Najdziwniejsze muzea w Polsce
Nowe!

Najdziwniejsze muzea w Polsce

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Zamek Królewski na Wawelu, czy Zamek Królewski w Warszawie to najpopularniejsze muzea w Polsce, które odwiedza mnóstwo turystów. Istnieją jednak nieco mniej znane muzea, a biorąc pod uwagę z czym kojarzy nam się muzeum wydają się dość dziwne – bo jak inaczej spojrzeć na Muzeum Tanich Win, Muzeum Mydła i Historii Brudu, czy Muzeum Guzików. Z całą pewnością nietypowe muzea znajdujące się w tym zestawieniu warto poznać i jeśli będzie okazja, również odwiedzić! Zapraszam na przegląd najbardziej nietypowych muzeów w Polsce.

#1. Muzeum dobranocek PRL-u

Jeśli czasy PRL-u są Ci znane lub jeśli po prostu lubisz bajki, to muzeum Dobranocek PRL-u znajdujące się w Rzeszowie jest atrakcją właśnie dla Ciebie. W muzeum znajduje się ponad 2,5 tysiąca przedmiotów, które w jakiś sposób nawiązują do PRL-owskich bajek – dobranocek. Folie z kadrami, plakaty reklamowe, gry planszowe, płyty winylowe, opakowania po gumach „Bolek i Lolek” i batonikach „Maja”, a także przedmioty codziennego użytku to tylko niektóre eksponaty.

Ponadto rzeszowskie muzeum oferuje również oryginalną kolekcję kukiełkowych lalek pochodzących z bajek „Miś Uszatek”, „Miś Coralgol”, czy „ Plastusiowy Pamiętnik”. Muzeum Dobranocek PRL-u mogło powstać dzięki pomocy ludzi z całej Polski, którzy przekazywali swoje pamiątki z dawnych czasów. Wśród tematycznie podzielonych pomieszczeń znajdują się sale poświęcone między innymi: „Bolkowi i Lolkowi”, „Reksiowi”, „Misiowi Colargolowi”, „Krecikowi”, „Muminkom”, „Żwirkowi i Muchomorkowi”, „Gąsce Balbinie”, czy też „Jackowi i Agatce”. Jeśli pamiętasz czasy tych dobranocek, to wizyta w tym muzeum jest obowiązkowa.



#2. Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli

W Złotym Stoku (powiat ząbkowicki, województwo dolnośląskie) można odwiedzić Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli. To nietypowe muzeum znajduje się w kopalni złota, w której zgromadzono pokaźną kolekcję tabliczek informacyjnych, ostrzegawczych i propagandowych pochodzących z czasów socjalizmu. Spora część kolekcji związana jest z obowiązkiem przestrzegania przepisów BHP w zakładach pracy. Wśród licznych tabliczek widnieją takie hasła jak: „Wejście do toalety tylko za okazaniem książeczki zdrowia”, „Rolniku, daj krowie, krowa da Tobie”, czy też „Pamiętaj, że urodziłeś się bez części zapasowych”.

Zbiory Muzeum Uwag, Przestróg i Apeli liczą już ponad 300 takich okazów. Miejsce, w którym znajduje się to muzeum pełne jest jeszcze innych atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i dla dorosłych. Wśród nich są: ścianka wspinaczkowa, spływ kajakiem, połowy złota, a także wędrówka ciekawą trasą turystyczną po korytarzach kopalni. Atrakcji jest tak dużo, że wraz z obejrzeniem muzeum należy poświęcić cały dzień, aby nie pominąć żadnej z nich.



#3. Muzeum Tanich Win

Kolejne dość nietypowe muzeum w Polsce, to MTW (Muzeum Tanich Win) znajdujące się w Szklarskiej Porębie. W swoich zbiorach muzeum posiada kolekcję niespotykanych na co dzień winnych trunków takich jak: „Mocna Zośka”, „Dziki Zachów”, „Bycza Moc”, „Torreador”, czy też „Sen Sołtysa”. Poza tym zobaczyć można kolekcję plakatów reklamowych przedstawiających tanie wina, a także zbiór etykiet. W sumie kolekcja liczy ponad 100 butelek wyskokowego trunku i kilkaset etykiet. Co ciekawe duża część zbiorów została podarowana przez aktora Stefana Friedmanna. Dla chętnych i oczywiście pełnoletnich zwiedzających, oglądanie wystawy może być połączone z degustacją…

muzeum tanich win w Szklarskiej Porębie

fot. chatawalonska.pl



#4. Prywatne Muzeum Diabła Polskiego

W jednej z piwnic na warszawskim Mokotowie mieści się Prywatne Muzeum Diabła Polskiego. Znajduje się tu około 2000 eksponatów i jest to druga pod względem wielkości taka kolekcja na świecie. Rysunki, grafiki, obrazy, rzeźby, książki, plakaty, audycje telewizyjne i radiowe, które powiązane są z legendami, podaniami i opowiadaniami o Diable Polskim znajdujące się w muzeum, to eksponaty wpisane w 1979 roku do rejestru zabytków, jako dobra kultury.

