Top 10: najcieplejsze miejsca na świecie - Zalajkowane.pl - ciekawostki, newsy, video i wiele więcej!
Nowe!

Top 10: najcieplejsze miejsca na świecie

1 / 2

Jakiś czas temu sprawdzaliśmy najzimniejsze miejsca na ziemi. Mamy lato, pora więc sprawdzić, gdzie jest najgoręcej. Zapraszamy w krótką podróż po najgorętszych miejscach na ziemi, gdzie temperatury niejednokrotnie przekraczają 50, 60, a nawet 70 stopni Celsjusza!

Ps. Różne źródła podają innych zwycięzców tej klasyfikacji. Wynika to z tego, że satelity meteorologiczne podają temperaturę gruntu, a w klatkach meteorologicznych mierzy się temperaturę na wysokości około 2 metrów. W naszym zestawieniu wzięliśmy pod uwagę zarówno pomiary zrobione przy gruncie, jak również te zmierzone na wysokości 2 metrów.

10. Kotlina Danakilska – Etiopia (47°C)

Naszą listę zaczniemy od miejsca „najzimniejszego”. Kotlina Danakilska leży w północno-wschodniej Etiopii, 100 m p.p.m. Występujące tutaj wulkany są bardzo aktywne. Można stwierdzić, że wstrząsy sejsmiczne występują tutaj niemal codziennie, a z ziemi biją gorące źródła, które przy okazji zieją groźnymi dla człowieka związkami siarki.

Jest to najcieplejsze miejsce na Ziemi biorąc pod uwagę średnią temperaturę roczną, która wynosi prawie 35°C. Co ciekawe nigdy nie zanotowano tutaj temperatury poniżej 23°C, a temperatury w okolicach 50°C nie są rzadkością.

Najgorętsze miejsca na świecie - Pustynia Danakilska

fot: jackandjilltravel.com

Najgorętsze miejsca na świecie - Pustynia Danakilska

fot: Matej Hudovernik (via turystyka wp.pl)9. Tirat Cewi – Izrael (54°C)

Teren położony w północnej części Izraela, w depresji Rowu Jordanu na wysokości 220m p.p.m. Najwyższą temperaturę zarejestrowano w 1942 roku. Słupek rtęci pokazał wtedy 54°C.

Tirat Cewi Izrael

fot: http://newsonhunt.com8. Timbuktu – Mali (54.5°C)

Timbuktu jest odległym i egzotycznym miejscem, położonym na skraju Sahary. Miasto otoczone jest wydmami, a ulice pokryte są piaskiem. Temperatury sięgające 54 stopni Celsjusza nikogo tutaj nie dziwią. „Orzeźwienie” przynosi oddalona o 20 kilometrów od miasta rzeka Niger.

Ciekawostka: Miasto Timbuktu występuje w kulturze Zachodu jako symbol odległego, tajemniczego miejsca, odgrywa szczególną rolę w filmie i literaturze. Występuje przykładowo w wielu produkcjach Walta Disneya, m.in. komiksach o przygodach Kaczora Donalda, serialu Czarodziejki czy filmie Aryskotraci

najgorętsze miejsca na świcie - Timbuktu, Mali

fot: http://wonderopolis.org7. Kibili – Tunezja (55°C)

Kibili to miejscowość i pustynna oaza w środkowo-zachodniej Tunezji. Latem w Kibili temperatura zwykle sięga około 50 °C. W lipcu 1931 roku odnotowano tutaj rekordową temperaturę, która wynosiła 55°C. Kibili słynie również z najlepszych gatunków daktylideglet nour (palce światła). Od wielu lat organizowany jest festiwal, który kończy zbiory daktyli.

Najwyższe temperatury na świecie - Kibili, Tunezja

fot: wikipedia.org by Madhif, licencja CC BY-SA 3.0
Podziel się6. Ar-Rab al-Chali – Arabia Saudyjska (56°C)

Pustynia w południowej Arabii Sudyjskiej, jest nie tylko największą piaszczystą pustynią na świecie, ale także miejscem z rekordowo wysoką temperaturą. Wieje tam gorący wiatr o nazwie szamal, który utrudnia oddychanie. Praktycznie nie ma tam opadów deszczu. Pustynia Ar-Rab al-Chali jest jednym z najbardziej suchych miejsc na świecie.

Najgorętsze miejsca na ziemi - pustynia Ar-Rab al-Chali

fot: Traveloppa.com

One Comment

Skomentuj