10 najdziwniejszych dinozaurów - Zalajkowane.pl
Nowe!

10 najdziwniejszych dinozaurów

Dinozaury – gigantyczne, tajemnicze stwory z odległej przeszłości – wciąż skrywają przez paleontologami wiele sekretów. W dawnych dziejach odnalezione kości tych prehistorycznych gadów były prawdopodobnie inspiracją legend o smokach. W późniejszych czasach wielkie stały się bohaterami filmów i bajek. Jednak pozostańmy przy faktach i przyjrzyjmy się 10 najdziwniejszym dinozaurom, jakie dotychczas odkryto.

Najdziwniejsze dinozaury – Kulindadromeus

Jednym z przełomowych odkryć w paleontologii był dinozaur o nazwie Kulindadromeus. To gatunek, który okazał się być pokryty piórami, a nie łuskami. Dotychczas naukowcy uważali, że jedynymi dinozaurami, posiadającymi pióra, były małe, dwunożne, mięsożerne teropody. Mało tego, jeżeli Kulindadromeus posiadał pióra, mógł być również ciepłokrwisty, co znacznie zweryfikowałoby sporą część dotychczasowej wiedzy o dinozaurach.

Kulindadromeus

Kulindadromeus // fot. NobuTamura via spinops.blogspot.com & wikipedia CC BY-SA 4.0, LinkNajdziwniejsze dinozaury – Amargazaur

Amargazaur był wyjątkowo małym stworzeniem jak na zauropoda, czyli dinozaura, który poruszał się na czterech kończynach. Dorosły osobnik mierzył około 8-9 m i ważył około 2,5 tony. Nie to było jednak najdziwniejsze u tego prehistorycznego stwora, posiadał on bowiem ostre kolce znajdujące się na szyi. Była to prawdopodobnie cecha płciowa – samce z bardziej okazałymi kolcami były bardziej atrakcyjne dla samic. Według badaczy mogły one służyć Amargazaurowi do obrony lub ustalania hierarchii pomiędzy poszczególnymi osobnikami. Skamieliny tego dinozaura odkryto na terenie dzisiejszej Argentyny, w południowo-środkowej części jej prowincji Neuquén, na zachodzie tego kraju.

Szkielet amargazaura w Melbourne Museum

Szkielet amargazaura w Melbourne Museum // wikipedia, domena publicznaNajdziwniejsze dinozaury – Oryktodrom

Oryktodrom to pierwszy znany dinozaur, który kopał nory. Tezę tą potwierdzają także kształt pyska, obręczy barkowej oraz miednicy. Jednocześnie jego kończyny miały proporcje typowe dla zwierząt biegających. Jego nazwa oryctodromeus oznacza z greki „kopiący biegacz”. Paleontolodzy uważają więc, że prowadził on częściowo naziemny, a częściowo podziemny tryb życia. Dinozaury te osiągały do 210 cm długości, przy wadze od 22 do 32 kg.

dinozaur oryctodromeus

Oryctodromeus z młodymi // fot. Laurelj via wikipedia, CC BY-SA 3.0, LinkNajdziwniejsze dinozaury – Notronych

Notronych był teropodem – dinozaurem, który poruszał się na dwóch kończynach. To jedyny dotychczas odkryty przedstawiciel rodziny terizinozaurów w Ameryce Północnej. To, co było dziwne u tego dinozaura to fakt, że był stworem roślinożernym, pomimo tego, iż wywodził się z tej samej linii ewolucyjnej, co najgroźniejsi mięsożercy w historii naszej planety – tyranozaury i raptory. Być może wolał rośliny, gdyż był „leniuszkiem” – nazwa Nothronychus oznacza bowiem „leniwy szpon”.Najdziwniejsze dinozaury – Rhinorex

Pod względem systematyki, Rhinorex był ornitopodem z rodziny kaczodziobych. Tego dinozaura wyróżniał charakterystyczny, wielki, mięsisty, wypukły nos. Naukowcy sądzą, że służył on do komunikowania pozostałym członkom stada o zbliżającym się niebezpieczeństwie oraz do przyciągania przedstawicieli płci przeciwnej w podczas okresu godowego. Skamieniałości Rhinorexa znaleziono w Ameryce Północnej, w środkowym Utah. Na podstawie badań ustalono, iż ten gatunek dinozaura żył na ziemi 75 milionów lat temu. Nazwę Rhinorex nadano mu w 2015 roku. Terry A. Gates i Rodney Scheetz zaczerpnęli słowo „rhino” z greki (oznacza nos) oraz „rex” z łaciny (oznacza króla) – wybór ten uzasadnili wspomnianym wielkim nosem zwierzęcia.

