15 powodów, dla których warto odwiedzić Brazylię
Nowe!

15 powodów, dla których warto odwiedzić Brazylię

Witajcie, cześć i czołem! Tym wpisem inicjujemy naszą nową zalajkowaną serię poświęconą podróżowaniu. W każdy czwartek znajdziecie u nas kolejne 15 powodów, by odwiedzić jakieś państwo świata. Mamy wprawdzie serię zatytułowaną „palcem po mapie”, ale tam skupiamy się raczej na jednej lokalizacji, a nie na całym kraju. Jako, że wpis ten dodaję parę godzin przed meczem otwarcia Piłkarskich Mistrzostw Świata 2014 rozgrywanych w Brazylii, to właśnie Brazylia zainauguruje naszą serię! Mam nadzieje, że się spodoba i będziecie do nas wracać.

1. Karnawał

Brazylia karnawał
Wprawdzie karnawały odbywają się na całym świecie, to jednak Brazylia uważana jest za światową stolicę karnawałów. Każdego roku karnawał w Brazylii zaczyna się 46 dni przed Wielkanocą i jest to trwająca cały tydzień impreza. W jego trakcie wszyscy dostają wolne (no chyba, że pracujesz przy sprzedaży jedzenia, lub piwa) żeby odpoczywać i świętować. Wprawdzie karnawał obchodzony jest hucznie w całej Brazylii, to jednak ten z Rio jest najsłynniejszy na świecie. Wspaniała muzyka, tancerki, fajerwerki i dekoracje przyciągają miliony turystów z całego świata.

2. Lasy deszczowe

Brazylia lasy deszczowe
Wprawdzie lasy deszczowe leżą na terenie 9 państw, to jednak w Brazylii znajduje się 60% ich powierzchni. Jest to zdecydowanie największy i najbogatszy gatunkowo obszar na planecie – prawie 4 miliony gatunków roślin i zwierząt żyje na terenie Brazylii, w tym gatunki małp niespotykane nigdzie indziej na świecie.

3. Plaże

Brazylia plaże
Wzdłuż nadmorskiej części Brazylii znajdziecie prawie 1500 plaż do wyboru. 500 wysp i wysepek u wybrzeży Brazylii pozostaje niezamieszkałych, przez co zachowały swoje naturalne piękno. W wielu miejscach plaże są chronionymi siedliskami dla licznych gatunków roślin i zwierząt – spokojnie w większości można się kąpać i opalać 😉

4. Copacabana

Brazylia Copacabana
Wprawdzie o brazylijskich plażach już wspominałem, to Copacabana (chyba najsłynniejsza plaża na świecie) zasługuje na oddzielny podpunkt. Copacabana ma aż 4 kilometry długości, a dzielnicę o tej samej nazwie zamieszkuje ponad 400 000 ludzi, co czyni ją jedną z najgęściej zaludnionych miejsc świata. Plaże Copacabany są gospodarzem wielu imprez kulturalnych i sportowych, takich jak noc sylwestrowa czy Mistrzostwa Świata w piłce nożnej plażowej. Artyści którzy wystąpili na Copacabanie to m.in. The Rolling Stones, Rod Stewart i Lenny Kravitz. Promenada jest pełna drogich hoteli, restauracji, barów i pubów.

5. Muzyka

Brazylia muzyka
Brazylijska muzyka jest wyjątkowo zróżnicowana, odznacza się powszechnym łączeniem elementów folklorystycznych i współczesnych. Najbardziej znanym stylem muzycznym Brazylii jest samba, grana przede wszystkim w Rio de Janeiro i São Paulo. Dzięki bossa novie, która łączy elementy samby i jazzu, muzyka brazylijska zyskała w latach 50. i 60. międzynarodowy rozgłos.

6. Ouro Preto

Brazylia Ouro Preto
W Brazylii na każdym kroku spotkacie się twarzą w twarz z historią, gdyż wiele miast, miasteczek i wsi pozostaje w (prawie) niezmienionym stanie o czasów kolonialnych. Ouro Preto to jeden z takich przykładów, który od 1980 roku znajduje się na światowej liście dziedzictwa UNESCO (i było pierwszym takim miejscem w Brazylii). Kiedyś wydobywano w pobliżu złoto, a dziś turyści przybywają tu, żeby oglądać charakterystyczną barokową architekturę miasta kolonialnego.

7. Pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio

Brazylia pomnik Rio
Ten 38 metrowy pomnik wzniesiono na szczycie granitowej góry Corcovado, a z jego szczytu rozciąga się niesamowity widok na Rio de Janeiro i okolice. Zbiórkę pieniędzy na pomnik, który miał upamiętniać setną rocznicę niepodległości Brazylii rozpoczęto w 1921 roku. Pomnik odsłonięto w 1931 roku, a dziś jest to jeden z symboli Rio (i Brazylii) znany na całym świecie.

