Cukier odpowiedzialny za zaburzenia psychiczne u mężczyzn! - Zalajkowane.pl
Nowe!

Cukier odpowiedzialny za zaburzenia psychiczne u mężczyzn!

Według najnowszego badania opublikowanego w raportach naukowych, mężczyźni, którzy spożywają diety bogate w nadmierne ilości cukru, częściej popadają w stany lękowe oraz cierpią na depresję. Co ciekawe, podobnej zależności nie zaobserwowano u kobiet.

Naukowcy przez 22 lata obserwowali grupę 5000 mężczyzn i 2000 kobiet. Odkryli, że mężczyźni, którzy spożywają więcej niż 67 gramów cukru dziennie, mają o 23% większe szanse na negatywne skutki dla ich zdrowia psychicznego niż mężczyźni, którzy spożywają mniej niż 39,5 gramów dziennie.

Główny autor badania – Anika Knuppel z University College London wyjaśniła, że „dieta wysokobiałkowa wpływa na wiele czynników naszego zdrowia, ale nasze badania wykazują dodatkowo, że może istnieć związek między wysokim spożyciem cukru a zaburzeniami nastroju, szczególnie wśród mężczyzn. Istnieje wiele czynników, które wpływają na zaburzenia nastroju, ale dieta bogata w słodkie potrawy i napoje może być kroplą, która przelewa czarę.”

„Badania nie wykazały związku pomiędzy spożyciem cukru a zaburzeniami nastroju u kobiet i nie jest jasne, dlaczego tak się dzieje. Potrzebne są dalsze badania w celu zbadania efektu depresji powodowanej dużym spożyciem cukru, na dużej próbie populacji.” – dodała Knuppel.

To nie pierwszy raz cukier obwiniany jest o zaburzenia nastroju. Wiadomo już od lat, że hamuje on aktywność hormonu o nazwie BDNF, który jest obniżony u osób cierpiących na depresję. Od lat wiązano duże spożycie cukru ze zwiększonym ryzykiem depresji.

Knuppel wyjaśnia – „okazało się, że słodkie jedzenie może wywoływać pozytywne odczucia w bardzo krótkim okresie czasu. Osoby o obniżonym nastroju czasem celowo zjadają słodką przekąskę, aby poprawić sobie nieco nastrój. Jednak nasze badania sugerują, że spożywanie cukru przez dłuższy okres, może mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne i nie tylko, ponieważ organizm uzależnia się od cukru i z czasem musimy spożywać go coraz więcej, nawet wtedy, kiedy chcemy tylko zrobić sobie małą, słodką przyjemność.”

Mieszkańcy kraju nad Wisłą spożywają przeciętnie 32 łyżeczki cukru dziennie. I to nie łasuchy, ale każdy zwyczajny konsument! Wprawdzie Nowakowi brakuje jeszcze do Smitha zza wielkiej wody, bo ten pochłania 110 łyżeczek, jednak jako społeczeństwo jesteśmy na prostej drodze, aby i w tej cywilizowanej konkurencji dorównać najbardziej otyłej nacji świata.

Ile cukru możemy zjadać dziennie? Normy mówią o 36 gramach (9 łyżeczek) dla mężczyzn i 20 gramach (5 łyżeczek) dla kobiet. Ale prawda jest taka, że najlepiej nie jeść go wcale.

źródło: dawidvilfe.com

Skomentuj