13 najpiękniejszych kolorowych jezior na świecie - Zalajkowane.pl
Nowe!

13 najpiękniejszych kolorowych jezior na świecie

Różowe, niebieskie, zielone, purpurowe – zachwycają swoimi barwami, dodatkowo otoczone niezwykle pięknym widokiem wokół. Nie ma co się dziwić, że kolorowe jeziora przyciągają tłumy turystów i fotografów z całego świata. Zapraszam w krótką podróż po najpiękniejszych kolorowych jeziorach na świecie.

13. Laguna Colorada – bordowe jezioro w Boliwii

Laguna Colorada jest jednym z piękniejszych miejsc w Boliwii. Położone w południowo-zachodniej części kraju jezioro jest płytkie, słone i ma bardzo charakterystyczny bordowy kolor. Nietypowa barwa powstaje na skutek czerwonych osadów oraz niektórych żyjących w jeziorze glonów i alg.

kolorowe jeziora na świecie - Laguna Colorada – bordowe jezioro w Boliwii

fot. walldevil.com
Na powierzchni jeziora występują białe obszary, są to wysepki z boraksu (tetraboranu sodu), który jest związkiem mineralnym łatwo rozpuszczalnym w wodzie. Bordowe jezioro otoczone jest skalistym brzegiem, a w oddali widać piękne pasma górskie. Laguna słynie także z różowych flamingów, które zamieszkują brzegi jeziora.
kolorowe jeziora na świecie - Laguna Colorada – bordowe jezioro w Boliwii

Grupa flamingów w jeziorze Laguna Colorada. Fot. Havardtl, wikipedia.org (CC BY-SA 4.0)12. Blanca – zielone jezioro w USA

Położone w Górach Kaskadowych, na terenie stanu Waszyngton jezioro Blanca otoczone jest górami Kyes, Columbia i Monte Cristo. Dojście do jeziora jest nieco trudne, a jedyną dostępną trasę (Blanca Lake Trail) trzeba pokonać pieszo. Punkt startowy znajduje się na wysokości 579 m n.p.m., a kończy się na ponad 1200 m n.p.m. Wysiłek związany z wejściem wynagradza jednak zielony odcień jeziora, który w otoczeniu gór tworzy krajobraz piękny niczym z bajki. Ten niesamowity kolor jezioro zawdzięcza drobinom lodowcowych osadów, które unoszą się w wodzie.

kolorowe jeziora na świecie - Laguna Colorada – zielone jezioro Blanca Lake w Usa

fot. wta.org11. Morning Glory Pool – niebiesko-zielone jezioro w Yellowstone, USA

Te gorące źródła o niesamowitych kolorach położone są na terenie Parku Narodowego w Yellowstone w Stanach Zjednoczonych. Ze względu na swoją budowę geologiczną źródła te są gejzerami, jednak samoczynny wybuch zanotowano jedynie raz i to w 1944 roku – woda została wzniesiona wtedy na wysokość ponad 12 metrów. Niebiesko-zielony kolor wody jezioro zawdzięcza żyjącym na dnie bakteriom. Niestety pozostałe barwy czerwone, pomarańczowe i żółte powstały w wyniku działań człowieka. Turyści wrzucają śmieci, monety co powoduje zatkanie wylotu gorącej wody, a to z kolei przyczynia się do rozwoju innych bakterii, które pozostawiają na powierzchni wody kolorowe pierścienie. Temperatura wody sięga nawet do 70 °C.

kolorowe jeziora na świecie - Laguna Colorada – Morning Glory Pool w parku Yellowstone

fot. Voyagenation.com

Morning Glory Pool

A tak Morning Glory Pool wyglądał w 1940 roku. (fot. mithsonianmag.com)10. Jeziora Plitwickie – Chorwacja

Chorwacja słynie nie tylko z pięknych plaż i ciepłego morza, ale również z pięknych Parków Narodowych. Jednym z nich jest Park Narodowy Jeziora Plitwickie – najstarszy tego typu obiekt w Chorwacji, który założono w 1949 roku. Położony w środkowej części kraju ok. 140 kilometrów od Zagrzebia, niedaleko wschodniej granicy z Bośnią i Hercegowiną park składa się z 16 jezior krasowych, które połączone są ze sobą wodospadami położonymi na różnych wysokościach – od 503 m n.p.m. do 636 m n.p.m. Kolor wody przybiera różne barwy od przezroczystości po intensywny turkus (wpływ ma na to węglan wapnia, który znajduje się na dnie). Odcienie szarego, żółtego i zielonego to z kolei zasługa promieni słonecznych i minerałów. Park został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

jeziora plitwickie chorwacja

fot. np-plitvicka-jezera.hr9. Wulkan Kelimutu i trzy kolorowe jeziora – Flores, Indonezja