Grypozaur

Fotografia przedstawia Grypozaura, który również pochodził z rodziny kaczodziobych. Rhinorex prawdopodobnie był do niego podobny // fot. John.Conwa via wikipedia CC BY-SA 3.0, LinkNajdziwniejsze dinozaury – Yutyrannus

Yutyrannus był przedstawicielem tyranozaurów z okresu wczesnej kredy. To co wyróżniało tego 1,5-tonowego drapieżnika to fakt, że jego ciało było praktycznie w całości pokryte… piórami. Wyglądał on zatem niczym gigantycznych rozmiarów ptak. Odkrycie tego gatunku dinozaura naprowadziło badaczy na tezę, że wszystkie tyranozaury były pokryte piórami na pewnym etapie swojego cyklu życiowego.

Yutyrannus

fot. Tomopteryx via wikipedia, CC BY-SA 4.0, LinkNajdziwniejsze dinozaury – Stygimoloch

Stygimoloch posiadał kościste rogi, które służyły do ozdoby, ale przede wszystkim do walki pomiędzy członkami stada. Samce prawdopodobnie uderzały się ze sobą głowami, rywalizując tym samym o względy samic. Nazwa Stygimoloch pochodzi z języka greckiego i oznacza ciernisty diabeł. Ten gatunek dinozaurów żył w epoce późnej kredy, czyli około 68 – 65 mln lat temu. Długość jego ciała osiągała do 3 m, wysokość około 1.7 m, a waga około 700 kg.

Stygmoloch to jeden z najdziwniejszych dinozaurów

Porównanie wielkości Stygmolocha i człowieka // fot. NobuTamura via spinops.blogspot.com & wikipedia CC BY-SA 4.0, LinkNajdziwniejsze dinozaury – Kosmoceratops

Kosmoceratops posiadał charakterystyczny wachlarz falbanek, klap oraz rogów. Spośród wszystkich poznanych dotychczas dinozaurów miał on najciekawiej ozdobioną czaszkę. Ten nietypowy wygląd Kosmoceratops zawdzięcza temu, że żył na odizolowanej wyspie – Laramidii – co umożliwiło mu unikalną ewolucję. Nazwa tego dinozaura pochodzi od greckiego „kosmo”, co nie ma jednak nic wspólnego z kosmosem, a oznacza tyle co ozdobny.

Kosmoceratops

fot. NobuTamura via spinops.blogspot.com & wikipedia CC BY-SA 4.0, LinkNajdziwniejsze dinozaury – Concavenator

Concavenator był dziwnym dinozaurem z dwóch powodów. Pierwszym kuriozum był dziwny, trójkątny garb na jego grzbiecie. Mógł on podtrzymywać ozdobny żagiel ze skóry i kości. Drugim były charakterystyczne guzki na kościach łokciowych. Mogły one być miejscem, gdzie przyczepione były protopióra. Na podstawie badań archeologicznych ustalono, że Concavenator mógł mieć nawet 6 metrów długości. Ten gatunek dinozaurów żył w kredzie na terenie dzisiejszej Europy.

dinozaur concavenator

Model przedstawiający Concavenatora w Muzeum Paleontologicznym Kastylii-La Mancha // fot. PePeEfe via wikipedia, CC BY-SA 4.0, LinkNajdziwniejsze dinozaury – Qianzhousaurus

Qianzhousaurus był jednym z tyranozaurów, który charakteryzował się długim, spiczastym, pyskiem, podobnym do pyska krokodylego. Potocznie bywa nazywany Pinocchio Rex. Ewolucyjne uzasadnienie jego wydłużonego pysku jest niepewne. Uważa się, że mógł on mieć znaczenie przy doborze płciowym. Samce z większymi mogły mieć większe szanse u samic.

dinozaur qianzhousaurus

fot. FunkMonk via wikipedia, CC BY-SA 3.0, LinkZobacz też:

10 największych pająków na świecie
5 największych pająków w Polsce
20 ciekawostek o rekinach
Największe psy świata
Top 10 – najbardziej jadowite węże świata

Skomentuj