8 popularnych, trujących(!) roślin ogrodowych - Zalajkowane.pl
Nowe!

8 popularnych, trujących(!) roślin ogrodowych

Ogrodnictwo jest dla wielu osób ulubioną rozrywką. To doskonała kombinacja słońca połączonego ze świeżym powietrzem, ciężkiej pracy z domieszką brudu i na koniec niesamowitej satysfakcji. Któż z nas nie kocha zapachu pieczonej tarty z truskawkami, albo rabarbarem, rozchodzącego się z gorącego piekarnika? Albo te zniewalająco błękitne, różowe, fioletowe, albo białe kwiaty hortensji – kto nie chciałby ich mieć w swoim ogródku? Trzeba jednak wiedzieć i pamiętać o tym, że niektóre z tych podziwianych przez nas roślin, które zachwycają swoją urodą, mogą być jednocześnie bardzo trujące. Dlatego jeśli macie małe dzieci, albo zwierzęta domowe, warto je poznać.

1. Hortensja

Choć to „klasyk” i jest powszechna w ogrodach całej Europy i nie tylko, hortensja jest toksyczna dla kotów, psów, a także koni. Według ASPCA (Amerykańskie Towarzystwo ds. Zapobiegania Okrucieństwom przeciw Zwierzętom), hortensja zawiera cyjanogenny glikozyd, który rozkłada się na cyjanek i może powodować problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak biegunka i wymioty. To z kolei może prowadzić do odwodnienia zwierzęcia i mieć niebezpieczne skutki dla jego zdrowia i życia.

2. Rabarbar

Pewnie o tym słyszeliście. Ale rozbierając rabarbar na części warto przypomnieć, że o ile czerwona łodyga tej rośliny jest idealna do spożycia, to liście mogą stanowić pewien problem. Zawierają one kwasy szczawiowe i potencjalnie antrachinonowe glikozydy. Zjedzenie liści rabarbaru może powodować trudności z oddychaniem, pieczenie w ustach i gardle, problemy z trawieniem, a w skrajnych przypadkach nawet śpiączkę!

3. Azalia, albo różanecznik

Azalia, choć niezwykle zdobi i jest po prostu piękna, może być także bardzo niebezpieczna, zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Sok wyciśnięty z tej rośliny znany jest jako „szalony miód” z powodu jego odurzającego efektu.

Szalony miód mógł być przyczyną legendarnego zatrucia rzymskich żołnierzy w czasach starożytnych.

4. Kwiat krwawiące serca

Te urocze, słodkie i delikatne kwiatuszki – krwawiące serca, mogą powodować gwałtowne wymioty, drgawki oraz podrażnienia skóry.

Jeśli wykonujecie prace pielęgnacyjne przy tej roślinie, pamiętajcie, aby założyć rękawiczki.

5. Cis

Cis nosi także niechlubną nazwę „drzewka śmierci”.

Samo drzewo i jego zielone części nie są niebezpieczne, jednak owoce, które rodzi są tak intensywnie toksyczne, że powodują niemal natychmiastowe zatrzymanie krążenia!

6. Konwalia

Te przepiękne, małe, pachnące dzwoneczki, choć są atrakcyjne i powszechnie lubiane, mogą wywołać szereg niechcianych skutków. I to nie tylko kwiaty są toksyczne.

Liście konwalii, łodygi, owoce, a nawet kwiaty mogą powodować takie reakcje organizmu jak niewydolność serca, niewyraźne widzenie, częste oddawanie moczu, letarg i dezorientacja. Uwierzylibyście?

7. Filodendron

Jest to kolejna, powszechnie uprawiana roślina domowa, która niestety jest także wyjątkowo trująca dla zwierząt domowych.

Może wywoływać obrzęk jamy ustnej, ból i nadmierne ślinienie. Jeśli Wasz pies, albo kot wykazują takie objawy, a macie w mieszkaniu ten kwiat, skontaktujcie się natychmiast z lekarzem weterynarii!

8. Oleander

Uważa się, że jest to najbardziej niebezpieczna roślina ze wszystkich uprawianych w domu, albo ogrodzie.

Wszystkie części oleandra, w tym gałązki, zawierają związki toksyczne. Spożycie ich może powodować poważne uszkodzenia układu nerwowego, żołądka i jelit.

Konsekwencje to nieregularne tętno, spadek ciśnienia krwi, drżenie, drgawki, śpiączka, a nawet śmierć. Najlepiej usunąć tę roślinę z ogrodu i mieszkania. Nie warto ryzykować.

W Indiach ludzie spożywają zmielone nasiona oleandra, aby popełnić samobójstwo.

źródło: davidwolfe.com

 

Skomentuj