Jellyfish Lake – niesamowite jezioro Meduz na wyspie Eil Malk - Zalajkowane.pl
Nowe!

Jellyfish Lake – niesamowite jezioro Meduz na wyspie Eil Malk

JellyFish Lake, czyli Jezioro Meduz położone jest na bezludnej wyspie Eil Malk należącej do Republiki Palau (zachodnia część Pacyfiku). Miejsce to jest rajem dla wielbicieli podwodnego świata za sprawą milionów meduz, które stały się „więźniami” tego akwenu.

Dlaczego tak się stało? Otóż to niewielkie, słonowodne jezioro zostało odcięte od otwartego morza około 12 tysięcy lat temu poprzez wynurzającą się rafę koralową. Wiekowo nasze Morze Bałtyckie i Jezioro Meduz to rówieśnicy. Przez wiele lat meduzy rozmnożyły się tu tak licznie, że opanowały cały zbiornik. Ponadto zamieszkujące jezioro meduzy nie mają naturalnych przeciwników, które w wyniku naturalnej selekcji mogłyby je wyeliminować.

Jezioro pełne Meduz Palau

Za Lukas from Munich, Germany – originally posted to Flickr as Palau_2008030818_4734, CC BY 2.0, Link

Jezioro pełne Meduz Palau

Za tata_aka_T – originally posted to Flickr as Snorkeling with Jellyfish, CC BY 2.0, Link



Mieszkańcy Jeziora Meduz

Wyróżnić można dwa rodzaje mieszkańców jeziora: Mastigias i Aurelia (golden JellyFish i moon JellyFish), które spokrewnione są z chełbią modrą. Codziennie odbywa się niesamowity wodny spektakl, podczas którego meduzy podążają od jednego brzegu jeziora do drugiego wraz ze wschodzącym i zachodzącym słońcem. Zaskakujące jest to, że wędrówka ta ma jednakowy przebieg związany z pozyskiwaniem przez meduzy pożywienia w wyniku procesu fotosyntezy. Jej proces jest możliwy tylko dlatego, że w trakcie ewolucji wytworzyła się symbioza pomiędzy meduzą, a glonem z gatunku zooksantelli.

Jellyfish Lake na Palau

Za Lukas – originally posted to Flickr as Palau_2008030818_p1020195, CC BY 2.0, Link



Nurkowanie z meduzami w JellyFish Lake jest bezpieczne

Co ciekawe meduzy z JellyFish Lake posiadają komórki parzydełkowe nie groźne dla człowieka, dlatego też pływanie w jeziorze nie jest zabronione. Pasjonaci nurkowania mogliby rzec, że to istny raj na ziemi. Jednak nie do końca – warunki, które należy spełnić, aby nurkowanie było możliwe, a przede wszystkim bezpieczne dla obu stron są dwa. Pierwszy z nich to zakaz używania butli do nurkowania, ponieważ bąbelki, które uwolnione zostają w czasie korzystania z nich są szkodliwe dla ciała meduzy. Drugi warunek do głębokość poniżej, której nie należy schodzić. Jest to 15 metrów – poniżej zaczyna się warstwa beztlenowa, w której stężenie siarkowodoru jest tak duże, że stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia osoby nurkującej (może przez skórę przenikać w głąb organizmu!).

Jellyfish Lake na Palau

Za Amanderson/Flickr (Creative Commons)

Jellyfish Lake na Palau

Za albert929/Flickr (CC BY-SA 2.0)



Meduz coraz mniej

Jednak nie zawsze to, co teraz nazywane jest przez turystów rajem nim było. Kilkadziesiąt lat temu Jezioro Meduz przeżyło poważny kryzys, a życie jego podwodnych mieszkańców stało pod znakiem zapytania. Zmieniający się klimat spowodował wystąpienie na tym obszarze zjawiska o nazwie El Nino (ponadprzeciętnie wysoka temperatura wody w strefie równikowej Pacyfiku), które stwarzało zagrożenie całkowitego wymarcia populacji. Po pewnym czasie temperatura wody wróciła do normy, a liczba meduz wzrosła do pierwotnego poziomu.

Latem 2003 roku nastąpił kolejny kryzys dla wodnego raju. Jezioro zostało zainfekowane jamochłonem z rodzaju Aiptasia (mógł on przebywać w muszli ślimaka przenoszonej przez jednego z turystów). Gatunek ten szybko rozprzestrzenia się w płytkich partiach zbiornika, w konsekwencji wypierając miejscowe siedliska meduz. Sytuacja została opanowana dopiero w 2012 roku kiedy to ich liczebność znów powróciła do pierwotnego poziomu. Eksperci jednak mają „na oku” podwodny świat jeziora, gdyż nie ma pewności, że kryzys nie powróci. W konsekwencji miejsce to objęte zostało ochroną UNESCO.

Jezioro pełne Meduz Palau

Za Kashif Pathan/Flickr (CC BY-SA 2.0) oraz kuruman/Flickr (CC BY-SA 2.0)

Nurkowanie z Meduzami na Palau

Za asimulator/Flickr (Some rights reserved by Asimulator)




Dla wielbicieli nowinek ze świata nauki mam jeszcze małą ciekawostkę związaną z Jeziorem Meduz – przeprowadzono tu eksperyment potwierdzający hipotezę Karola Dariwina. Zakłada ona, że organizmy planktonowe mieszają ze sobą wody oceaniczne. Barwnik wprowadzony w jednym końcu jeziora w ciągu doby został rozprowadzony po całym zbiorniku. Oznacza to, że organizmy planktonowe przemieszczając się pociągają za sobą wodę o objętości cztery razy większej niż ich ciało.

Kolejną ciekawostką jest to, że Jezioro Meduz jest jednym z około 50 słonych jezior położonych na wyspach Palau – tylko Jezioro Meduz jest jednak dostępne dla turystów i dla swobodnego nurkowania.

Lubisz podróże i ciekawostki? Zobacz też:

Sorvagsvatn – niesamowite jezioro “wiszące” nad oceanem
25 ciekawostek o samolotach, liniach lotniczych i lataniu
Najdłuższe nazwy geograficzne na świecie – spróbuj je przeczytać
13 najpiękniejszych kolorowych jezior na świecie
Okunoshima – wyspa królików


źródła: (1),(2), (3)

3 komentarze

Skomentuj