17 ciekawostek o "Drużynie A"
Nowe!

17 ciekawostek o „Drużynie A”

Nie było i nie będzie drugiej takiej drużyny. Serial był jednym z najpopularniejszych seriali lat 80. w USA, bijąc rekordy popularności i stając się w końcu jedną z ikon kultury masowej z łatwo rozpoznawalną muzyką oraz bardzo charakterystycznymi, wyrazistymi głównymi bohaterami. Prawie żadna z postaci, włączając w to postacie negatywne, nigdy nie została w tym filmie uśmiercona (w 5 seriach zaledwie 7 „ofiar”). Wszystko kończyło się co najwyżej na potłuczeniach oraz zniszczeniu sprzętu lub budynków, a bohaterowie serialu korzystali ze sprytu i różnych forteli, pokonując i ośmieszając przeciwników.

Chyba każdy kto pamięta ten serial z dzieciństwa identyfikował się z B.A, Hanibalem, Buźką lub Murdockiem – okej ten ostatni był lekko świrnięty, ale może i on miał swoich wiernych fanów. Jeśli chcielibyście obejrzeć ponownie wszystkie odcinki Drużyny A, to potrzebowalibyście około 4508 minut, czyli niewiele ponad 75 godzin (cóż to jest w porównaniu do Mody na sukces 🙂 ? ). A tak w ogóle, to nie wiem czy wiecie, że całkiem niedawno (czerwiec 2014) była okazja, bo w TVP leciały powtórki– nawet kilka obejrzałem. Przed Wami 17 ciekawostek o Drużynie A – zapraszam do lektury 😉

1. Serial miał 98 odcinków w 5 seriach i emitowany był w latach 1983-1987. Jak twierdzi twórca serialu, pan Cannell, zaprzestano kręcenia kolejnych odcinków, gdyż koszty przewyższały ówczesnych producentów.
drużyna a ciekawostki

2. Czarny i szary van GMC używany przez Drużynę A (z charakterystycznym czerwonym pasem) stał się prawdziwą ikoną pop-kultury lat 80′. Jeden z sześciu oryginalnych vanów znajduje się w Cars of the Stars Motor Museum (czyli Muzeum Pojazdów Filmowych) w północnej Anglii. Inny zaś w Universal Studio, jako atrakcja turystyczna.
drużyna a ciekawostki

3. Złote naszyjniki noszone przez B.A ważyły zwykle od 15 do 18 kg
17 ciekawostek o drużynie a

4. W meksykańskiej wersji serialu, imię B.A. zmienia się na „Mario Baracus”, a „Face” (czyli Buźka) na „Fas”, co jest skrótem od słowa „fascinador” (z hiszp. kobieciarz).
17 ciekawostek o drużynie a

5. Brytyjski komik Benny Hill sparodiował serial w jednym z odcinków swojego show. Epizod ten zatytułowano „Drużyna B” („The B-Team”) a Hill wcielił się w role Hannibala Smitha i B.A. Baracusa. Postać Buźki odtwarzał Carl Wayne.
drużyna a ciekawostki

6. W serialu pojawiło się wielu gości (głównie muzyków). W jednym z odcinków zagrał Hulk Hogan
drużyna a ciekawostki

7. Odcinek „The Grey Team” (Siwa drużyna) z serii 5 miał być w założeniu ostatnim odcinkiem całego serialu. Świadczyć o tym miała rozmowa Pułkownika Smitha z Generałem Stockwellem, podczas której ten pierwszy stwierdza, że Drużyna A już nigdy więcej nie będzie pracowała dla Generała. Oprócz tego w odcinku Kapitan Murdock nosi T-shirt z napisem „Fini” (Koniec)
drużyna a ciekawostki

8. W 9 odcinku 5 serii Hannibal bawi się mikserem który ma między innymi przełącznik wejścia USB. Standard USB pojawił się prototypowo dopiero w 1994 roku. Nie mamy zdjęcia miksera, ale taki pendrive nam się podoba 😉
drużyna a ciekawostki

9. W połowie lat 80′ w Wielkiej Brytanii pojawił się komiks „Drużyna A”, jako dodatek do magazynu młodzieżowego „Look-In”.
drużyna a ciekawostki

10. W japońskiej wersji serialu imię B.A. Baracus zmieniono na Kongu (z filmu „King Kong”), a Murdocka na „Kureijii Monkii”, czyli „Crazy Monkey” (na polski – zwariowana małpa). W sumie Murdock nigdy nie był normalny 🙂
drużyna a ciekawostki

11. Grająca młodą dziennikarkę Melinda Culea została usunięta po zaledwie pierwszym sezonie filmu, gdyż nie przypadła do gustu Peppardowi, który grał pułkownika Johna 'Hannibala’ Smitha.
drużyna a ciekawostki

12. Producenci serialu próbowali dołączyć żeńskich „pomocników” do zespołu w pierwszych dwóch sezonach. Nie udało się… Podobno Peppard wziął jedną z nich na bok i powiedział „nikt Cię tu nie chce”.
drużyna a ciekawostki

13. Serial był po raz pierwszy emitowany w Polsce w latach 90. na antenie Polonii 1 i jej stacji lokalnych, następnie w telewizji Polsat. Od 18 listopada 2013 do 2 czerwca 2014 serial emitowała TVP1.
drużyna a ciekawostki

14. W latach ’90 był pomysł na reaktywację „Drużyny A” jako pełnometrażowego filmu. Idea ta uzyskała pełne poparcie, lecz zrezygnowano z niej po śmierci George’a Pepparda. Do pomysłu powrócono w 2010 roku, gdy powstała kinowa wersja serialu – pod tym samym tytułem. W filmie zagrali: Liam Neeson, Bradley Cooper, Jessica Biel, Sharlto Copley oraz Quinton 'Rampage’ Jackson.
drużyna a ciekawostki

15. Autorami kultowej piosenki są Mike Post i Pete Carpenter.16. Gra komputerowa „Drużyna A” została zaprojektowana na komputery Atari 2600, ale prace nigdy nie dobiegły końca i gra się nie ukazała.
drużyna a ciekawostki

17. Do roli „Buźki” został zatrudniony Tim Dunigan, który wcielił się w tę postać w pilotażowym odcinku serialu. Po jego nakręceniu producenci zrezygnowali z usług Dunigana, gdyż doszli do wniosku, że był zbyt młody do roli weterana wojennego. Zastąpił go Dirk Benedict. Szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie nikogo innego w roli Buźki!
drużyna a ciekawostki

za mashable, wikipedia, filmweb

One Comment

Skomentuj