Palcem po mapie: wyspa Guam
Nowe!

Palcem po mapie: wyspa Guam

Witajcie w kolejnym odcinku naszej mini-serii z roboczą nazwą „palcem po mapie”. Co tydzień staramy się pokazać wam ciekawe miejsca z różnych zakątków świata 🙂 Jeśli czytacie nas po raz pierwszy to na dole tego wpisu znajdziecie odnośniki do poprzednich 10 odcinków.

Tym razem atlas świata otworzył się na 56 stronie i wylądowaliśmy na pięknej wyspie Guam, którą 6 marca 1521 Ferdynand Magellan odkrył podczas swojej podróży dookoła świata (jedno z ostatnich odkryć portugalskiego żeglarza, gdyż zginął 27 kwietnia 1521 zabity przez mieszkańców wyspy Mactan w Archipelagu Filipińskim).

Wracając do celu naszej dzisiejszej podróży, czyli wyspy Guam. Jest to mała wyspa położona w południowej części archipelagu Marianów, w Mikronezji – terytorium zależne USA. (ciekawostka: Guamczycy są obywatelami USA, jednak nie mogą głosować w wyborach prezydenckich.)
Guam zachód słońca

Guam posiada wiele wspaniałych plaż. Popularne są sporty wodne i golf oraz… zakupy bezcłowe. (na zdjęciu Zatoka Tumon)
Zatoka Tumon na wyspie Guam
Dla takich widoków nauczyłbym się grać w golfa 🙂
Golf na wyspie Guam

Głównym problemem Guam jest …. nadmiar turystów. Tą mała wyspę w 2012 roku odwiedziło 1,3 mln turystów i był to najlepszy wynik od końcówki lat 90 – dochodzi do sytuacji, że hotele odmawiają przyjmowania rezerwacji ze względu na brak miejsc. Wcale nie dziwimy się turystom z Japonii, Korei Południowej i Tajwanu (z tych krajów przyjeżdża ich najwięcej), że „pchają” się na Guam drzwiami i oknami – patrząc na te widoki i porównując z widokiem za naszymi oknami… sami im zazdrościmy 😉
plaża na wyspie Guam

Góra Lamlam – najwyższy punkt na wyspie
najwyższy punkt na wyspie Guam

Wodospady na wyspie Guam
Wodospad Talofofo
wodospady na wyspie Guam

Główne centrum wypoczynkowo-rozrywkowe – miasto Tumon nocą. Znajduje się tutaj ponad 20 wielkich hoteli, kilka olbrzymich galerii handlowo-rozrywkowych, setki klubów i dyskotek, ale także gigantyczne akwarium i piękne plaże.
miasto Tumon na wyspie Guam nocą

Klif 2 kochanków – z tego miejsca na całą wyspę rozpościerają się niesamowite widoki. Legendy tego miejsca przytaczać nie będziemy – zostawcie to sobie na deser, gdy już się tam wybierzecie 🙂
klif 2 kochanków na wyspie Guam

Oceanarium
Oceanarium na wyspie Guam

Muzeum wojenne
W przededniu II wojny światowej, mała wyspa Guam była punktem lądowania na trasie powietrznej łączącej Wschód i Amerykę. 10 grudnia 1941 roku Japończycy zaatakowali niemal bezbronną Guam. Cała armia została zniszczona lub wzięta do niewoli, a tubylcy którzy stanęli na drodze Japończyków zostali bezlitośnie zabici. Trzy lata później mała wysepka znów była areną walk w bitwie o Guam. W 1978 roku dla upamiętnienia tych wydarzeń założono ogromne muzeum „Wojny na Pacyfiku”. Cena biletu… 120$.
muzeum wojenne na wyspie Guam

Jeśli już tam pojedziecie polecicie to pamiętajcie żeby przysłać do nas pocztówkę! 🙂

Dla przypomnienia w poprzednich odcinkach byliśmy już w podwodnym hotelu w Zanzibarze (klik), na tajemniczych Wyspach Diomedesa (klik), nad różowym Jeziorem Hillier w Australii (klik), w Japońskim parku rozrywki, gdzie pokazywałem wam nurkujący rollercoaster (klik), na Ścieżce Króla w Hiszpanii (klik), podziwialiśmy niesamowite widoki nad jeziorem Karakul w Tadżykistanie (klik), podróżowaliśmy wyjątkową koleją w Chile (klik), pokazywałem wam Wrota Piekieł w Turkmenistanie (klik),podziwialiśmy niesamowite widoki na wyspach Raja Ampat (klik), a ostatnio przekraczaliśmy granicę hiszpańsko-portugalską zjeżdżjąc na linie (klik)

źródło: venividi.ru / visitguam.com / ginenmarianas.wordpress.com /

2 komentarze

Skomentuj