Właścicielem muzeum jest Wiktoryn Grąbczewski, a diabły oprócz jego własnych nakładów finansowych kupowane są również ze stypendiów Ministerstwa Kultury i Sztuki, oraz przekazywane przez artystów. Ponieważ powierzchnia muzeum jest niewielka, eksponaty raz w roku wystawiane są w innych muzeach państwowych. Kolekcja Diabła Polskiego była również obecna na wystawach organizowanych w Szwecji, Bułgarii, na Słowacji, Litwie i we Włoszech.



#5. Muzeum Siekier

W niewielkiej wsi Orzechówka (powiat kielecki), w gospodarstwie agroturystycznym rodziny Kudlińskich znajduje się Muzeum Siekier. Jego zbiory poza siekierami (jest ich ponad 2500) obejmują również maczugi, topory i oszczepy. Ciekawym okazem wśród całej kolekcji jest topór katowski, który to służył do ścinania głów złodziejom monet na Krakowskim Rynku.

Miejsce to powstało w 2006 roku, jednak właściciele kolekcjonują eksponaty ponad 20 lat. W tym czasie zebrano przedmioty pochodzące z różnych okresów w dziejach ludzkości. W gospodarstwie obejrzeć można również zbiór dawnych sprzętów domowych i rolniczych, a także uczestniczyć w lekcji kowalstwa, czy płatnerstwa, gdyż właściciel tego miejsca prowadzi również kuźnię.



#6. Muzeum Ognia

Kolejny punkt na naszej liście nietypowych muzeów znajduje się w Bystrzycy Kłodzkiej. Muzeum Ognia powstało w 1964 roku, a pomysłodawcami byli pracownicy znajdującej się w niedalekim sąsiedztwie fabryki zapałek. Zbiory muzeum to ponad 500 tysięcy pozycji, wśród których znajdziemy między innymi: przedmioty służące do rozniecania ognia, krzesiwa, lampy górnicze, oliwne, elektryczne, a także etykiety występujące przez lata na opakowaniach po zapałkach – zarówno w Polsce jak i na świecie.

Podobne muzeum znajduje się również w Żorach – powstało w 2014 roku, a inspiracją do jego utworzenia był pożar z 1702 roku, który pochłonął znaczną część miasta. Na początku na odwiedzających czeka krótkometrażowy film pod tytułem „Śladami ognia” w reżyserii Andrzeja Celińskiego. Następnie w podziemiach specjalnie w tym celu zaprojektowanego budynku – jaskini można zobaczyć prezentację wyładowań atmosferycznych, a także zmierzyć się z rozpaleniem wirtualnego ognia przy pomocy krzesiwa. Pozostałe ekspozycje ukazują między innymi pożary i techniki walki z nimi. Koniec zwiedzania ma miejsce w dużej sali, w której za pomocą eksperymentów przedstawione są zjawiska związane z ogniem. Sama architektura budynku, w którym znajduje się siedziba muzeum również nie jest przypadkowa. Ma on bowiem kształt płomienia, a kolorem przypomina buchający ogień, gdyż pokryty został miedzią. Miejsce to jest szczególnie polecane dla osób, a zwłaszcza chłopców, którzy tak jak Wojtuś z bajki pod tytułem „Jak Wojtuś został strażakiem?” chcieliby tym strażakiem w przyszłości zostać.



#7. Muzeum Chleba

Zmieniamy teraz muzealną tematykę na nieco inną i przenosimy się do Muzeum Chleba. Miejsce to znajduje się w Radzionkowie w województwie śląskim i otwarte zostało w 2000 roku. Co czeka na zwiedzających? W Muzeum Chleba zobaczyć można między innymi narzędzia, maszyny, pocztówki, archiwalne dokumenty z XVI i XVII wieku, oraz autentyczne wyposażenie wnętrz związane z wypiekiem chleba. Ponadto istnieje możliwość własnoręcznego formowanie i pieczenie chleba. Prawdziwą gratką wśród muzealnych zbiorów są „pieniądze chlebowe”, którymi to w czasach kryzysu „płacono” za chleb – w zależności od wartości wybitej na „pieniążku chlebowym” otrzymywano taką ilość chleba. Intencją tego miejsca jest uświadamianie każdego odwiedzającego, że chleb to „rzecz święta” i spośród wszystkich wypieków polski, tradycyjny chleb nie ma sobie równych. Zdecydowanie się z tym zgadzamy!



