Szprewald: niemiecka Wenecja - Zalajkowane.pl
Nowe!

Szprewald: niemiecka Wenecja

W Brandenburgii około 100 kilometrów na południowy-wschód od Berlina, znajduje się przepiękny rezerwat biosfery Szprewald (Spreewald). Ten nisko położony obszar, w którym rzeka Spree wije się setkami małych odnóg przez łąki i dziewicze lasy, jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej zielonych miejsc w Niemczech. Pływanie po rzece przypomina nieco pływanie po Wenecji, z tą różnicą, że zamiast fasad kamienic i pałaców pływamy pomiędzy ścianami drzew, krzaków, spośród których od czasu do czasu wyłaniają się małe domy.

Spreewald - atrakcje i zwiedzanie

fot. Torsten Maue/Flickr https://www.flickr.com/photos/erwinrommel/9389071829/

Spreewald - atrakcje i zwiedzanie

fot. Michael Bertulat/Flickr https://www.flickr.com/photos/berti66/6175250212/

Spreewald - atrakcje i zwiedzanie

fot. Piotr K./Flickr https://www.flickr.com/photos/derbeth/2923340815/

Spreewald - atrakcje i zwiedzanie

fot. toon3000/Flickr https://www.flickr.com/photos/webmarkt2000/4653776804/




Jak większość Brandenburgii, obszar ten został ukształtowany podczas ostatniej epoki lodowcowej przez cofające się lodowce, które zaczęły topnieć i znikać, pozostawiając po sobie delikatną sieć strumieni poprzecinanych piaskowymi wysepkami. Z biegiem czasu kolejne osady tworzyły moczary i gęste lasy składające się z sosen, brzóz, wierzb, dębów, lip i olch.

Szprewald jest zamieszkały od tysięcy lat. Między II a V wiekiem żyły tu plemiona germańskie. W VI wieku, w trakcie wielkiej migracji przybyli tu pierwsi osadnicy słowiańscy. Za ich sprawą naturalny krajobraz przeobraził się w uprawny. Duża część lasów ustąpiła miejsca gruntom rolniczym, mozaika pól, łąk, pastwisk i gospodarstw odcisnęła się na krajobrazie. Dziś małe piaszczyste wyspy, które powstały przez osadzanie się mułu, mieszczą pola uprawne i domy mieszkalne. Każdy dom i gospodarstwo ma swój mały port i łódkę, którą mieszkańcy zbierają żniwa z pól i dostarczają dzieci do szkoły.

Spreewald - atrakcje i zwiedzanie

fot. hgnize/Flickr https://www.flickr.com/photos/hgn_rocket_science/270303534/

Spreewald - atrakcje i zwiedzanie

fot. Michael Bertulat/Flickr https://www.flickr.com/photos/berti66/6173382705/

Spreewald - atrakcje i zwiedzanie

fot. spreewald.de

Spreewald - atrakcje i zwiedzanie

fot. cmt-cottbus.de

Spreewald - atrakcje i zwiedzanie

fot. Torsten Maue/Flickr https://www.flickr.com/photos/erwinrommel/9389072815/




Szprewald wart jest odwiedzenia biorąc pod uwagę, że dotarcie tam zajmuje zaledwie kilka godzin (np. z Warszawy dojedziecie tam w 5 godzin). Turyści przybywają do tego rezerwatu biosfery UNESCO, by wędrować, łowić ryby i pływać łódką lub kajakiem po rozległej sieci dróg wodnych zwanych „Fließe”. Pływanie łódką to jedne z najpopularniejszych zajęć, ale są tu też inne atrakcje, takie jak kościoły, zamki i muzea. Warto np. wybrać się w okolicie miasta Burg, gdzie znajduje się Wieża Bismarcka – z platformy widokowej rozpościera się widok na znaczącą część Szprewaldu. W okolicy znajduje się również tropikalny park rozrywki „Tropical Islands” (mieści się w byłej hali produkcyjnej sterowców) oraz Gród Slawenburg Raddusch, będący wierną rekonstrukcją grodu słowiańskiego z przełomu IX i X wieku. W leżącym nieopodal Cottbus można odwiedzić największy ogród zoologiczny Brandenburgii, w którym znajdują się między innymi strefy głaskania oraz karmienia zwierząt. Wybrane atrakcje Szprewaldu opisujemy poniżej.

