Jak zaczynały największe korporacje?
Nowe!

Jak zaczynały największe korporacje?

Każda duża korporacja, lub firma zaczynała od zera, albo prawie od zera. Tak jak my z Czesiem piszemy zalajkowane z jego piwnicy, tak duże firmy jak Samsung, Ikea, Sony, czy Toyota nie były duże od samego początku i nie zawsze produkowały to, co produkują dzisiaj – tym bardziej, że niektóre z nich powstały nawet w XIX wieku. Początki wielu z nich były tak dziwne, że aż trudno w to uwierzyć. Sprawdźmy zatem jak to było naprawdę.

 

Sony
Masaru Ibuka – założyciel Sony rozpoczął swoją działalność, gdyż w powojennej Japonii energia elektryczna była bardzo tania. Zgadnijcie co było jego pierwszym produktem? (podpowiem, że nie była to 50 calowa plazma 😉 )… otóż pierwszym produktem Sony była elektryczna kuchenka do gotowania ryżu.
Początki Sony

Nokia
Założona w 1865 roku firma nie produkowała „Lumii” od samego początku istnienia 😉 Trudno w to uwierzyć, ale Nokia była wiodącym producentem skórzanego obuwia. Ich pierwszy telefon powstał dopiero w 1987 roku, nazywał się „Mobira Cityman 900”, ważył 0,8kg i kosztował €4650 – ciekawe prawda 🙂 ?
Pierwszy produkt Nokii

Toyota
Jeśli jesteś posiadaczem auta tej japońskiej firmy, to wiedz, że Toyota zaczynała od produkcji maszyn do szycia. Najlepsze jest to, że wciąż je produkują 😉
Maszyna do szycia Toyota

IKEA
Ikea powstała w 1943 roku. Początkowo produkowała i sprzedawała ramki do zdjęć, portfele, rajstopy i długopisy. Jej nazwa powstała jako akronim od wyrazów: Ingvar Kamprad (imię i nazwisko założyciela) oraz Elmtaryd i Agunnaryd (farma i miejscowość (parafia), w której się wychował).
Początki Ikea

SHARP
Początkowo firma, która dziś jest wiodącym producentem wszelakiej elektroniki zajmowała się produkcją ołówków. Pierwszy zrobiony przez SHARP ołówek powstał w 1915 roku, co ciekawe był on zawsze naostrzony (ENG: SHARP) – stąd nazwa firmy.
Ołówki SHARP

BMW
Stawiam piwo, temu kto wiedział, że BMW poza autami i motocyklami produkowało także silniki do samolotów. Stawiam drugie temu, kto wiedział, że logo BMW symbolizuje obracające się śmigło samolotu 🙂 kto wygrał? Dajcie znać w komentarzachJ Poniższy obrazek to reklama BMW z wczesnych lat XX wieku.
początki BMW

VIRGIN
Richard Branson – szef i założyciel VIRGIN – międzynarodowej korporacji, która działa miedzy innymi na rynku telekomunikacyjnym, finansowym, turystycznym i kilkunastu innych – rzucił szkołę w wieku 16 lat i pomimo problemów z dysleksją otworzył swój pierwszy biznes – gazetę „Student”. Można?
Branson początki kariera

Samsung
Założona w 1938 roku firma zaczynała od jednego małego sklepiku, gdzie sprzedawano towary spożywcze produkowane na terenie miasta i własnej produkcji makaron. Obecnie niecałe 76 lat później Samsung jest światowym liderem sprzedaży różnego rodzaju urządzeń elektronicznych, a w 2013 roku zysk netto firmy wyniósł 30 miliardów $.
Początki Samsung

Hugo Boss
Tę markę kojarzą wszyscy, ale chyba nie wszyscy wiedzą, że firma początkowo szyła mundury dla… gestapo.
Początki Hugo Boss

IBM
Początki firmy IBM sięgają okolic 1880 roku – można powiedzieć „lata świetlne” przed erą komputerów. Zanim jednak wynaleziono komputery, IBM produkował: krajalnice do mięsa, młynki do kawy oraz wagi.
Początki IBM

Lipton
Obecnie firma działa w ponad 100 krajach na świecie. Dacie wiarę, że ponad 100 lat temu, bo w 1871 roku założyciel Thomas Lipton zaryzykował wszystkie swoje oszczędności by otworzyć swój pierwszy sklep spożywczy w szkockim Glasgow?
Początki Lipton

Lamborghini
Ferruccio Lamborghini był jednym z testerów traktorów wyprodukowanych przez firmę Ferrari. Jako doświadczony użytkownik traktorów zaproponował on kilka ulepszeń by poprawić jakość i funkcjonalność produktów Ferrari. Ówczesny właściciel i założyciel Ferrari (kierowca rajdowy Enzo Ferrari) odprawił go jednak z kwitkiem i wyśmiał jego pomysły – wtedy powstała firma Lamborghini, która jest dziś jednym z głównych konkurentów Ferrari.
Początki Lamborghini

źródło: goodmood-gm.com

Skomentuj