Jak wita się Nowy Rok na świecie? Oto najdziwniejsze noworoczne tradycje! - Zalajkowane.pl - ciekawostki, newsy, video i wiele więcej!
Nowe!

Jak wita się Nowy Rok na świecie? Oto najdziwniejsze noworoczne tradycje!

Nowy Rok witany jest przez ludzi na całym świecie, niezależnie od kultury, statusu społecznego, czy religii. W wielu zakątkach naszej planety występują odmienne zwyczaje, tradycje, czy obrzędy towarzyszące powitaniu Nowego Roku. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie tych najciekawszych i najdziwniejszych tradycji noworocznych z całego świata.

#1 Włochy
Mieszkańcy Włoch żegnając stary rok muszą być ubrani w czerwoną bieliznę – ma ona przynieść im szczęście, a samotnym kobietom pomóc w znalezieniu męża. Bardzo istotny jest też fakt, kogo jako pierwszego w nowym roku spotkają – kobietom szczęście przyniesie spotkanie mężczyzny, zaś mężczyznom kobiety.

Według tradycji tuż przed północą każdy powinien zjeść porcję zupy, lub potrawki z soczewicy. Soczewica to symbol pomyślności i dobrobytu. Podobne znaczenie mają też wołowina, skorupiaki i owoce morza, których również nie powinno zabraknąć na sylwestrowym stole. O północy Włosi piją musujące wino.

tradycje noworoczne we Włoszech

Fot:
#2 Grecja
Z Włoch przenosimy się do Grecji, gdzie świętowanie nadejścia Nowego Roku zbiega się z dniem świętego Bazylego. W Grecji to właśnie w ten dzień ludzie obdarowują się prezentami. Grecy przygotowują ciasto zwane “vasilopita”. W jego wnętrzu ukryta jest moneta, a ten kto ją znajdzie, będzie miał szczęście w kolejnym roku.
tradycyjne noworoczne ciasto z Grecji

Fot:
#3 Hiszpania
Do Hiszpanii jest relatywnie blisko, zatem przenosimy się na półwysep Iberyjski. Nowy Rok wyznacza o północy 12 uderzeń dzwona i po każdym uderzeniu należy zjeść winogrono i pomyśleć życzenie. Każde z nich oznacza jeden miesiąc, a jeśli trafi się na słodki owoc, będzie to pomyślny czas. Podobno najlepiej zrobić to…. stojąc na lewej nodze, tak aby w Nowy rok wejść prawą 🙂

Hiszpanie wierzą również, że ząbek czosnku który trafi do portfela tuż po północy przeniesie w kolejnym roku pomyślność finansową.

Dużą wagę przywiązuje się tutaj również do zapachów – harmonię i spokój ma zapewnić zapach cynamonu, dlatego też pół godziny przed nadejściem Nowego Roku należy zagotować 7 lasek cynamonu i zamknąć okna – tak, aby aromat swobodnie rozprzestrzenił się po mieszkaniu. Zapach bazylii z kolei ma chronić przez złymi intencjami, a eukaliptus pozwoli osiągnąć wyznaczone na kolejny rok cele. Lawenda ma sprzyjać dobremu klimatowi do rozmów, oraz przynieść szczęście, a drzewo sandałowe pomaga w rozwiązywaniu problemów biznesowych i finansowych.

W Hiszpani przed północą należy zjeść 12 winogron

Fot:
#4 Szkocja
Z Hiszpanii lecimy na Wyspy Brytyjskie. Mieszkańcy Szkocji wyganiają stary rok poprzez otwarcie tylnych drzwi, a Nowy Rok witają poprzez otwarcie drzwi frontowych, w których wiesza się jemiołę.

Szkoci pragną wejść w Nowy Rok z „czystym kontem” i bez zobowiązań, dlatego też spłacają swoje długi, oczyszczają mieszkania i czyszczą kominki. Jako pierwszy próg domu w Nowym Roku powinien zgodnie z tradycją przekroczyć brunet przynoszący domownikom prezent – może to być bułka maślana, szczypta soli, ciemna babeczka, naparstek whisky i kilka bryłek węgla. Zazwyczaj jest to jednak butelka whisky 🙂

W ostatnich dniach starego roku obchodzone jest równie wywodzące się jeszcze z czasów pogańskich święto o nazwie Hogmanay. Z tej okazji rozpala się ogromne ogniska, a niekiedy pali się też całe łodzie. W tym czasie organizowane są również parady z rozkołysanymi kulami ognia, które symbolizują słońce i mają oczyścić nadchodzący rok.