Szprewald i okolice – wybrane atrakcje:

Wieża Bismarcka w Burgu – 27 metrowa wieża widokowa powstawała w latach 1915 – 1917 na wzgórzu zamkowym Schlossberg. Z jej szczytu rozpościera się wspaniały widok na Szprewald. W otoczeniu wzgórza zamkowego organizowane liczne imprezy – „Szprewaldzka Noc Legend”, a także „Noc dyniowych duchów” ze spektakularnymi efektami świetlnymi i pirotechnicznymi.



Zagroda na wzgórzu zamkowym w Burgu – poznaj zioła i rośliny Szprewaldu, obejrzyj ogródek ziołowy, a ponadto zajrzyj do manufaktury ziołowej, która oferuje specjalne smakołyki. W centrum informacji turystycznej zdobędziesz wiedzę na temat rezerwatu biosfery Las Szprewski, a Sensoryczny Zegar Natury umożliwi Ci poznawanie przyrody wszystkimi zmysłami. W zagrodzie można również zwiedzić typową chatę chłopską – dom Annemarie-Schulz z 1726 roku.

Park i pałac w Branitz – książę Hermann von Pückler-Muskau założył w 1846 roku park krajobrazowy, który przez wielu uważany jest za jeden z najpiękniejszych parków na terenie Niemiec. Dziś można zwiedzać późnobarokowy pałac z zachowanym częściowo oryginalnym wnętrzem. Ciekawą budowlą znajdującą się na terenie parku jest także „piramida na jeziorze” (tzw. tumulus), która jest miejscem spoczynku księcia.

Park i pałac w Branitz - Szprewald atrakcje

fot. bz-berlin.de

piramida - mauzoleum księcia ermanna von Puckler-Muskau na ternie pałacu Branitz

fot. cottbus-tourismus.de




Mury miejskie z wieżą Spremberg – baszty i bramy w ciągu murów wyznaczają granice starego miasta założonego w 1301 roku. Wizytówką miasta jest wieża Spremberg zbudowana w XIII wieku. W Spremberg znajduje się również zamek, w którym mieści się Dolnołużyckie Muzeum Pogaństwa. Na ternie miasta odkryto kamień z napisem „Mittelpunkt des Deutschen Reiches” (pol. „Środek Niemieckiej Rzeszy”). Określał on położenie Spremberg w Niemczech, w granicach z 1817 r.
Mury miejskie z wieżą Spremberg

fot. spreewald-info.de




Ogród zoologiczny w Cottbus – ponad 1200 zwierząt, w tym: słonie, tygrysy, leopardy, rysie, ostronosy, różne gatunki małp, zebry, antylopy, strusie, tapiry, a także liczne ptaki zamieszkują w największym ogrodzie zoologicznym w Branderburgii. Na ternie zoo wydzielono również tzw. „dziecięce zoo” zamieszkiwane przez zwierzęta domowe, które można głaskać i karmić.


Zamek na wodzie Fürstlich Drehna – pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z 1477 roku. W 1560 został on rozbudowany, a w 1807 roku powstał tu park krajobrazowy.
Atrakcje Szprewaldu - zamek Fürstlich Drehna

fot. screen z youtube




Pałac Lübbenau – zbudowany po wojnach napoleońskich (1817-1839) pałac powstał na miejscu wcześniejszych wałów obronnych. Obecnie mieści się tu hotel oraz rozległy park ze stawem. W jednym z barokowych budynków swoją siedzibę ma muzeum spreewaldzkie z ekspozycją regionalną. Obok zamku przebiega szlak ogórkowy (jego nazwa wzięła się od popularnych ogórków spreewaldzkich) – 260 kilometrowa trasa dla rowerów. Niektóre plantacje przy szlaku oferują degustację ogórków, historię uprawy ogórków w rejonie Szprewaldu można zgłębić w Muzeum Ogórków znajdującym się w Lübbenau-Lehde (Lubnjow-Lědy).
zamek Lübbenau - jedna z atrakcji Szprewaldu

