5 największych pająków w Polsce - Zalajkowane.pl
Nowe!

5 największych pająków w Polsce

Choć wiele osób cierpi na na arachnofobię, czyli paniczny lęk przed pająkami, uspokajamy – żaden z gatunków tych stawonogów, żyjących na terenie naszego kraju nie stanowi zagrożenia dla życia człowieka. Jednak każdy z pająków jest jadowity, a jego jad służy przede wszystkim do zabijania ofiar, które stanowią pożywienie pająków. Żeby nie było zbyt miło – ostrzegamy, że niektóre z nich wyglądają naprawdę nieprzyjemnie! Przedstawiamy 5 największych pająków żyjących w Polsce.

Największe pająki w Polsce – Tygrzyk Paskowany

Nasze zestawienie otwiera Tygrzyk PaskowanyArgiope bruennichi. Jego polska nazwa bierze się od wyglądu – odwłok tego pająka jest cętkowany i dzięki temu przywodzi na myśl tygrysa. To z kolei sprawia, że uchodzi on również za jednego z piękniejszych pająków żyjących w Polsce. Długość ciała samic może wynosić do 2,5 cm, podczas gdy samce mają zaledwie 7 mm. Tygrzyk Paskowany jest pająkiem sieciowym z rodziny krzyżakowatych. Jego ukąszenie nie jest groźne, jednak może być bolesne – porównywalne do użądlenia przez osę – u dzieci i osób w podeszłym wieku może powodować ból i opuchliznę, natomiast u dorosłych, zdrowych osób jedynie swędzenie. Na terytorium Polski tygrzyk Paskowany najliczniej występuje w południowej części kraju. Żyje przede wszystkim na łąkach oraz nad brzegami zbiorników wodnych.

Tygrzyk paskowany

fot. depositphotosNajwiększe pająki w Polsce – Sidlisz Piwniczny

Kolejny na liście największych pająków w Polsce jest Sidlisz piwiniczny (Amaurobius ferox). Jego ciało bez odnóży może osiągać około 1,6 cm. Ukąszenie sidlisza piwnicznego nie powinno przebić skóry człowieka, w związku z tym nie jest groźne – może spowodować jednak miejscowy obrzęk, który to może sprawiać ból i swędzieć. Sidlisz piwniczny to pająk, który najbardziej aktywny jest nocą i lubi ciemne, zacienione zakamarki oraz miejsca wilgotne. Można go zatem spotkać w piwnicach, w zakamarkach starych murów, a także w jaskiniach i pod kamieniami ściółki leśnej. Co ciekawe małe sidlisze po pierwszym linieniu zjadają wspólnie… własną matkę. Na co dzień żywią się muchami, komarami i innymi latającymi owadamie, ale nie pogardza świerszczem, czy dżdżownicą. Trzy polujące wspólnie sidlisze piwniczne są w stanie zaatakować i pokonać przeciwnika dziesięć razy większego od siebie.

Sidlisz piwniczny pająk

fot. Fritz Geller-Grimm via wikipedia, CC BY-SA 3.0, LinkNajwiększe pająki w Polsce – Sieciarz jaskiniowy

Podium największych pająków w Polsce otwiera Sieciarz jaskiniowyMeta menardi. Jest to jednocześnie najbardziej jadowity spośród tych stawonogów, który zamieszkuje nasz kraj. Jego odwłok może mierzyć do około 1,5 cm długości, a całe jego ciało wraz z odnóżami może osiągać do 5 cm. Ukąszenie sieciarza jaskiniowego nie jest ekstremalnie groźnie dla człowieka i nie będzie skutkować śmiercią, jednak jest porównywalne do ukąszenia szerszenia, może więc być bardzo bolesne i powodować opuchliznę przez wiele dni. Jak wskazuje nazwa, sieciarz jaskiniowy preferuje ciemne i wilgotne miejsca – można go więc spotkać w jaskiniach, piwnicach, czy też w studzienkach kanalizacyjnych. Oprócz Polski, żyje także z wielu innych rejonach Europy, a także w Azji.

Sieciarz jaskiniowy

Sieciarz jaskiniowy – samica // fot. Magne Flåten via wikipedia, CC BY-SA 3.0, LinkNajwiększe pająki w Polsce – Kątnik domowy większy

Kolejnym z największych pająków zamieszkujących tereny Polski jest kątnik domowy – Eratigena atrica – zajmuje on drugie miejsce na naszej liście i jest niewiele mniejszy od bagnika nawodnego. Rozpiętość jego odnóży może dochodzić do 8 cm. Jak wskazuje jego nazwa – lubi towarzystwo człowieka – można go zatem spotkać w domach, mieszkaniach, a zwłaszcza w łazienkach, piwnicach i garażach. Naturalnym pożywieniem tych pająków są muchy, komary i inne owady, a także inne, mniejsze pająki. Ukąszenie kątnika domowego większego może być dla człowieka bardzo bolesne, szczególnie osoby uczulone na jad powinny się wystrzegać ukoszenia przez tego pająka. Kątnik domowy większy to pająk, który może żyć nawet 7 lat.

Kątnik domowy większy to drugi największy pająk w Polsce

fot. depositphotosNajwiększy pająk w Polsce – Bagnik nadwodny

Dotarliśmy do miejsca pierwszego. Mianem największego pająka w Polsce może pochwalić się bagnik nawodny (Dolomedes plantarius). Jego odwłok może mieć mieć nawet do 2,2 cm długości, a wraz z odnóżami długość jego ciała może wynosić przekraczać 8 cm. Ukąszenie tego pająka nie jest śmiertelne dla człowieka, jednak może on przebić się przez ludzką skórę, co może spowodować znaczny ból i zatrucie trwające nawet kilka dni. Jak sama nazwa wskazuje, bagnik nawodny zamieszkuje tereny nad wodą, więc można go spotkać w okolicach rzek lub jezior. Pająk ten żywi się owadami, małymi rybami, kijankami a czasem także żabami. Co ciekawe pająk ten nie buduje sieci – poluje aktywnie. Chociaż bagniki nawodne występują w Polsce, to jest ich na tyle mało, że prawdopodobieństwo natknięcia się na nie jest naprawdę znikome.

Sprawdź też: największa pająki na świecie

Bagnik nadwodny to największy pająk żyjący w Polsce

fot. GreenZeb via wikipedia, CC BY-SA 3.0, LinkZobacz też:

10 największych pająków na świecie
Top 10 – najbardziej jadowite węże świata
Największe owady na świecie
Harpia Wielka – największy żyjący współcześnie ptak drapieżny
17 ciekawostek o ośmiornicach

Skomentuj