny widok na wodę. Gmach Opery w Oslo to największy obiekt kulturalny, który powstał od 700 lat w Norwegii, czyli od powstania katedry Nidaros wybudowanej w 1152 roku.

Opera w Oslo (Norwegia)

fot: pl.wikipedia.org/wiki/Opera_w_Oslo#3 Svalbard

Svalbard to norweska prowincja w Arktyce, obejmująca swym zasięgiem archipelag Svalbard (wraz z kilkoma wyspami) znajdujący się około 800 km na północ od Norwegii. Największym miastem jest Longyearbyen, które jednocześnie nosi zaszczytny tytuł najbardziej wysuniętego na północ miasta na świecie (są oczywiście bardziej wysunięte punkty, ale to głównie stacje badawcze). Na terenie archipelagu nie znajdziemy ani jednego drzewa, ale za to łatwo spotkać tam niedźwiedzia, gdyż jest ich więcej niż ludzi (około 3000 niedźwiedzi vs 2700 osób zamieszkujących archipelag). Co ciekawe na wyspie jest zakaz umierania (serio) i zakaz posiadania… kota. Pierwszy wziął się z tego, że ziemia jest tak zmarznięta, że ciała się nie rozkładają. A koty? One z kolei łatwo zarażały się wścieklizną od lisów i stanowiły zagrożenie dla ptaków.

Jeśli zatem nie przerażają Was bardzo niskie temperatury, a chcielibyście odwiedzić wysuniętą najdalej na północ restaurację sushi to bookujcie bilety. Ponadto w Longyearbyen i okolicach można podziwiać arktyczną faunę (foki, morsy, renifery, lisy) i florę, ogromne lodowce (zabarwiona na niebiesko kra pływająca po fiordzie robi ogromne wrażenie), kilkusetletnie stare osady (w tym miasteczko górników), czy muzeum Arktyki w Instytucie Polarnym. Wbrew pozorom – jest tu co robić!

Longyearbyen Norwegia

fot: naturalworldsafaris.com

Svalbard Norwegia

fot: worldatlas.com#2 Okolice Ålesund i Sunnmøre

Alesund to niezwykle urokliwe miasto położone na kilku wyspach, pełne kanałów i wąskich uliczek otoczone górskimi szczytami Alp Sunnmøre. Położone na zachodnim wybrzeżu Norwegii, u ujścia kilku fiordów (Grytefjorden, Ellingsøyfjorden i Sulafjorden) do Morza Norweskiego miasto jest doskonałą bazą wypadową dla miłośników nart i pieszych wycieczek po górach.

Alesund w Norwegii

fot: screen z youtube

Alesund słynie z architektury secesyjnej, którą zawdzięcza… pożarowi – w 1904 roku spłonęły wszystkie, wówczas drewniane zabudowania. Odbudowa miasta rozpoczęła się już w 1905, co zbiegło się w czasie z ogromnym wzrostem popularności tego stylu w całej Europie. W mieście znajduje się również Muzeum Secesji (Jugndstilsenteret).

Alesund - Norwegia

Bedąc w Alesund warto odwiedzić punkt widokowy Aksla, skąd roztacza się panoramiczny widok na archipelag, piękne centrum miasta i niesamowite Alpy Sunnmøre. (fot: reisentilbake.no)

muzeum sunnmore w Norwegii

Większa część zbiorów muzeum położona jest pod gołym niebem. Zgromadzono tu liczne zabytkowe drewniane budowle (fot: sunnmore.museum.no)#1 Norweska Statua Wolności, „dziwności” z Parku Vigelanda i orka w norweskim fiordzie

Wiedzieliście, że nie trzeba jechać do Nowego Jorku, żeby zobaczyć słynną statuę wolności? Na turystów odwiedzających Norwegię (a dokładniej miasteczko Visnes na wyspie Karmøy) czeka miniaturowa wersja znanego na całym świecie posągu. Dlaczego akurat tam? W XIX wieku istniała w tym miejscu kopalnia miedzi, a duża część materiałów które potrzebne były do stworzenia nowojorskiej statuy pochodziło właśnie stąd. Na pamiątkę tego faktu w Visnes zbudowano miniaturową wersję nieoficjalnego symbolu Stanów Zjednoczonych. Kopalnia została zamknięta w 1972 roku, a w jej miejscu znajduje się obecnie muzeum.

Norweska Statua Wolności

fot: atlasobscura.com
Vigeland Park założony w 1940 roku jest jedną z najpopularniejszych atrakcji w Oslo. Obecnie w parku znajduje się 212 rzeźb z kamienia i brązu przedstawiających łącznie prawie 600 postaci. Gustav Vigeland to jeden z najsłynniejszych norweskich rzeźbiarzy, a ponad 200 rzeźb znajdujących się w parku jest jego dziełem. Artysta obsesyjnie interesował się ludzkim ciałem oraz emocjami, a jego niezwykle ekspresyjne dzieła pobudzają wyobraźnię.

Na koniec ciekawostka, której raczej nie znajdziecie w przewodnikach. Pamiętacie największą “wodną” gwiazdę filmową lat 90.? Mowa oczywiście o orce Keiko, która zagrała rolę Willy’ego w wielkim kinowym hicie „Uwolnić orkę”. Po zakończeniu zdjęć do filmu orka była stopniowo przystosowywana do życia na wolności. W 1998 została ona wypuszczona u wybrzeży Islandii (tam właśnie żyła przed schwytaniem), lecz uciekła opiekunom, przepłynęła 1400 kilometrów i dotarła do Norwegii. W rejonie fiordu Halsa żyła do śmierci w 2003 roku. Przyzwyczajona do obcowania z ludźmi orka podobno chętnie do nich podpływała, a nawet… bawiła się z turystami i mieszkańcami pobliskiego miasteczka!

Grób Keiko w Halsafjord to stos kamieni, na których wyryte są różne dedykacje i wiersze ku pamięci orki. Tuż obok znajduje się pamiątkowa tablica, która opowiada historię życia tego niezwykłego zwierzęcia. Będąc w okolicy nie można pominąć tego miejsca.

Grób Keiko - orki z popularnego filmu "Uwolnić Orkę" znajduje się w Norwegii

Grób Keiko (fot: static.panoramio.com)To również może Cię zainteresować:

25 powodów by odwiedzić Słowację
10 mniej znanych miejsc we Włoszech, które warto odwiedzić
Najpotworniejsze atrakcje turystyczne
15 powodów, dla których warto odwiedzić Szwajcarię
15 powodów, dla których warto odwiedzić Cypr
15 powodów, dla których warto odwiedzić Brazylię
15 powodów, dla których warto odwiedzić Kubę


źródła: (1),(2),(3)

2 komentarze

Skomentuj