W Szkocji obywa się święto wywodzące się jeszcze z czasów pogańskich - Hogmanay

Fot

W Szkocji obywa się święto wywodzące się jeszcze z czasów pogańskich - Hogmanay

Fot:
#5 Rosja
W Rosji Nowy Rok świętowany jest dwa razy – według kalendarza gregoriańskiego odbywa się to 1 stycznia, a według kalendarza juliańskiego 14 stycznia. Tradycyjnie przed północą na kartce papieru zapisuje się życzenie. Następnie kartkę z życzeniem trzeba spalić, a popiół wsypać do kieliszka z szampanem. Wypicie takiego “drinka” podobno zapewnia to, że zapisane na kartce życzenia się spełniają.
Tradycja noworoczna w Rosji

Fot:
#6 Irak
Przenosimy się do Iraku, gdzie Nowy Rok świętowany jest w głównie przez chrześcijan. Ponieważ posiadanie broni w Iraku jest legalne, mieszkańcy Iraku celebrują nadejście Nowego Roku strzelając z karabinów maszynowych w powietrze. Karabin oraz dwa magazynki amunicji powinien posiadać każdy iracki mężczyzna. Irakijczycy świętują Nowy Rok dwa razy – po raz pierwszy odbywa się to pierwszego miesiąca kalendarza muzułmańskiego, oraz według kalendarza gregoriańskiego 31 grudnia.


#7 Japonia
31 grudnia Japończycy urządzają kolację, w trakcie której spożywają tradycyjne dania. Japończycy udają się również do shintoistycznych i buddyjskich świątyń. Tam poprzez modlitwę oczyszczają się z grzechów. O północy rozlega się 108 uderzeń dzwona – według Japończyków człowiek nosi w sobie 108 grzechów, których należy się pozbyć przed Nowym Rokiem.
O północy rozlega się 108 uderzeń dzwona – według Japończyków człowiek nosi w sobie 108 grzechów, których należy się pozbyć przed Nowym Rokiem.

Fot:
#8 Filipiny
Na Filipinach dobrobyt w nowym roku mają przynieść… okrągłe owoce. Dlaczego okrągłe? Monety (symbol bogactwa) również są okrągłe 🙂 Wiele filipińskich rodzin świętuje nadejście Nowego Roku przy stole, na którym znajduje się 12 okrągłych owoców. Niektórzy Filipińczycy (podobnie jak Hiszpanie) o północy jedzą 12 winogron.
Okrągłe owoce - Filipiny

Fot:
#9 Chiny
Chiński Nowy Rok to najważniejsze święto w tradycyjnym kalendarzu chińskim, przypadające między końcem stycznia a początkiem lutego. W przeciwieństwie do Europejczyków Chińczycy spędzają Nowy Rok w domu i w gronie rodzinnym. To właśnie tego dnia wręczane są prezenty – zazwyczaj są to świeże owoce, owoce w cukrze, ciastka, cukierki lub koperty z pieniędzmi. O zmroku na ulicach organizowane są pokazy sztucznych ogni. Tradycją jest również składanie ofiary na domowym ołtarzyku poświęconym przodkom.

Wspólna noworoczna kolacja trwa do rana, a towarzyszą jej rozmowy i gra w różne gry, takie jak karty, czy mahjong.

