Różowe Jezioro Hillier w Australii
Nowe!

Różowe Jezioro Hillier w Australii

Australia to kraj pełen przyrodniczych cudów, a jednym z nich jest niewątpliwie różowe Jezioro Hiller. To miejsce zachwyca malowniczym krajobrazem i jest z najbardziej tajemniczych i malowniczych jezior na świecie za sprawą niezwykłego, różowego koloru wody. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu fenomenowi przyrodniczemu i jego fascynującej historii.

Różowe Jezioro Hillier

Jezioro Hillier (Australia) – fot atlasobscura.comJezioro Hillier – historia i lokalizacja

Przypominające swoim kształtem stopę pastelowo-różowe Jezioro Hillier leży na wyspie Middle Island należącej australijskiego archipelagu Recherche. To niewielkie jezioro ma zaledwie 600 metrów długości, otoczone jest białym piaskiem oraz gęstym lasem eukaliptusowym, co dodatkowo podkreśla jego różową barwę. Po raz pierwszy Jezioro Hillier oraz archipelag Recherche zbadane zostały w 1802 roku przez ekspedycję kapitana Flindersa. Na początku XX wieku z jeziora wydobywano sól, lecz po 6 latach eksploatacji zaniechano wydobycia.

Dlaczego woda w jeziorze ma kolor różowy?

W 1950 roku jezioro było obiektem badań naukowców, którzy starali się dowiedzieć, co powoduje jego niezwykłe różowe zabarwienie. Początkowo przypuszczano, że to algi odpowiedzialne są za ten stan rzeczy. Co ciekawe woda nie zmienia swojego koloru nawet po nabraniu wody do pojemnika. Zasolenie w jeziorze wynosi 38%, czyli prawie tyle samo ile wynosi zasolenie Morza Martwego – odpowiada to stężeniu soli około 340g na 1 litr wody. Jezioro Hillier osiąga poziom zasolenia znacznie większy niż wody morskiej, a temperatura jest znacznie wyższa. Prawdopodobnie to właśnie te czynniki w połączeniu z niskim stężeniem składników odżywczych oraz występowaniem różnych bakterii i glonów powodują pastelowo-różowy kolor wody.

różowe Jezioro Hillier

Jezioro Hillier (Australia) – fot atlasobscura.com

różowe Jezioro w Australii

Jezioro Hillier (Australia) – fot atlasobscura.com

W przeciwieństwie do innych jezior, w których woda może zmieniać kolor w zależności od wahań temperatury, jezioro Hillier utrzymuje swój różowy odcień przez cały rok. Niestety, pływanie w nim nie jest możliwe, ponieważ wyspa jest używana tylko do celów badawczych. Turyści mogą ją podziwiać tylko z góry – np. podczas lotu helikopterem. Jeśli masz okazję odwiedzić Zachodnią Australię, koniecznie zapisz różowe jezioro Hiller na swojej liście miejsc do zobaczenia.

różowe Jezioro Australia Hillier

Jezioro Hillier (Australia) – fot atlasobscura.com

Jezioro Hillier różowe

Jezioro Hillier (Australia) – fot Instagram/Western AustraliaRóżowe jeziora w innych rejonach świata

1. Hutt Lagoon w Zachodniej Australii
2. Pink Lake w Zachodniej Australii
3. Lac Retba w Senegalu, niedaleko Dakaru
4. Salina de Torrevieja w Hiszpanii
5. Dusty Rose w Kanadzie
6. Masazirgol w Azerbejdżanie
7. Quairading Pink Lake również w Zachodniej Australii

źródła: wikipedia, amusingplanet.com,atlasobscura.com
zdjęcia: atlasobscura oraz aliwah.com

9 komentarzy

Skomentuj