Różowe Jezioro Hillier w Australii
Nowe!

Różowe Jezioro Hillier w Australii

Witajcie. Bardzo miło jest mi zaprosić was do 3 odcinka z serii „podróże palcem po mapie”, gdzie odwiedzamy niesamowite miejsca. Dziś zabiorę was do Australii, a dokładniej nad Jezioro Hillier. Przypomnę tylko, że w poprzednich odcinkach „podróży palcem po mapie” byliśmy już:
w podwodnym hotelu w Zanzibarze
na tajemniczych wyspach Diomedesa.
———

Przypominające swoim kształtem stopę pastelowo-różowe Jezioro Hillier leży na wyspie Middle Island należącej australijskiego archipelagu Recherche. To niezwykłe jezioro otoczone jest białym piaskiem oraz gęstym lasem eukaliptusowym, co dodatkowo podkreśla jego różową barwę.

Różowe Jezioro Hillier

Jezioro Hillier (Australia) – fot atlasobscura.com
Po raz pierwszy Jezioro Hillier oraz archipelag Recherche zbadane zostały w 1802 roku przez ekspedycję kapitana Flindersa. W 1950 roku jezioro było obiektem badań naukowców, którzy starali się dowiedzieć, co powoduje jego niezwykłe różowe zabarwienie. Początkowo przypuszczano, że to algi odpowiedzialne są za ten stan rzeczy. Co ciekawe woda nie zmienia swojego koloru nawet po nabraniu wody do pojemnika.
różowe Jezioro Hillier

Jezioro Hillier (Australia) – fot atlasobscura.com
Zasolenie w jeziorze wynosi 38%, czyli prawie tyle samo ile wynosi zasolenie Morza Martwego – odpowiada to stężeniu soli około 340g na 1 litr wody. Jezioro Hillier osiąga poziom zasolenia znacznie większy niż wody morskiej, a temperatura jest znacznie wyższa spekuluje się więc, że te czynniki w połączeniu z niskim stężeniem składników odżywczych oraz występowaniem różnych bakterii i glonów powodują pastelowo-różowy kolor wody.
różowe Jezioro w Australii

Jezioro Hillier (Australia) – fot atlasobscura.com
Warto wspomnieć, że w początkowych latach XX wieku z jeziora wydobywano sól, lecz po 6 latach eksploatacji zaniechano wydobycia. Jeśli już będziecie w tych okolicach uważajcie na śmiercionośne meduzy. Kontakt z ich długimi mackami, w których znajdują się toksyny może sprawić, że stracicie przytomność. Jeżeli kontakt z mackami meduzy jest zbyt długi, śmierć może nastąpić już po 3 minutach.
różowe Jezioro Australia Hillier

Jezioro Hillier (Australia) – fot atlasobscura.com


Jezioro Hillier różowe

Jezioro Hillier (Australia) – fot Instagram/Western Australia
Na całym świecie istnieje jeszcze 7 innych, różowych jezior:
1. Hutt Lagoon w Zachodniej Australii
2. Pink Lake w Zachodniej Australii
3. Lac Retba w Senegalu, niedaleko Dakaru
4. Salina de Torrevieja w Hiszpanii
5. Dusty Rose w Kanadzie
6. Masazirgol w Azerbejdżanie
7. Quairading Pink Lake również w Zachodniej Australii

źródła: wikipedia, amusingplanet.com,atlasobscura.com
zdjęcia: atlasobscura oraz aliwah.com