Fakty i mity o jodze - Zalajkowane.pl
Nowe!

Fakty i mity o jodze

Joga stała się modna ok. 150 lat temu. Wciąż owiana jest mitami i legendami, choć często sztucznie tworzonymi dla potrzeb marketingowych.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jogini wiedzą jak zatrzymać serce

W XIX w. Europejczycy byli przekonani, że przy pomocy jogi można zatrzymać pracę serca, po czym uruchomić ją na nowo. Dowodem na to miał być eksperyment „żywego pochówku”. W 1837 roku, na dworze potężnego maharadży Singh w Pendżabie, pojawił się wędrowny jogin i zaproponował, aby go żywcem pochować. Zakopano go w prowizorycznej trumnie na 40 dni, po czym odkopano, żywego. Wieści o zdarzeniu rozeszły się i pisano o joginie w Wiedniu, Londynie i Nowym Jorku.

Wyjaśnieniem tego zaskakującego zjawiska zajął się chirurg z Bengalu, który napisał „Traktat o filozofii jogi”. Jego zdaniem, joga nie jest w stanie zatrzymać serca, ale pozwala tak kontrolować oddech, aby podczas wydechu wydalać mniej dwutlenku węgla, co spowalnia procesy życiowe i sprawia, że człowiek popada w stan hibernacji – procesu stosowanego przez niektóre zwierzęta w czasie snu zimowego.

Szybki oddech – wieczna młodość

Uważa się, że praktyka szybkiego oddychania pomaga nam zatrzymać młodość, ponieważ nasyca płuca tlenem, przez co odświeża ciało, umysł i ducha. Taką teorię propagował pewien indyjski guru. Jednak pewien amerykański naukowiec wykonał szereg pomiarów i stwierdził, że korzyści z takiego oddechu to mit, ponieważ praktycznie nie wpływa on na ilość tlenu pochłanianego przez krew. Na ogół lekarze zalecają szczególną ostrożność w eksperymentowaniu z oddychaniem, ponieważ mogą one prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji.

Joga może całkowicie zastąpić jakikolwiek program treningowy

W 2002 roku, w czasopiśmie „Yoga Journal”, opublikowano artykuł informujący, że dla wzmocnienia serca wcale nie trzeba koniecznie biegać, albo pływać, a do zbudowania masy mięśniowej nie są konieczne godziny spędzone na wyciskających pot treningach. Wystarczy uprawiać jogę! Kolorowe magazyny natychmiast podchwyciły tą informację i zaczęły rozpowszechniać ją jako pewnik. Jednak eksperci z University of Maryland przeanalizowali ponad 80 badań porównujących jogę do innych rodzajów aktywności fizycznej i wykazali, że chociaż joga jest doskonałym antidotum na stres i zmęczenie, normalizuje sen i poprawia nastrój, obniża także poziom cholesterolu, to jednak najlepiej sprawdza się jako uzupełnienie tradycyjnego fitness. Albo odwrotnie.

Schudnąć z jogą

Powszechnie uważa się, że joga jest dobrym sposobem na utratę dodatkowych kilogramów. W rzeczywistości jest na odwrót – joga skutecznie spowalnia metabolizm, więc przyczynia się do przyrostu masy ciała, a nie jego spadku. Można jednak powiedzieć, że joga wspomaga utratę wagi, ponieważ normalizuje apetyt, a poza tym osoby uprawiające jogę przyjmują pewien styl życia, związany również ze zdrową dietą.

Joga dla każdego!

Współcześnie joga przestała być domeną Wschodu i przenika z wielką siłą różne kontynenty. Jej wyjątkowość polega na tym, że praktycznie ani wiek, ani kondycja fizyczna, czy sprawność każdej osoby, nie stanowią granicy, z powodu której nie mogliby uprawiać jogi. Można także zacząć uprawiać jogę w dowolnym momencie życia, ponieważ praktykę zawsze dostosowuje się do warunków i stanu ciała, w jakim się w danej chwili znajdujemy.

I chociaż joga nie wyleczy nas z każdej dolegliwości, przyniesie znaczne korzyści. Zwiększy elastyczność i siłę mięśni oraz poprawi postawę i równowagę. Może także pomóc w wielu problemach mięśniowo-szkieletowych i bólu.

źródło: umnaja.ru

Skomentuj