20 sposobów na kaca z różnych stron świata - Zalajkowane.pl - ciekawostki, newsy, video i wiele więcej!
Nowe!

20 sposobów na kaca z różnych stron świata

1 / 2

KAC – Koszmar Alkoholowego Cierpienia. Słowo kac trafiło podobno do nas z Niemiec – u naszych zachodnich sąsiadów złe samopoczucie występujące po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu nazywa się “Katzenjammer”, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza “koci lament”. Francuzi skarżą się na „drewnianą gębę”, Szwedzi mówią że “bolą ich korzenie włosów”, a Norwedzy dzień po spożyciu nadmiernej ilości %%% twierdzą, że w ich głowach “pracują robotnicy”.

Alkohol wypłukuje z organizmu między innymi magnez i potas. Zbyt duża ilość wypitego alkoholu powoduje zatrucie aldehydem octowym, który powstaje w wyniku spalania alkoholu – to on może powodować ból głowy, niewydolność wątroby i trzustki, kołatanie serca, niepokój, oraz atak kolki nerkowej… Podobno nie ma cudownego środka na kaca i trzeba odcierpieć swoje, ale ludzie w różnych częściach świata mają swoje sposoby na to, by poradzić sobie ze spustoszeniem, które spowodował wypity dzień wcześniej alkohol – oto te najciekawsze.

#20 Sposób na kaca prosto z Wielkiej Brytanii – angielskie śniadanie

Ulubione wśród Brytyjczyków, tradycyjne, pełne angielskie śniadanie składa się z bekonu, kiełbasek, jaj, kaszanki, smażonego chleba lub tostów i dużej ilości fasolki po bretońsku. Wielu ludzi uważa, że tłuszcz w pożywieniu pomaga wchłonąć alkohol.

sposoby na kaca

Fot. Flickr: 55935853@N00 / Creative commons (via buzzfeed)#19 Mleko tygrysa (Leche de Tigre) – peruwiański sposób na kaca

Nazywany tygrysim mlekiem koktajl ma rzekomo energetyzujące właściwości. Zawiera sok z limonki, kolendrę, czosnek, cebulę, papryczki chili, sól pieprz i… ryby. Ostrzeżenie: uważa się także, że działa jak afrodyzjak.

sposób na kaca z Peru

Fot. Flickr: c32 / Creative commons#18 Katerfrühstück, czyli „śniadania na kaca” prosto z Niemiec

Zwykle składa się z marynowanych śledzi (rolmopsów), korniszonów lub czegoś o podobnym, kwaśnym smaku. Często w Niemczech jest to pierwszy posiłek dnia po nocy wypełnionej alkoholem ponieważ uważa się, że uzupełnia elektrolity.

śledzie na kaca

Fot. Flickr: eulenfan / Creative commons#17 Menudo – ostra meksykańska zupa

To nic innego jak flaczki w meksykańskiej wersji z bulionem z czerwonych papryczek chili. Uważa się, że pobudza zmysły i oczyszcza głowę.

jaka zupa na kaca

Fot. Flickr: rpavich / Creative commons#16 Włochy – po prostu kawa

Włosi stawiają na prostotę, ich sposobem jest wypicie kilku filiżanek mocnego, domowego espresso. Tłumaczą to tak, że kofeina rozszerza naczynia krwionośne, co pomaga w pozbyciu się bólu głowy.

kawa na kaca

Fot. Flickr: 96dpi / Creative commons#15 Kanada – a może frytki?

Popularna kanadyjska przekąska, czyli poutine składa się z frytek, jasnego sosu pieczeniowego i sera. Kolejne tłuste danie, które podobnież pomaga w trawieniu alkoholu.

sposób na kaca - frytki

Fot. Flickr: macdonalder / Creative commons#14 Ekwador – herbata z oregano

Parzona z liści śródziemnomorskiego oregano herbata jest pijana w Ekwadorze, w celu uspokojenia żołądka.

herbata na kaca

Fot. Flickr: bob_august / Creative commons#13 Japonia – śliwki

Umeboshi w Japonii jest uznawane za remedium na wszystko – są to marynowane kwaśne śliwki, które pomagają w trawieniu, wspomagają wątrobę i zapobiegają mdłościom. Nieźle, jak na tak mały owoc.

co najlepiej działa na kaca

Fot. Flickr: jannem / Creative commons#12 Mongolia – marynowane owcze oczy w soku pomidorowym

Ten żartobliwie nazywany Mongolską Mary napój znany jest od setek lat. Sok z pomidorów pomaga wątrobie usunąć alkohol z organizmu, jednakże zawartość owczych oczu pozostaje niewyjaśniona. Niepolecany dla ludzi o słabym żołądku.

sposób na kaca

fot. Flickr: foodthinkers / Creative commons#11 Chorwacja – Burek

Tradycyjne chorwackie lekarstwo na kaca czyli burek, to placek z serem lub mięsem. Uważa się, że obfitość olejów i węglowodanów pomaga w trawieniu i spowolnieniu wchłaniania alkoholu.

jak zwalczyć kaca

fot. Flickr: franekn / Creative commonsSkomentuj