Palcem po mapie: Wyspy Raja Ampat
Nowe!

Palcem po mapie: Wyspy Raja Ampat

Hej hej, pozwólcie że wybierzemy się w kolejną podróż palcem po mapie. Dla tych, którzy dopiero zaczynają nas czytać linki do poprzednich edycji na samym dole tego wpisu. Kierunek na dziś: Indonezja i piękne wyspy Raja Ampat.

W skład archipelagu Raja Ampat położonego między morzem Seram i Oceanem Spokojnym wchodzi prawie 1500 wysp. Największe z nich to Misool, Salawati, Batanta i Waigeo i mniejsza wyspa Kofiau. Powierzchnię 46 296 km2 zamieszkuje około 30 000 mieszkańców. Całe Karaiby nie mają tylu okazów flory i fauny, co tutejsze pojedyncze rafy – dlatego okoliczne wody to raj dla miłośników nurkowania, którzy mogą podziwiać między innymi: tuńczyki, barakudy, ostroboki, napoleony, lucjany, graniki, wargacze i manty. Wyspy pokrywa tropikalny las z rzadkimi gatunkami roślin, a plaże odwiedzane są przez tysiące żółwi składających jaja. Jeśli chcecie się wybrać w te rejony, to podobno najlepiej zrobić to w okresie od końca września do początku czerwca, gdyż od czerwca do września trwa pora monsunowa z ulewnymi deszczami. Obejrzyjcie te niesamowite zdjęcia – jeśli istnieje raj na ziemi to zapewne jest to Raja Ampat 🙂

 

Wyspy Raja Ampat

Wyspy Raja Ampat

 

Ciekawostka: Na należącej do Raja Ampat wyspie Um nietoperze latają w dzień, a mewy w nocy.

Wyspy Raja Ampat

Wyspy Raja Ampat

Wyspy Raja Ampat

 

Ciekawostka: Widoczność podczas nurkowania 20-40m! Temperatura wody 25-28 C. Fajnie, prawda? 🙂

Wyspy Raja Ampat

 

W 2002 roku Raja Ampat zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa.

Wyspy Raja Ampat

Wyspy Raja Ampat

 

Lot z Amsterdamu do Dżakarty trwa „tylko” 16 godzin. Lecimy? 🙂

Wyspy Raja Ampat

Wyspy Raja Ampat

Wyspy Raja Ampat

Dla przypomnienia w poprzednich odcinkach byliśmy już w podwodnym hotelu w Zanzibarze (klik), na tajemniczych Wyspach Diomedesa (klik), nad różowym Jeziorem Hillier w Australii (klik), w Japońskim parku rozrywki, gdzie pokazywałem wam nurkujący rollercoaster (klik), na Ścieżce Króla w Hiszpanii (klik), podziwialiśmy niesamowite widoki nad jeziorem Karakul w Tadżykistanie (klik), podróżowaliśmy wyjątkową koleją w Chile (klik), a ostatnio pokazywałem wam Wrota Piekieł w Turkmenistanie (klik).

źródło: amusingplanet.com / maklingkah.com / nexttriptourism.com

4 komentarze

    • Jacek

Skomentuj