Birkenstock – od zakładu szewskiego do imperium obuwia - Zalajkowane.pl
Nowe!

Birkenstock – od zakładu szewskiego do imperium obuwia

Historia marki rozpoczyna się w Niemczech, gdzie w 1774 roku powstaje zakład szewski prowadzony przez Johanna Birkenstocka. Na przestrzeni ponad dwóch stuleci marka zyskała miano firmy produkującej buty o nieprzeciętnej wygodzie. Dziś lansują je celebryci i trendsetterzy. Czy warto poszerzyć własną kolekcję o buty Birkenstock?

Klapki na korkowej podeszwie

Pojawienie się na rynku obuwia marki Birkenstock wywołało niemałe zamieszanie. Społeczność znów podzieliła się na zwolenników wygody i przeciwników prostoty, którzy dopatrywali się w fasonie butów dedykowanych zakonnicom.

Ideę szewską zakładu otwartego w 1774 roku kontynuował Konrad Birkenstock, który ponad 100 lat później promuje przełomową wkładkę dopasowującą się do stopy właściciela. Produkt był giętki i elastyczny, dając niezwykłe poczucie komfortu podczas użytkowania butów. We Frankfurcie powstało kilka sklepów obuwniczych, gdzie sprzedawano i dostarczano buty robione na specjalne zamówienie. Promocję marki połączono z cyklem wykładów, w trakcie których tysiące specjalistów miało okazję do zdobycia fachowej wiedzy na temat ortopedii stóp. W 1947 roku wydano nawet książkę, która szybko stała się bestsellerem i wpłynęła na świadomość konsumentów. Carl Birkenstock – autor specjalistycznej książki – dokonując szczegółowej analizy ludzkiego chodu, stał się głosem ludzi chcących dbać o kondycję swoich stóp.

Innowacje w branży obuwniczej

Właściciel marki Birkenstock intensywnie pracował nad ulepszeniem podeszwy oraz anatomicznej wkładki w swoich produktach. Jego cel był precyzyjnie określony – chciał dać ludziom wrażenie chodzenia w obuwiu boso. Postanowił zatem zaprojektować podeszwę, wzorując się na odcisku stopy pozostawionej na piasku. Liczne próby doprowadziły do wyprodukowania produktu, który nie tylko stabilizuje piętę, ale jest też znakomitym wsparciem dla naturalnego łuku stopy.

Innowacyjną podeszwę stosuje się w każdym modelu obuwia marki Birkenstock. W połączeniu z profilowaną wkładką tworzy zestaw, który pozwala stopie czuć się lekko i swobodnie. To właśnie tu tkwi sekret butów tej marki – niezależnie od tego, czy są to sandały, półbuty czy chodaki, komfort ich użytkowania jest nieporównywalny z modelami innych firm.

klapki Birkenstock

fot. materiał partnera



Rozwiązania ekologiczne

Marka Birkenstock od wielu lat stawia na ekologię, stosując przyjazne dla środowiska rozwiązania podczas produkcji swoich butów. Pierwszym krokiem było zastosowanie neutralnych dla środowiska klejów do obuwia. Następnie marka zmniejszyła wydatek energetyczny aż o 90 procent podczas produkcji obuwia i wkładek. Prawdziwym hitem okazało się zastosowanie drzewa korkowego – materiału ulegającego biodegradacji. Surowiec pozyskiwany jest z nadwyżek, które powstają przy produkcji korków do wina.

Oto właśnie składowe, które determinują sukces marki. Dziś Birkenstock kojarzona jest przede wszystkim z wygodnymi klapkami, na punkcie których oszalał świat. Modzie na korkowe klapki dały się ponieść największe hollywoodzkie gwiazdy, a wraz z nimi konsumenci z każdego zakątka globu.

Partnerem materiału jest Eastend – Twoje buty Birkenstock.

Skomentuj