Top 10 - najdłuższe mosty na świecie - Zalajkowane.pl
Nowe!

Top 10 – najdłuższe mosty na świecie

Od wieków powstają mosty łączące przeciwne brzegi rzek, a z czasem rozwój technologii umożliwił pokonywanie kolejnych barier, czy to wysokości, czy długości. Pośród różnych cudów inżynierii uwagę zwracają coraz dłuższe mosty, które mogą połączyć coraz odleglejsze lądy. Przedstawiamy listę 10 najdłuższych mostów świata. Co ciekawe znakomita większość z nich znajduje się w Chinach lub Stanach Zjednoczonych.

10. Most Jintang – Chiny

Nasze zestawienie najdłuższych mostów otwiera most Jintang, który ma 26,54 km długości, znajduje się w Chinach i łączy wyspę Jintang z miastem Zhenhai. Konstrukcję tą oddano do użytku w 2009 roku. Most Jintang charakteryzuje się wieloprzęsłową konstrukcją betonu opartą na filarach.

most jintang bridge w Chinach

fot. brdi.cn9. Qingdao Haiwan – Chiny

Most Qingdao Haiwan również znajduje się w Chinach. Jego całkowita długość znajdująca się nad powierzchnią wody to 26,7 km. Most łączy centrum miasta Qingdao z jego dzielnicą Huangdao. Składa się na niego 6 pasów ruchu, a jego łączna szerokość to 35 m. Został wsparty na ponad 5 tys. filarów. Na budowę mostu Qingdao Haiwan zużyto 450 tys. ton stali, jego budowa trwała 4 lata i został oddany do użytku w 2011 roku. Most ma wedle założeń wytrzymać trzęsienie ziemi o sile 8,0 w skali Richtera, jest częścią Jiaozhou Bay Connection Project liczącego 41,58 km, który składa się również z mostu lądowego oraz tunelu.8. Atchafalaya Basin Bridge – USA

Atchafayala Basin Bridge liczy 29,29 km długości i znajduje się w Stanach Zjednoczonych nad bagnami w Luizjanie i łączy Baton Rouge z Lafayette. W rzeczywistości są to dwa takie same mosty położone równolegle do siebie. Most został oddany do użytku w 1973 roku. Każdego dnia przejeżdża nim ponad 25 tys. samochodów.7. Temburong Bridge – Brunei

To zdecydowanie najnowszy most w naszym zestawieniu, gdyż oficjalnie oddano go do użytku 17 marca 2020 roku. Budowa tego 30 kilometrowego mostu zaczęła się w 2014 roku. Dzięki niemu wielu mieszkańców dystryktu Teburong, którzy na co dzień pracują w stolicy kraju, Bandar Seri Begawan ma ułatwiony dojazd do pracy. Dotychczas musieli bowiem korzystać z 45-minutowej przeprawy łodzią lub długą drogą, która prowadziła przez sąsiadującą Malezję (Teburong jest oddzielony od reszty kraju).

Temburong Bridge w Brunei

fot. screen z youtube6. Most Donghai – Chiny

Znajdujący się w Chinach Most Donghai – Wielki Most Morza Wschodniego liczy 32,5 km długości. Łączy Szanghaj z wybrzeżem Yangshan. Most jest użytkowany od 2005 roku. Liczy blisko 700 segmentów, większa część jego trasy znajduje się stosunkowo nisko nad lustrem wody, a na jego środku zbudowano długie na 420 metrów przęsło, pod którym mogą swobodnie przepływać statki.5. Most Runyang – Chiny

Most Runyang ma długość 35,66 km. To kolejny z chińskich gigantów na naszej liście. Został oddany do użytku w 2005 roku. Co ciekawe stanowi część większego kompleksu mostowego nad rzeką Jangcy w prowincji Jiangsu, będącego jednocześnie częścią autostrady Pekin-Szanghaj.

most Runyang w Chinach

fot. GlabbOwn work, CC BY-SA 3.0, Link4. Most przez zatokę Hangzhou – Chiny

Most Hangzhou Bay Bridge ma 35,6 km długości – to najdłuższy na świecie most poprowadzony nad morzem. Prowadzi z miasta Jiaxing do Ningbo Hangzhou w prowincji Zhejiang. Przęsło umożliwiające przepływanie pod nim statków liczy 448 metrów długości. Most ukończono w roku 2007, a do użytku oddany został rok później.