fot. schloss-luebbenau.de




Skansen w Lehde – w najstarszym skansenie Brandenburgii można dowiedzieć się, jak wyglądało życie okolicznych mieszkańców w XIX wieku. W skansenie Lehde cała rodzina może spróbować swoich sił wykonując czynności, które wykonywano w XIX wieku – od prania za pomocą mydła i tarki, poprzez dojenie krów, chodzenie w drewniakach po spacer na szczudłach. To właśnie tu znajduje się wspomniane „Muzuem Ogórka”. Ciekawostka: do 1931 roku do wsi nie prowadziły żadne utwardzone drogi. Najpopularniejszą formą transportu były natomiast łodzie.
Szprewald atrakcje - skansen Lehde i Muzeum Ogórka

fot. spreewald.de




Młyn holenderski z 1850 roku – ostatni w Europie trój-funkcyjny młyn holenderski, w którym produkowano mąkę, olej i tarcicę znajduje się w maleńkiej miejscowości Straupitz. Na miejscu można spróbować między innymi świeżo wyciskanego oleju lnianego. Inne zabytki znajdujące się w Straupitz to późnobarokowy Pałac Houwaldów z lat 1794-1798, spichlerz z XVIII wieku, Kościół luterański z 1832 roku oraz Willa Houwaldów z lat 1885-1886.
 ostatni w Europie trójfunkcyjny młyn holendersk

fot. spreewald.de




Muzeum hutnictwa i rybołówstwa w Peitz – w zabytkowych hutach na obszarze stawów rybnych w Peitz znajdują się trzy ekspozycje – muzeum hutnictwa i rybołówstwa oraz ekspozycja minerałów i skamieniałości. Szczególną popularnością wśród zwiedzających cieszą się tradycyjne wypiekanie ciast waflowych oraz odlewanie cyny.
Muzeum w Peitz

fot. https://www.flickr.com/photos/magdeburg/34886848733




Wieża obronna w Peitz – jest to najstarsza budowla w mieście. Położona w obrębie historycznej starówki budowla ma ściany o grubości 6 metrów oraz masywną kopułę. W przeszłości należała do zamku warownego, a następnie twierdzy Hansa von Küstrin. Obecnie w wieży znajduje się muzeum historii umocnień. W sali bankietowej organizowane są natomiast koncerty, imprezy okolicznościowe i wesela.
wieża obronna w Peitz

fot. niederlausitz-aktuell.de




Park przygód Kraina Stawów (Teichland): park oferuje 18 różnych atrakcji dla dorosłych i dzieci, w tym letni tor saneczkowy o długości 903 metrów, ogromny labirynt, skałki wspinaczkowe, kule wodne i trampoliny bungee. Wstęp do parku jest bezpłatny – płaci się tylko za atrakcje, z których się skorzysta.
Park rozrywki Teichland w Szprewaldzie

fot. erlebnispark-teichland.de




Gród słowiański Raddusch – jest to kopia dawnego wczesnośredniowiecznego zamku warownego plemienia Łużyczan z IX/X wieku. Na odwiedzających czekają liczne znaleziska z okresu epoki kamiennej aż po średniowiecze, wystawy specjalne, rozległy teren przyległy z placami zabaw, ścieżka edukacyjna poświęcona dziejom Dolnych Łużyc, a także restauracja i sklepik zamkowy.



Zespół pałacowy Vetschau/Szprewald – w pałacu wybudowanym w 1540 rokuw arto zwiedzić salę rycerską z licznymi malowidłami ściennymi i pięknym fortepianem Steinwey’a z roku 1920. W sali herbowej znajduje się wystawa poświęcona herbom miejskim.

zespół pałacowy Vetschau - atrakcje Spreewald

fot. spreewald-info.de

Jeśli wybieracie się w okolice Szprewaldu warto zajrzeć na stronę spreewald.de, na której znajduje się mapa (w języku polskim) z krótkim opisem wszystkich atrakcji tego regionu.

Skomentuj