Natura tworzy niesamowite rzeczy i jedną z nich jest z całą pewnością wulkan Kelimutu (1690 m n.p.m.) na indonezyjskiej wyspie Flores – w jego kraterze znajdują się … trzy jeziora. Woda w jeziorach zmienia kolor w zależności od pory roku. Jezioro „Starych Ludzi” jest najczęściej błękitne, natomiast „Młodych mężczyzn i dziewcząt” oraz „Zaczarowane” zmieniają swoją barwę na zielony, pomarańczowy, brązowy, a nawet czerwony. Zmiana koloru jest wynikiem działania gazów wulkanicznych, które wytwarzają reakcje chemiczne. Jednak według mieszkańców wyspy, miejsce to należy omijać z daleka, ponieważ w jeziorach uwięzione są dusze zmarłych i dlatego woda przybiera taki kolor.

Wulkan Kelimutu i trzy kolorowe jeziora zmieniające swą barwę

fot. feel-planet.com8. Devil’s Bath – Diabelskie Jezioro – Wai-O-Tapu, Nowa Zelandia

Jezioro kraterowe położone w północnej części wyspy w miasteczku Rotorua jest kolejnym cudem matki natury. Kolor jeziora uzależniony jest od ilości i mocy padającego światła, stężenia siarki i aktywnych minerałów, a jego odcień zmienia się od zielonego po żółty. Diabelskie jezioro paruje, wybucha i wrze, a ponadto jest bardzo gorące – temperatura na głębokości może sięgać nawet 200°C. Oczywiście kąpiel w nim jest zabroniona – jest to jednak największa geotermalna atrakcja Nowej Zelandii.

Diabelskie Jezioro – Wai-O-Tapu (Nowa Zelandia)

fot. Pinterest.com7. Jezioro Hillier – różowe jezioro w Australii

Kolejne niezwykłe jezioro na naszej liście znajduje się w Australii na wyspie Middle. Różowe jezioro Hillier ma specyficzny kształt przypominający odciśniętą stopę i piękny jasnoróżowy kolor, który zawdzięcza żyjącym w jeziorze glonom m.in. Dunaliella salina (wytwarzają one czerwony barwnik). Barwa ta jest trwała, nawet po nabraniu wody do pojemnika.

Jezioro otacza teren porośnięty eukaliptusami i kajeputami (Melaleuca Leucadendron – Australijskie drzewo herbaciane). Ponieważ Hillier jest jeziorem typu solankowego na plaży znajduje się piasek wymieszany z solą. Na początku XX wieku wydobywano tu nawet sól, jednak po 6 latach zaprzestano wydobycia.

Różowe Jezioro Hillier

Jezioro Hillier (Australia) – fot atlasobscura.com6. Jezioro Okama – Japonia

Na wyspie Honsiu w niewielkim masywie wulkanicznym Zaō znajduje się jezioro Okama, które powstało na skutek zalania krateru wulkanu. Okama ma 350 metrów średnicy i 60 metrów głębokości i jest to kolejne jezioro zmieniające swą barwę w zależności od panujących warunków atmosferycznych. Okama nazywana jest również „Stawem Pięciu Kolorów” lub „pięciokolorowym bagnem”.

Kolorowe jezioro Okama w Japonii

fot. pinterest.com

Kolorowe jezioro Okama w Japonii

fot. district81.jp5. Retba – różowe jezioro w Senegalu

Kolejne różowe jezioro znajduje się w Senegalu. Jego woda swój kolor zawdzięcza mikroalgom (tzw. dunaliella salina) oraz minerałom z brzegu jeziora. Intensywność koloru zmienia się w zależności od kąta padania promieni słonecznych.