#8. Muzeum Guzików

Muzeum Guzików to atrakcja, która znajduje się w Łowiczu i została założona w 1997 roku. W swoich zbiorach muzeum ma wiele guzików, które niegdyś należały do znanych osób. Wśród nich znajdują się guziki gen. Władysława Sikorskiego, Marka Edelmana, sześciu prezydentów Polski, Borysa Szyca, Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Jerzego Hoffmana, czy też Jaśka Meli. W Muzeum Guzików zobaczyć można już ponad 4 tysiące różnych eksponatów. Guziki zazwyczaj trafiają tutaj pocztą, ale zdarza się, że znane osobistości przyjeżdżają do Łowicza z guzikiem, a wracają bez. Co ciekawe muzeum ma swoje swięto każdego roku – jest nim 12 grudnia, czyli Dzień Guzika.



#9. Muzeum Kargula i Pawlaka

Muzeum Poświęcone Kargulowi i Pawlakowi znajduje się w Lubomierzu. Położony nieopodal rynek kilkukrotnie pojawił się w filmie „Sami swoi”. Rekwizyty związane z kultową komedią Sylwestra Chęcińskiego to m.in. karabin, z którego „zamek wylata”, granat do świątecznego ubrania, fragment płota, przy którym kłócili się bohaterowie oraz pierwsza kopia filmu „Sami swoi”, z której film był odtwarzany podczas prapremiery w 1967 roku. Wejścia do muzeum „strzegą” dwie figury głównych postaci: Władysława Kargula oraz Kazimierza Pawlaka.



#10. Muzeum Nietypowych Rowerów

Kolejne nietypowe muzeum można zwiedzić w miejscowości Gołąb, w powiecie puławskim. Kolekcja obejmuje zarówno rowery cyrkowe, poziome, bicykle, riksze, a także wiele innych, niespotykanych na co dzień modeli. Ponadto w ofercie muzeum znajdują się lekcje historii roweru, a także weekendowa nauka kolarstwa. Wszystkie atrakcje zainteresują zarówno dzieci, młodzież, jak i nieco starszych odwiedzających.



#11. Muzeum Mydła i Historii Brudu

Teraz pora na Bydgoszcz i znajdujące się tutaj Muzeum Mydła i Historii Brudu. Powstało ono w 2012 roku, a jego ekspozycje przypominają o rozwoju higieny od czasów starożytnych, aż po lata obecne. W zbiorach muzeum znajdują się między innymi: pierwsze przenośne toalety, żeliwne wanny, suszarki, szczotki, maglownice i wiele innych przedmiotów związanych z higieną. Dodatkowe atrakcje czekające na gości odwiedzających muzeum to własnoręczna produkcja mydła oraz kurs prania na tarze. Miejsce to w roku 2013 zostało nominowane do „7 Nowych Cudów Polski”.

Muzeum Mydła i Brudu

fot. Pit1233Praca własna, CC0, Link



#12. Muzeum Zabawek i Zabawy

Ostatnim nietypowym muzeum znajdującym się na naszej liście jest zlokalizowane w Kielcach Muzeum Zabawek i Zabawy. Otwarta w 1979 roku pod nazwą Muzeum Zabawkarstwa placówka była pierwotnie jednostką rozwojowo-badawczą dla producentów zabawek. Z powodu niewielkiej powierzchni wystawowej, przez wiele lat większość zbiorów znajdowała się w magazynach lub była wypożyczana do innych muzeów. W 2004 roku muzeum otrzymało od miasta nową siedzibę i od tej pory zaczęło prezentować swoje wystawy. Dzielą się one na:
Świat zabawek, czyli kolekcję najstarszych zabawek, a wśród nich ołowiane żołnierzyki, konie na biegunach, woskowa lalka pochodząca z XVIII wieku, kamienne klocki, metalowe wozy strażackie
Szlagiery z polskich spółdzielni – zabawki z lat 1959-1989. Znajdują się tu m.in zabawki, którymi bawiły się dzieci w czasach PRL-u
Świat Modeli, który to przedstawia zabawki techniczne i modele kolekcjonerskie
Zabawajki, czyli wystawa zabawek ludowych wykonanych z papieru, ceramiki i drewna
Nowe Nabytki – tutaj zobaczyć można zabawki, które dla muzeum podarowały osoby prywatne.

W kieleckim muzeum poza wystawami stałymi można podziwiać wystawy czasowe. Wśród nich między innymi były m.in. „Meble kombinowane” oraz „Bohaterowie z ekranu – 70 lat polskiej animacji”. Poza tym na terenie obiektu jest też sklepik z zabawkami, w którym można kupić pamiątki.



Zobacz też:

Dziwne muzea na świecie
Dziwne budynki z całego świata
Wynalazki Polaków, które zmieniły świat na lepsze
Mało znany „cud nad Wisłą”, czyli jak polski bakteriolog powstrzymał epidemię tyfusu plamistego
Największe epidemie w historii


źródła: (1),(2),(3),(4),(5),(6),(7),(8),(9),(10),(11),(12)

Skomentuj