Chińczycy grają w Mahjonga

Fot:
#10 Ekwador
W Ekwadorze zbiera się zdjęcia/rysunki symbolizujące osoby lub zdarzenia, które napsuły nam krwi w obecnym roku. Zebrane fotografie lub rysunki należy następnie spalić – podobno sprawi, że te same nieszczęścia nie spotkają nas w przyszłym roku.
Tradycje noworoczne w Ekwadorze

Fot:
#11 Kolumbia
Kolumbijczycy, którzy marzą o podróżach w Nowym Roku wychodzą na spacer po sąsiedztwie… z pustą walizką. Stary rok żegna się tu również poprzez spalenie kukły, która ma symbolizować 365 minionych dni. Kolumbijczycy na kartkach wypisują swoje błędy, grzechy i problemy minionego roku. Taką kartkę zgniatają i wrzucają do palącej się kukły. Ten zwyczaj ma podobno ochronić przed nawrotem problemów. Podobnie jak w Hiszpanii, tradycyjnie spożywa się 12 winogron.
Tradycje noworoczne w Kolumbii

Fot:
#12 Brazylia
Brazylijczycy w Sylwestra zakładają białe stroje – mają one przynieść szczęście i pokój w Nowym Roku. Jeden z brazylijskich zwyczajów zakłada przed, że przed przywitaniem Nowego Roku należy złożyć ofiarę bogini morza Yemanji. Dzień przed sylwestrem na wszystkich brazylijskich plażach mieszkańcy wypuszczają w morze łodzie wypełnione podarkami dla Yemanji i wrzucają w fale bukiety białych kwiatów.

Prawie 2 miliony Brazylijczyków spędza sylwestrową noc na słynnej plaży Copacabana w Rio de Janeiro. Ludzie piją i bawią się w rytm gorącej muzyki, a o północy z zacumowanych nieopodal łodzi odpalane są sztuczne ognie.

Tradycje noworoczne w Brazylii

Fot:
#13 Panama
Mieszkańcy Panamy rozpalają tradycyjne noworoczne ogniska. Wrzucają do nich papierowe wizerunki znanych w kraju postaci (tzw. muñecos). Nie są to wcale postacie nielubiane – do ognisk trafiają zarówno podobizny polityków, aktorów, czy sportowców. Te podobizny symbolizują stary, odchodzący już rok. Poprzez ich spalenie zamykany jest kolejny rozdział, a Panamczycy czekają, co przyniesie im nowe dwanaście miesięcy. Noworoczne ogniska podobno odpędzają też złe duchy.
Tradycje noworoczne w Panamie

Fot:
#14 Francja
Noworocznym zwyczajem we Francji jest wręczanie drobnych podarków (les étrennes) dzieciom oraz osobom, które wykonują dla nas drobne usługi (kominiarzom, śmieciarzom itp.). Francuzi celebrują nadejście nowego roku w gronie przyjaciół.
Tradycje noworoczne we Francji

Fot:
#15 Finlandia
My wróżymy w Andrzejki woskiem, a Finowie robią to z okazji nadejścia Nowego Roku. Różnica jest taka, że Finowie wróżą sobie ze stopionej cyny. Odrobinę stopionej cyny wlewa się do pojemnika z wodą i obserwuje, jaki kształt przybierze. Serce lub pierścionek symbolizuje ślub, statek – daleką podróż, a świnia… mnóstwo jedzenia.
Tradycje noworoczne Finlandia

Fot:
#16 Dania
Duńczycy w dość specyficzny sposób żegnają stary rok. Roztrzaskują oni stare talerze i szklanki przed drzwiami domów swoich bliskich, co według tradycji ma im przynieść szczęście. Inna dziwna tradycja wywodząca się z Danii, to wchodzenie na krzesła i wspólne zeskoczenie z nich o północy – podobno przyczynia się to do wypędzenia złych duchów i zapewnia powodzenie w nowym roku.
Tradycje noworoczne Dania

Fot:
#17 RPA
Naszą podróż kończymy na południu Afryki. Mieszkańcy RPA z okazji nadejścia Nowego Roku… wyrzucają stare urządzenia. Uwierzcie mi – słowo “wyrzucają” nie zostało użyte przypadkowo. Mieszkańcy RPA chcą wejść w nowy rok bez niepotrzebnego balastu, jakim może być chociażby zepsuty telewizor, czy radio. Wielu z nich pozbywa się ich bezpośrednio na ulice, przez otwarte okna – zatem uwaga na głowy!
Tradycje noworoczne RPA

Fot:Skomentuj