Jezioro Retba jest bardzo słone – charakteryzuje się dziesięciokrotnym wyższym zasoleniem niż Ocean Atlantycki u wybrzeży Senegalu – tak bardzo silne zasolenie sprawia, że bez wysiłku można unosić się na wodzie. Jezioro Retba jest płytkie (jego głębokość wynosi tylko 3 metry), a od Atlantyku oddziela je jedynie pasm wydm. Ciekawostka: przy jeziorze była meta rajdu Dakar, zanim został on przeniesiony do Ameryki Południowej.

kolorowe jeziora na świecie - Retba – różowe jezioro w Senegalu

fot. photo-plus-you.blogspot.com4. Kolorowe Jeziorka – Rudawski Park Krajobrazowy, Polska

My również możemy się pochwalić jeziorami o nietypowych barwach. Niedaleko wsi Wieściszowice, położonej w gminie Marciszów, w południowej części województwa dolnośląskiego znajdują się Kolorowe Jeziorka, które powstały na skutek zalania starych kopalń. Cztery małe jeziorka: żółte, purpurowe, błękitne i czarne leżą na zboczu Wielkiej Kopy. Skład chemiczny ścian i dna wyrobisk wpływa na kolor wody.

Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich

Panorama Błękitnego Jeziorka – fot. kolorowejeziorka.pl

Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich

Żółte Jeziorko często zmienia swoją barwę – fot. kolorowejeziorka.pl

Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich

Występujące sezonowo Zielone Jeziorko (zwane również czarnym) – fot. kolorowejeziorka.pl

Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich

Purpurowe Jeziorko – fot. kolorowejeziorka.pl3. Jezioro Peyto – Kanada

Polodowcowe jezioro znajdujące się w Parku Narodowym Banff charakteryzuje się lazurową barwą wody. Kolor ten zawdzięcza pyłowi skalnemu, który w miesiącach letnich spływa z lodowca. Piękny krajobraz przyciąga wielu fotografów, a zdjęcia zrobione nad jeziorem Peyto często umieszczane są w książkach geograficznych i albumach.

kolorowe jeziora na świecie - jezioro peyto w Kanadzie

Najlepszy widok na jezioro roztacza się ze znajdującego się tuż obokszczytu Bow Summit (fot. pixabay.com, CC0 Creative Commons)

kolorowe jeziora na świecie - jezioro peyto w Kanadzie

fot. pixabay.com, CC0 Creative Commons2. Jezioro Natron – Tanzania

W północnej Tanzanii, niedaleko granicy z Kenią znajduje się jedno z najspokojniejszych jezior w Afryke. Nazwa „Natron” pochodzi od minerału, który w bardzo dużej ilości występuje w jeziorze – natryt, zwany inaczej sodą krystaliczną pochodzi głównie z popiołu wyrzucanego przez wulkany znajdujące się w pobliżu jeziora.

Swój kolor jezioro zawdzięcza bogatym złożom minerałów. Woda w jeziorze Natron osiąga temperaturę 70°C, a ponadto jej pH może dochodzić do wartości 10.5, przez co jest ona silnie żrąca. Zwierzęta, które nie są do tego przystosowane mogą mieć popaloną skórę i oczy.

Jednym z minerałów występujących w jeziorze Natron jest węglanu sodu – starożytni Egipcjanie używali go do mumifikacji. Działa on również jako konserwant ciał zwierząt, które zanurzyły się w wodach jeziora Natron. Fotograf Nick Brandt odkrył szczątki flamingów i innych zwierząt. „Nagle okazało się, że stworzenia – wszelkiego rodzaju ptaki i nietoperze leżą wyrzucone wzdłuż linii brzegowej jeziora Natron” – napisał autor zdjęć w swojej książce. Te zdjęcia pokazywaliśmy tutaj.

Jezioro Natron w Tanzanii

fot. tailsofwonders.com1. Pink Lake – Australia

W zachodniej Australii znajduje się kolejne różowe jezioro, które w zależności od pogody zmienia odcień od delikatnego różu po fioletowy. Pink Lake swój niezwykły kolor zawdzięcza glonom i bakteriom, które żyją w jeziorze i w celu przetrwania produkują barwnik (beta-karoten). Ciekawostka: aż 99 % soli znajdującej się w jeziorze jest wykorzystywana do produkcji soli spożywczej.

kolorowe jeziora na świecie - Pink Lake – różowe jezioro w Senegalu

fot. australiangeographic.com.auZobacz też:

Big Ben ciekawostki
Wieża Eiffla ciekawostki
14 ekstremalnych miejsc zamieszkanych przez ludzi
Rekordowe miejsca w Polsce
Yaodong – chińskie domy w jaskiniach


źródła: (1), (2), (3), (4), (5), (6), (7)

3 komentarze

Skomentuj