Palcem po mapie: La Piedra Del Penol, czyli skała z Guatape
Nowe!

Palcem po mapie: La Piedra Del Penol, czyli skała z Guatape

Wow, ależ ten czas szybko leci. Dacie wiarę, że to już 18 odcinek podróży „palcem po mapie”? To znaczy, że jesteśmy z wami od 18 tygodni! Zebrało się już całkiem sporo miejsc, które wspólnie „odwiedziliśmy” 🙂 Najpierw byliśmy w podwodnym hotelu w Zanzibarze (klik), potem na tajemniczych Wyspach Diomedesa (klik), nad różowym Jeziorem Hillier w Australii (klik), w Japońskim parku rozrywki, gdzie pokazywałem wam nurkujący rollercoaster (klik), oraz na Ścieżce Króla w Hiszpanii (klik). Podziwialiśmy także niesamowite widoki nad jeziorem Karakul w Tadżykistanie (klik), podróżowaliśmy wyjątkową koleją w Chile (klik), pokazywałem wam Wrota Piekieł w Turkmenistanie (klik),podziwialiśmy niesamowite widoki na wyspach Raja Ampat (klik), przekraczaliśmy granicę hiszpańsko-portugalską zjeżdżając na linie (klik), podziwialiśmy wyspę Guam (klik), zwiedzaliśmy nietypowy hotel Montana Magica w Chile (klik), pokazywałem wam niebieski las w Belgii (klik), zwiedzaliśmy niezwykłe miasteczko „przygniecione przez skały” Les Eyzies de Tayac położone we Francji (klik), pokazywałem wam niebieskie miasto Szafszawan w Maroko (klik), podziwialiśmy czerwoną plażę w Chinach (klik), a tydzień temu byliśmy w Meksyku i pokazywałem wam niesamowite Cenoty (takie „podziemne baseny” 🙂 ) (klik).

Wróćmy jednak do celu naszej dzisiejszej podróży. Udajemy się dziś do Kolumbii, a dokładniej w region Antioquia. W okolicach miasteczka Guatape znajduje się szczyt skalny o tej samej nazwie (Rock of Guatape, La Piedra Del Penol z hiszp.). Wysoki na 200 metrów szczyt powstał jakieś 70 milionów lat temu. Cała okolica położona jest dość wysoko, bo ponad 2135 metrów nad poziomem morza. Gigantyczna skała ma 385 metrów długości i waży około 10 milionów ton!
Skała Guatape Kolumbia

Co ciekawe Guatape jest punktem spornym mieszkańców 2 pobliskich miasteczek. Mieszkańcy Guatapé i El Penol nie mogą dojść do porozumienia do kogo „należy” skała. Ci pierwsi postanowili nawet napisać na niej białą farbę nazwę Guatape, lecz zdążyli namalować tylko G i kawałek litery U, gdy przeszkodzili im w tym ci drudzy – kawałek napisu widać na północnej stronie ogromnego kamienia. Na szczycie znajdują się stoiska z pamiątkami i oczywiście punkt widokowy, z którego doskonale widać całą okolicę.

# Na szczyt prowadzi około 700 schodów
Skała Guatape Kolumbia

# Na zdjęciu widać kawałek napisu, o którym pisałem wyżej
Skała Guatape Kolumbia

# Po raz pierwszy górę zdobyto dopiero w 1954 oku. Dokonała tego grupa przyjaciół, która w ciągu pięciu dni wspięła się na szczyt przy pomocy drewnianych kijów. Od 1940 roku to miejsce znajduje się pod ochroną rządu Kolumbii.
Skała Guatape Kolumbia

# Schody wyglądają jak wstążka, która „sznuruje” kamień.
Skała Guatape Kolumbia

#
Skała Guatape Kolumbia

#
Skała Guatape Kolumbia

#
Skała Guatape Kolumbia

# Na miejscu można kupić wyroby rzemieślnicze, pocztówki i lokalne specjały.
Skała Guatape Kolumbia

# Widok, jaki rozpościera się z wierzchołka dosłownie zapiera dech w piersiach. Skałę otaczają malownicze rozlewiska i pola uprawne.
Skała Guatape Kolumbia

za amusingplanet.com

2 komentarze

Skomentuj