Top 13: najniebezpieczniejsze drogi świata - Zalajkowane.pl - ciekawostki, newsy, video i wiele więcej!
Nowe!

Top 13: najniebezpieczniejsze drogi świata

1 / 2

Niebezpieczne zakręty, drogi tak wąskie, że minięcie się dwóch pojazdów jadących z naprzeciwka jest prawie niemożliwe, ogromne różnice wysokości i brak barierek zabezpieczających, a w wielu przypadkach również brak utwardzonej nawierzchni – zapnijcie pasy i przygotujcie się na niesamowitą podróż po 13 najniebezpieczniejszych drogach na świecie.

#13 Tongitian Higway

Położona w zachodniej prowincji Hunan w Chinach droga nazywana również “drogą 99 zakrętów” lub “drogą do nieba” prowadzi przez park narodowy. Kręta trasa ma 10 kilometrów długości, a najwyższy punkt znajduje się na wysokości 1200 metrów. Różnica wysokości na całej trasie to około 1000 metrów.

Droga w górach Tianmen

fot:


#12 Taroko Gorge Road, Tajwan

Taroko Gorge Road to niezwykle wąska droga, która przebiega przez Park Narodowy w Tajwanie. W języku rdzennej ludności “Taroko” oznacza “wspaniały i piękny”, a droga położona pośród niezwykłych formacji skalnych i przepięknych wodospadów każdego roku przyciąga tłumy podróżników spragnionych wrażeń i wspaniałych widoków. Jeden z odcinków, który przebiega przez wąwóz nazywany jest tunelem Dziewięciu Zakrętów, ze względu na fakt, iż droga w tym miejscu jest niezwykle kręta i wąska (w wielu miejscach ruch odbywa się wahadłowo). Brak oświetlenia w tunelu, liczne osuwiska oraz ostre zakręty zza których naprawdę niewiele widać sprawiają, że jest to wyjątkowo niebezpieczna trasa.

Taroko Gorge Road - najniebezpieczniejsze drogi świata

fot: lifeoftaiwan.com/places/hualien-east-taiwan/taroko-gorge/

Taroko Gorge Road- najniebezpieczniejsze drogi świata

fot: Alexander Synaptic, Flickr#11 Zoji La Pass, Indie

Zoji La Pass to górska droga, która zdecydowanie nie jest polecana osobom cierpiącym na lęk wysokości. Droga łącząca miasta Leh i Srinagar stanowi fragment krajowej drogi 1D w Indiach. W kulminacyjnym momencie samochody poruszają się na wysokości 3630 m.n.p.m, ruch odbywa się wahadłowo, a dodatkowo kieruje nim wojsko. Kilkusetmetrowe urwiska sprawiają, że kierowcy muszą mieć się na baczności, a efekt potęgują leżące na dnie przepaści rozbite ciężarówki i autobusy. 9 kilometrowa trasa jest jedną z ważniejszych tras biegnących wzdłuż zachodnich Himalajów dla miejscowych i prawdziwą gratką dla turystów. Oglądając poniższy filmik zwróćcie uwagę na brak… barierek zabezpieczających.

Zoji La Pass - najniebezpieczniejsze drogi świata

fot: blaineharrington.photoshelter.com

Zoji La Pass - najniebezpieczniejsze drogi świata

fot: Wikimedia Commons


#10 Skippers Road, Nowa Zelandia

The Skippers Road (znana także jako “Droga Szyprów“) jest jedną z dwóch dróg w Nowej Zelandii, na której nie honorowane jest … ubezpieczanie samochodu wynajętego z wypożyczalni. Zaliczana do jednych z najpiękniejszych, ale i najniebezpieczniejszych dróg na świecie trasa powstała w czasie gorączki złota, która nawiedziła Nową Zelandię w latach 1883-1890. “Droga Szyprów” jest tak wąska, że nie są w stanie minąć się dwa samochody nadjeżdżające z naprzeciwka – co wtedy? Wtedy jeden z nich musi zawrócić i cofnąć się o około 3 kilometry, do miejsca na tyle szerokiego, by oba samochody mogły się wyminąć.

Początek trasy wyznacza tzw. Brama Piekieł (zdjęcie poniżej), a każdy kierowca, chcąc przejechać się szlakiem, który w XIX wieku służył karawanom wiozącym złoto musi uzyskać specjalne pozwolenie. Jadącym tą górską drogą kierowcom z jednej strony towarzyszy skalna ściana, a z drugiej ogromna przepaść. Dodatkowo na trasie nie ma barierek, poboczy i oznaczeń.

Skippers Road -  - najniebezpieczniejsze drogi świata

fot: Wikimedia Commons

Skippers Road - najniebezpieczniejsze drogi świata

fot: Dean Purcell za driven.co.nz#9 Szosa Karakorumska (Karakorum Highway), Pakistan

Droga o długości 1300 kilometrów przebiega przez cztery pasma górskie – Himalaje, Karakorum, Hindukusz i Pamir. Trasa została wybudowana w latach 1959-1979 i jest wspólną inwestycją rządów Chin i Pakistanu. W trakcie budowy życie straciło około 800 pakistańskich i 200 chiński robotników głównie w wyniku osuwisk.

Szosa Karakorumska to najwyżej położona utwardzona droga na świecie (4700 m n.p.m.), dzięki której można zdobyć aż pięć ośmiotysięczników – w tym K2, drugą najwyższą górę świata po Mount Everest.

Szosa Karakorum - najniebezpieczniejsze drogi świata

Szosa Karakorum niedaleko północno-wschodniej granicy Pakistanu nieopodal wioski Passu. (fot Jialiang Gao / wikipedia)#8 Guoliang, Chiny

Tunel o długości 1,2 km został zbudowany przez… miejscową ludność. Jest to jedyna droga łącząca wioskę Guoliang z resztą świata, a prace nad drążeniem tunelu trwały 5 lat. Droga przebiegająca przez ścianę skalnych gór Taihang ma zaledwie 4 metry szerokości i 5 metrów wysokości. Co ciekawe w tunelu nie ma oświetlenia, a widoczność zapewniają jedynie wydrążone w skałach “okna”. Przejazd przez tunel Guoliang jest niezwykle niebezpieczny ze względu na panujący tam półmrok, oraz brak jakichkolwiek zabezpieczeń.

Tunel Guoliang w Chinach - najniebezpieczniejsze drogi na świecie

Fot. FANG Chen, Flickr

najniebezpieczniejsze drogi na świecie - tunel Guoliang

fot: shareably.net#7 Błotna autostrada do Jakucka, Rosja

Droga łącząca stolicę Rosji z Jakuckiem położonym w północno-wschodniej Syberii tylko z nazwy jest autostradą. Zimą, gdy temperatura sięga minus 40 stopni trasa zasypana jest śniegiem, a latem po ulewnych deszczach zmienia się w błotniste bagno. Samochody dosłownie toną w błocie, a gigantyczne korki potrafią utrzymywać się nawet przez kilka tygodni. Kolejnym zagrożeniem czyhającym na kierowców są “Syberyjscy Piraci”, którzy okradają samochody i porywają ludzi.

Błotna autostrada w Rosji - najniebezpieczniejsze drogi świata

Fot. Anja Kovakovitz, Flickr

One Comment

Skomentuj