8. Kawa

Brazylijska kawa
Do drugiej połowy XX wieku Brazylia była w zasadzie jedynym graczem na światowym rynku kawy – co roku zbierała najwięcej ziaren oraz była w stanie dyktować ceny. Dziś kawa z Brazylii stanowi 1/3 światowego rynku, a prawie 5 milionów obywateli jest zatrudnionych przy hodowli, pośrednictwie albo produkcji kawy. Brazylijskie kawy są zwykle łagodne i delikatne, o niskiej kwaskowatości, a najpopularniejsza z nich cafezinho, podobna do espresso, jest bardzo mocna, z dużą ilością cukru.

9. Brazylijska kuchnia

Brazylijska kuchnia
Kuchnia brazylijska jest równie różnorodna co kultura. Znajdziecie tu wspaniałe mieszanki potraw europejskich i japońskich, czyli wszystko od ryżu, przez fasolę, warzywa korzeniowe, po grillowane mięsa. Jeśli już będziecie w Brazylii, to koniecznie zajrzyjcie na uliczne stragany, gdzie można spróbować klasycznych potraw przyrządzanych w ten sam sposób, w jaki przyrządzali je ich przodkowie.

10. Idealne warunki dla surferów

Brazylia surfing
Brazylia to istny raj dla miłośników surfingu: brazylijskie wybrzeże to 7491 km., a fale znajdą zarówno początkujący, jak i zaawansowani amatorzy tego sportu. Jest mnóstwo szkół surfingu, więc jeśli po dniu patrzenia jak robią to inni zapragniesz się nauczyć, nie będzie z tym najmniejszego problemu.

11. Capoeira

Brazylia Capoeira
To właśnie w Brazylii w XVIII i XIX wieku niewolnicy wymyślili Capoeirę. Wywodzi się ona z rytualnych tańców plemion afrykańskich, łącząc w sobie ich rytmy, charakterystyczne pozycje. Jeśli więc chcecie zgłębić tajniki tej sztuki walki u brazylijskich mistrzów, to kupujcie bilet już dziś 🙂 W Brazylii istnieje wiele szkół i akademii capoeira, a wiele z nich propaguje capoeira zupełnie za darmo.

12. Wędkowanie

Brazylia wędkowanie
Brazylia i brazylijskie wody to nie tylko raj dla surferów i miłośników nurkowania. Jest to też świetne miejsce na wędkowanie. Brazylia oferuje szeroki wybór ryb, których nie można znaleźć w innych częściach świata jak np. Payara, która posiada niespotykane u innych ryb uzębienie. Oprócz szeregu ostrych zębów (do 1 cm) rozrzuconych po bokach, uzbrojona jest w dwa wielkie (do 10 cm) kły osadzone w dolnej szczęce!

13. Gratka dla fotografów

Brazylia wspaniałe krajobrazy
Nie ważne gdzie jesteś, jeśli jesteś w Brazylii zawsze miej aparat pod ręką. Brazylia pełna jest wspaniałych miejsc i ludzi, których możesz uwiecznić na zdjęciach..

14. Wodospad Iguazú

Brazylia wodospad Iguazu
Znajdujący się na granicy brazylijsko – argentyńskiej wodospad ma prawie 2 km szerokości i składa się z 275 odrębnych progów skalnych. Szum wody słyszalny jest w promieniu 20 km. Chociaż wodospad wygląda efektownie przez cały rok, zdarza się, że zamiera. Ciekawostka: w 1978 roku panowała tak ogromna susza, że przez 28 dni przez krawędź urwiska nie przepłynęła ani jedna kropla wody.

15. Futbol!

Brazylia futbol
Nie byłbym sobą gdybym nie wspomniał o piłce nożnej. Brazylijczycy chyba rodzą się z genem nieznanym innym nacjom, który sprawia, że piłkę kopać potrafią jak nikt inny (Brazylia to 5-cio krotnych Mistrz Świta w piłce nożnej). Pele, Romario, Rivaldo, Ronaldo, Ronaldinho, Roberto Carlos, Kaka, Neymar to zaledwie garstka z wielu wspaniałych piłkarzy, którzy zaczynali (najczęściej) od grania na ulicach i plażach. Kultowy stadion Maracana, który kiedyś był największym na świecie (podczas rekordowego meczu było tu 199.854 kibiców!) został gruntownie wyremontowany i będzie areną tegorocznych Mistrzostw Świata.

zdjęcia i źródła: wikipedia, mamiverse.com, infobarrel.com, familytraveller.com

Skomentuj