Jak kawa wpływa na nasze zdrowie? Zobacz, dlaczego warto ją pić - Zalajkowane.pl
Nowe!

Jak kawa wpływa na nasze zdrowie? Zobacz, dlaczego warto ją pić

Kawa to główne źródło kofeiny oraz jedna z najpopularniejszych używek. Rynek kawowy pod względem obrotu jest drugim największym na ziemi zaraz po ropie naftowej. Wielu ludzi nie wyobraża sobie dnia bez filiżanki kawy, która nie tylko pobudza nas do życia, ale pita w stosownych ilościach, zbawiennie wpływa na nasze zdrowie. Jak trafnie twierdzono do tej pory, z kawą nie można przesadzić, jednak coraz więcej naukowców przekonuje nas do jej picia.

Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez kawy // fot: pexels.com //Pozytywny wpływ kawy na nasze zdrowie

Kawa jest niezwykle interesującym produktem, o którym powiedziano już dużo, jednak z każdym dniem dowiadujemy się o niej czegoś nowego. Oczywistą wiedzą znaną chyba każdemu jest to, że kawa działa na nas pobudzająco. Wypicie filiżanki kawy jest jedną z najlepszych metod na zwalczenie zmożenia i senności. Wszystko dzięki kofeinie, która jest zawarta w kawie. Co więcej kawa działa świetnie na naszą psychikę. U ludzi pijących kawę, podnosi się poziom serotoniny i dopaminy, co wywołuje uczucie szczęścia. W dodatku kawosze są mniej narażeni na występowanie depresji.

Tymczasem kawa posiada również właściwości, które mogą nas zabezpieczyć przed znacznie poważniejszymi chorobami. Przy spożyciu kawy w ilości 4 filiżanek na dzień zmniejsza się ryzyko postępu cukrzycy typu 2 nawet o 50% w zestawieniu z kawowymi abstynentami. Kawa może nas uchronić przed niektórymi nowotworami. Okazuje się, że przy regularnym piciu kawy zmniejszamy ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, piersi, prostaty i wątroby. Jest to zasługa polifenoli i antyoksydantów znajdujących się w ziarnach kawy.

Choroba Parkinsona to schorzenie, na które nie ma w dalszym ciągu lekarstwa. Cierpią na nią głównie osoby starsze. Jednak na bazie testów przeprowadzonych przez naukowców przyjmowanie kofeiny, która jest zawarta w kawie, zmniejsza ryzyko zachorowania nawet o 60%.

fot: pexels.com

Według japońskich naukowców picie kawy zwiększa przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Wpływa to na poprawę naszej wydolności. Pozytywny wpływ kawy na naczynia krwionośne sprawia też, że mężczyźni mogą uniknąć zaburzeń erekcji. Według badań, osoby pijące 2-3 filiżanki kawy dziennie rzadziej miewają problemy z życiem seksualnym. Ponadto, jeśli staramy się o potomstwo, kawa może zdecydowanie wspomóc. Naukowcy z Sao Paulo twierdzą, że kawa zwiększa ruchliwość plemników, co dodatnio wpływa na płodność u mężczyzn.

Jak wiadomo, picie kawy powoduje przebarwienia zębów. Natomiast zmniejsza ona ryzyko występowania nowotworów jamy ustnej, a także chroni przed próchnicą.

Jeśli obecne argumenty nie przekonują Was do picia kawy, to kolejny z pewnością przemówi do każdego. Hiszpańscy naukowcy doszli do niezwykle ciekawych wniosków, które poprzedziło 18 lat badań. Według nich picie 4 filiżanek kawy dziennie wydłuża nasze życie, a konkretniej zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci nawet o 64% w porównaniu z osobami, które kawy nie piją.

Pijąc kawę, musimy jednak pamiętać, żeby robić to z umiarem. Kawa potrafi działać na nas bardzo pozytywnie, ale tylko, gdy jest spożywana w odpowiednich ilościach.

Ten wpis powstał przy współpracy ze sklepem konesso.pl, który specjalnie dla czytelników zalajkowane.pl przygotował zniżkę w wysokości 8% na całą ofertę sklepu konesso.pl (z wyłączeniem ekspresów do kawy, młynków oraz produktów już przecenionych). Promocja trwa do 31.03.2018 roku. Jeśli zdecydujecie się na zakupy nie zapomnijcie użyć kodu rabatowego zalajkowanepl

2 komentarze

Skomentuj