To warto wiedzieć o pergolach tarasowych
Nowe!

To warto wiedzieć o pergolach tarasowych

Pergola tarasowa ze zwijanym dachem z materiału, czyli pergotenda – jak wybrać, czy chroni przed deszczem, jak użytkować, jak czyścić, jak przechowywać zimą, wady, zalety, a więc wszystko co powinno się o nich wiedzieć jeśli szuka się zacienienia lub zadaszenia na taras.

Zalety pergol tarasowych

Piękne, nowoczesne, a zarazem romantyczne. Poruszane wiatrem materiałowe poszycia kojarzą się z żaglami, wprowadzając wakacyjny klimat do polskich ogrodów. Wysokie walory estetyczne są ich niewątpliwym atutem. Praktyczną zaletą jest możliwość regulacji osłony przeciwsłonecznej: chcąc się opalać – materiał zwija się wystawiając wnętrze na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, a w przypadku ostrego słońca można w każdej chwili cieszyć się cieniem. Dodatkowo część modeli posiada regulowane boczne osłony chroniące przed słońcem i wiatrem a także separujące od wzroku sąsiadów czy przechodniów co zapewnia komfort oraz spokój.

Wybierając pergolę tarasową z materiałowym zadaszeniem na pewno można być zadowolonym z efektu wizualnego. Praktyczną zaletą jest możliwość regulacji osłony przeciwsłonecznej. Decydując się na kupno pergotendy warto jednak zwrócić uwagę na przeznaczenie modelu. Informacje o pergolach tarasowych znajdują się w opisach produktów: https://ogrodosfera.pl/pergole-tarasowe. Wiele z nich zaprojektowanych jest do osłony jedynie przed słońcem. Ich konstrukcja i materiałowe poszycie nie są przystosowane do ochrony przed ulewnym deszczem, dlatego na czas opadów najlepiej zwinąć rolety takiej pergoli. W przeciwnym razie, w zagłębieniach rozpostartego materiału zbierze się woda, którą trzeba będzie ostrożnie opróżniać. Pamiętać trzeba też o maksymalnym rozwinięciu rolet po opadach, aby materiał dobrze wysechł, dzięki czemu uniknie się jego gnicia, pleśni, a więc zbędnych nieestetycznych i potencjalnie szkodliwych zabrudzeń.

pergola tarasowa

Zdjęcie producenta, pergola wolnostojąca Nesling




Przed kupnem pergoli tarasowej, warto przedyskutować czy poszukuje się zadaszenia by spędzać na tarasie deszczowe dni czy głównie po to by w słoneczne i piękne móc w cieniu i błogo wypoczywać. Jeśli pierwsza odpowiedź to warto rozejrzeć się za litym dachem ewentualnie za modelami pergol z roletami z materiałów wodoszczelnych, chroniących zarówno przed słońcem jak i deszczem. Choć nawet w przypadku wodoodpornych tkanin większe deszcze wato przeczekać pod litym dachem. Lepiej założyć, że pergola to rozwiązanie na piękne dni by je wzbogacić czy też uchronić się przed słońcem, którego będzie coraz większa obfitość waz z ociepleniem klimatu.

Czy pergola z dachem z materiału będzie się brudzić? Tak, jak wszystko w naturze, niestety. Ale pamiętać trzeba, że i zadaszenia z płyt poliwęglanowych czy pleksi będą zbierać liście, pyłki i kurz. Praca więc jest nie do ominięcia w żadnym przypadku choć można ją sobie mocno ułatwić.

Jak czyści się pergole z materiału? Aby uniknąć zabrudzeń, liście i pyłki warto regularnie usuwać np. odkurzaczem ogrodowym lub szczotką. Najlepiej aby ich nie było na pergoli, gdy spadnie deszcz. W razie zabrudzenia, należy postępować ściśle według wytycznych producentów. Po gruntownym wyczyszczeniu materiału na sucho, wkraczamy z wodą, ewentualnie wodą z mydłem lub płynem do mycia naczyń. Nie ma potrzeby zakupu żadnych specjalistycznych detergentów. Niektórzy producenci zalecają czyszczenie myjką ciśnieniową o niezbyt dużym natężeniu strumienia wody, przykładowo ręczne pompowane myjki ciśnieniowe, ewentualnie gąbką lub ścierką. W razie trudnych do usunięcia plam, nie ma się co martwić, gdyż na rynku funkcjonują firmy specjalizujące się w profesjonalnych usługach czyszczenia osłon tarasowych.

pergola tarasowa

pergola tarasowa metalowa Santorini marki Garden Point




Często powtarzającym się pytaniem jest kwestia zabezpieczenia pergoli na okres zimy. Materiał zadaszenia można zdjąć. Jesienią, suche rolety należy więc zdemontować i składować w pomieszczeniu. Możliwość zdejmowania rolet ma tę dodatkową zaletę, że w razie silnego ich ubrudzenia lub uszkodzenia, można wymienić je na nowe. Demontaż wymaga jednak odrobinę uwagi i cierpliwości oraz czasu, więc niektórzy producenci oferują alternatywę: specjalne pokrowce zabezpieczające rolety przed zimowymi warunkami atmosferycznymi, a dodatkowo przed pyłem czy pleśnią. Dzięki temu rozwiązaniu, rolety mogą pozostawać cały rok na konstrukcji pergoli.


artykuł stworzony we współpracy z Ogodosfera.pl


Skomentuj