Czarny, biały, różowy, zielony - jak rośnie pieprz? - Zalajkowane.pl
Nowe!

Czarny, biały, różowy, zielony – jak rośnie pieprz?

Pieprz to jedna z najpopularniejszych przypraw na świecie, której smak zna każdy z nas. Dziś postanowiliśmy sprawdzić, gdzie i jak rośnie pieprz oraz jaka jest różnica pomiędzy pieprzem czarnym, białym, różowym i zielonym. Zapraszamy na krótką, wirtualną podróż przez globalne plantacje pieprzu.


Jak powstaje czarny pieprz?

Pieprz czarny (Piper nigrum) wywodzi się z Indii, a największymi producentami pieprzu czarnego są obecnie Wietnam, Indie i Brazylia. Roślina ta uprawiana jest również w Indonezji, Chinach i niektórych innych krajach tropikalnej Azji.

Plantacja czarnego pieprzu w Wietnamie

Plantacja czarnego pieprzu w Wietnamie (fot. travelask.ru)
Tropikalne pnącze pieprzu o drewniejących dolnych częściach może osiągać nawet 15 metrów wysokości. Pieprz kwitnie przez cały rok, a pierwsze owoce pojawiają się pomiędzy 2, a 5 rokiem uprawy, by następnie pojawiać się co roku przez około 40 lat.

Aby uzyskać czarny pieprz zbiera się niedojrzałe owoce (zielone) oraz prawie dojrzałe (pomarańczowe), które następnie polewane są wrzątkiem i suszone w specjalnych maszynach lub na słońcu. W wyniku tego procesu ziarna marszczą się i czarnieją – tak powstaje czarny pieprz, który wszyscy znamy. Za charakterystyczny, palący smak przyprawy odpowiada duża zawartość olejków eterycznych i alkaloidu piperyny.

Plantacja czarnego pieprzu w Wietnamie

Plantacja czarnego pieprzu w Wietnamie (fot. travelask.ru)

pieprz czarny - jak rośnie

fot. travelask.ruJak powstaje biały pieprz?

Biały pieprz powstaje dokładnie z tej samej rośliny, co pierz czarny. Jedyna różnica to moment zebrania owoców, oraz późniejsza obróbka. Dojrzałe owoce pieprzu moczy się w wodzie od 8 do 14 dni – w wyniku tego procesu zewnętrzna powłoka gnije i odpada. Ziarna są następnie mechanicznie obierane, suszone i wybielane na słońcu (są suszone tak długo aż uzyskają biało-żółty kolor). Pieprz biały jest bardziej subtelny w smaku (mniej palący), lecz ma zdecydowanie bardziej intensywny zapach niż pieprz czarny.

pieprz biały - jak rośnie

fot. travelask.ruJak powstaje zielony pieprz?

Pieprz zielony również pochodzi z owoców tej samej rośliny, co wspomniane powyżej rodzaje pieprzu. Po raz kolejny największe znaczenie ma moment zbioru owoców oraz ich obróbka. Pieprz zielony podobnie jak biały otrzymuje się z niedojrzałych, zebranych wcześnie ziaren. Tuż po zerwaniu zielone owoce umieszczane są w solance, lub są zamrażane a następnie suszone w wysokiej temperaturze. Dzięki temu pieprz zachowuje swój oryginalny, zielony kolor. Ten rodzaj pieprzu ma delikatny, słodkawy smak.

pieprz zielony - jak rośnie

fot. travelask.ruJak powstaje pieprz czerwony (różowy)?

Pieprz różowy również powstaje z dojrzałych owoców pieprzu czarnego, które natychmiast po zerwaniu marynowany jest w occie lub solance. Jego smak podobny jest do czarnego pieprzu, jednak jest on bardziej aromatyczny. Ten rodzaj pieprzu występuje (niemal) wyłącznie w postaci marynat (np. w zalewie octowej).


Pieprz czerwony (różowy), który znamy z mieszanek dostępnych w sklepach pochodzi z kolei od drzewa pieprzowego występującego w Brazylii i Peru (stąd często nazywany jest pieprzem brazylijskim lub peruwiańskim). Co ciekawe drzewo to w żaden sposób nie jest spokrewnione z tym, na którym rosną pozostałe rodzaje pieprzu – co więcej, wcale nie jest on pieprzem. Owoce „Schinus terebinthifolius” oraz Schinus molle (należących do tej samej rodziny drzew, co Nerkowce) mają około 5 mm wielkości, różowy kolor, a ponadto są słodkawe, bardzo aromatyczne i niezbyt pikantne. Opakowanie o pojemności 25 gramów prawdziwego brazylijskiego różowego pieprzu kosztuje ok. 10,00-15,00 zł.

Pochodzący z Brazylii różowy pieprz do Europy trafił w XVI wieku. Badania laboratoryjne wykazały jego właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne, i przeciwwirusowe.

Suszone owoce Schinus terebinthifolius

Suszone owoce Schinus terebinthifolius (fot. CC BY-SA 3.0)

kolorowa mieszanka pieprzu

mieszanka pieprzu (fot. pinterest.com)

pieprz brazylijski

Schinus terebinthifolius (pieprz brazylijski) fot. travelask.ru

pieprz peruwiański

Schinus molle (pieprz peruwiański), fot. travelask.ruZobacz też:

Herbaciana podróż dookoła świata – gdzie i jak pija się herbatę?
Najdroższe przyprawy na świecie
Donja Lokosnica – światowa stolica papryczek
8 najostrzejszych przypraw świata


źródła: (1),(2),(3), (4)

3 komentarze

Skomentuj