Dziwne budynki z całego świata
Nowe!

Dziwne budynki z całego świata

Jakiś czas temu pokazywaliśmy wam wprawdzie „magiczne miejsca i domy” (kto nie widział może zobaczyć tutaj – klik), to jednak na całym świecie istnieje mnóstwo nieszablonowych domów, wieżowców i innych budowli, które zachwycają (lub zdumiewają) swoim wyglądem. Dlatego zebraliśmy w naszej dzisiejszej galerii 13 z nich, pochodzących z różnych stron świata – od USA, przez Polskę, po Barcelonę i Mexico City. Zobaczcie zresztą sami i dajcie znać, który pomysł podoba wam się najbardziej 🙂

1. Waldspirale (Darmstadt, Niemcy) to dom mieszkalny, w którym znajduje się 105 mieszkań, podziemny parking, bar, kawiarnia i kiosk. Każde z 1000 okien znajdujących się w budynku ma inny kształt i rozmiar. Różne są także kształty klamek u drzwi i okien, a kąty ścian w mieszkaniach są zaokrąglone, tak jak narożniki budynku.
Dziwne domy z całego świata

2. Krzywy Domek (Sopot, Polska) stanowi część Centrum Handlowego „Rezydent”. Na parterze mieszczą się pomieszczenia handlowe, lokal gastronomiczny i salon gier. Budynek jest też siedzibą m.in. oddziału regionalnego Radia RMF FM oraz RMF Maxxx. Inspiracją dla architektów tego budynku oddanego do użytku w 2004 roku były rysunki Jana Marcina Szancera i Pera Dahlberga (rysowników, autorów m.in animacji i bajek dla dzieci).
Dziwne domy z całego świata

3. Kamienny Dom (Stone House; Casa do Penedo) (Guimares, Portugalia) położony jest w górach Fafe. Ten dziwaczny dom zbudowany jest między 4 dużymi głazami. Pomimo, iż właściciel tego zbudowanego w 1974 roku domu ma do dyspozycji m.in. basen i kominek, to zastawia się czy nie zmienić miejsca zamieszkania, gdyż powoli ma dosyć coraz większej liczby turystów pragnących zobaczyć kamienny dom.
Dziwne domy z całego świata

4. Świątynia Lotosu (Lotus Temple, Delhi, Indie) to największa świątynia bahaistyczna w Indiach. Położona w rozległych ogrodach świątynia wysokości około 40 metrów, której wygląd zainspirowany jest kwiatem lotosu zbudowana została w latach 1980-1986.
Dziwne domy z całego świata

5. Biblioteka miejska w Kansas City (Missouri, USA) – ogromne “książki” tworzące fasadę budynku wybrane zostały przez czytelników. Są tutaj takie tytuły jak: Władca Pierścieni, Romeo i Julia, Daodejing (Księga Drogi i Cnoty), czy 451 stopni Fahrenheita.
Dziwne domy z całego świata

6. Hobbicia chata (Walia, UK) została w całości zbudowana przez Simon Dale’a i jego teścia. Nie dajcie się jednak zwieść, że Dale wraz z rodziną żyją tam jak Hobbici… lodówka, TV, komputery i klima działają dzięki zainstalowanym panelom słonecznym…
Dziwne domy z całego świata

7. Obracająca się wieża (Dynamic Tower, Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie) – ok, budynek jeszcze nie powstał, ale sam plan by każde z jego 80 pięter obracało się o 90 stopni niezależnie od pozostałych, już jest niesamowity. Jak tylko zostanie wybudowany, to na bank wam o tym powiemy 😉
Dziwne domy z całego świata

8. Dom w kształcie muszli (Nautilus House, Mexico City, Meksyk). Ten unikalny budynek powstał w Mexico City w 2006 roku, a autor Javier Senosiain nadał architekturze kształt nieregularnej muszli. Ten dziwaczny dom, to dzieło z pogranicza współczesnej architektury i sztuki. Wyposażony jest w system zbierania wody deszczowej, a także odporny na trzęsienia ziemi.
Dziwne domy z całego świata

9. “Dom do góry nogami” (House Attack, Wiedeń, Austria). Wprawdzie nie jest to dom, tylko rzeźba w kształcie domu, ale to mały szczegół… Erwin Wurm umieścił na skraju dachu Muzeum Sztuki Współczesnej w Wiedniu drewniany dom i jest to kolejny projekt autora z cyklu „jednominutowych rzeźb”.
Dziwne domy z całego świata

10. Bibliotheca Alexandrina (Aleksandria, Egipt) – biblioteka i centrum kulturalne w egipskim mieście Aleksandria, wzniesione dla upamiętnienia starożytnej Biblioteki Aleksandryjskiej, która spłonęła w I wieku p.n.e
Dziwne domy z całego świata

11. Domy kubiczne (Cubic Houses; Kubus Woningen; Rotterdam, Holandia). Do niedawna te sześcienne domy położone w okolicach zatoki były budynkami mieszkalnymi. Obecnie za jedyne 24€ za noc możecie się tu przespać, gdyż zostały zmienione w hotel.
Dziwne domy z całego świata

Dziwne domy z całego świata

12. Muzeum Wonderworks (Tennessee, USA)
Dziwne domy z całego świata

13. Mind House (Barcelona, Hiszpania) – budynek zaprojektowany przez Gaudiego to jedna z najpopularniejszych atrakcji w Barcelonie.
Dziwne domy z całego świataźródło: earthporm

One Comment

Skomentuj