Hongkong-Zhuhai-Makau najdłuższy most świata

fot. hzmb.gov.hk3. Sheikh Jaber Al-Ahmad Al-Sabah Causeway – Kuwejt

Przeprawa przez Zatokę Kuwejcką kosztowała ponad 3 mld dolarów. Most o długości 36 km znajduje się więc na podium klasyfikacji. Swoją nazwę zawdzięcza trzynastemu Emirowi Kuwejtu – Sheikh Jaber Al-Ahmad Al-Sabah’a rządzi krajem od stycznia 2006 roku.

Biorąc pod uwagę część główną (z Madinat Al Hareer do Kuwejtu) oraz drugi most (z Kuwejtu do Dohy – stolicy Kataru) ma on w sumie 48.5 km długości. Dzięki tej budowli podróż z Kuwejtu do Madinat Al Hareer skrócona została z 90 do 30 minut! (104 km przed budową mostu vs 36 po jego wybudowaniu).

most w Kuwejcie

fot. Hyundai E&C2. Manchac Swamp Bridge – USA

Drugim najdłuższym na świecie mostem jest Manchac Swamp Bridge, który ma długość 36,71 km. Znajduje się w Stanach Zjednoczonych, w Luizjanie. Do użytku oddano go w 1970 roku. Charakteryzuje się nowatorską konstrukcją – został wybudowany nad bagnami, w związku z czym słupy, na których się znajduje zostały umieszczone na głębokości nawet powyżej 70 m. Manchac Swamp Bridge znajduje się niedaleko najdłuższego mostu na świecie…

Manchac Swamp Bridge - jeden z najdłuższych mostów na świecie

fot. Melanie Commander Thibodaux – originally posted to Panoramio as Manchac Bridge, CC BY 3.0, Link1. The Lake Pontchartrain Causeway – USA

…a tym najdłuższym mostem na świecie jest The Lake Pontchartrain Causeway. Ma 38,5 km długości i znajduje się nad jeziorem Pontchartrain w Nowym Orleanie. Wraz ze swoim sąsiadem mają ponad 70 km długości. Są to jednak odrębne konstrukcje. Most oddano do użytku w 1969 roku. Często stanowi atrakcyjny plan zdjęciowy dla filmów sensacyjnych.

Lake Pontchartrain Causeway to najdłuższy most na świecie

fot. Glenn from Houston, USA – originally posted to Flickr as Lake Pontchartrain Causeway, CC BY 2.0, Link
W 2011 roku po otwarciu mostu Jiaozhou w Chinach księga rekordów Guinessa wprowadziła 2 kategorie, jeśli chodzi o najdłuższe mosty. Pierwsza to najdłuższy most jednym ciągiem (tu „wygrywa” Lake Pontchartrain Causeway), a druga bierze pod uwagę zsumowane wartości – w tym przypadku najdłuższym mostem jest Qingdao, który wraz z częścią mostu, która nie przebiega nad wodą oraz tunelem ma 41,58 km. Niektóre źródła podają jednak jako najdłuższy most, ten znajdujący się w Kuwejcie, który składa się z 2 mostów.

W powyższym zestawieniu nie braliśmy pod uwagę wiaduktów kolejowych oraz mostów, które nie przebiegają nad wodą. Powyższe zestawienie przygotowane zostało na podstawie danych z wikipedii, ze względu na fakt, iż istnieją różne metody pomiarów długości mostów.

Zobacz też:

Najwyższe budynki świata
Najmniejszy wieżowiec na świecie
7 mało znanych cudów starożytnego świata
14 ekstremalnych miejsc zamieszkanych przez ludzi
Koloseum ciekawostki


źródło: (1)

Skomentuj