Ekspres do kawy, jaki wybrać do domu, by czuć się jak w kawiarni? - Zalajkowane.pl
Nowe!

Ekspres do kawy, jaki wybrać do domu, by czuć się jak w kawiarni?

W kawiarni często nie możemy się nadziwić, jak aromatyczna może być „mała czarna” przyrządzona przez baristę. Sekret dobrej kawy tkwi nie tylko w świeżo zmielonych ziarnach oraz umiejętnościach parzenia kawy. Ogromną rolę odgrywa również nowoczesny ekspres do kawy. Przy jego pomocy możemy „wyczarować” przepyszny napój z kofeiną również w domu. Jaki ekspres do domu wybrać, aby móc cieszyć się niepowtarzalnym smakiem świeżo parzonej kawy? Przyjrzyjmy się!

ekspres do kawy

fot. alamy.comEkspres do kawy – jaki wybrać

Każdy koneser kawy chciałby mieć w swoim domu nowoczesny ekspres do kawy. Jaki wybrać? Decyzja powinna uwzględniać wiele szczegółów tj.:

 • rodzaj ulubionej kawy;
 • budżet jakim dysponujemy;
 • łatwość obsługi oraz pielęgnacji;
 • umiejętności parzenia kawy. 

Niektóre ekspresy umożliwiają nam przygotowanie kilku rodzajów kaw. Są jednak i takie, w których przygotujemy jedynie klasyczną kawę. 


Ekspresy automatyczne – rodzaje

Ekspres automatyczny jest bardzo prosty w obsłudze. Wystarczy nacisnąć guzik, aby do naszej filiżanki popłynęło „czarne, płynne złoto” – aromatyczna, świeżo parzona kawa. Na rynku dostępne są następujące modele:

 • ekspres przelewowy;
 • ekspres ciśnieniowy;
 • ekspres kapsułkowy.

Najwięcej możliwości daje nam ekspres ciśnieniowy. Jednocześnie musimy mu poświęcić najwięcej uwagi w związku z czyszczeniem oraz serwisowaniem. 

Ekspres do kawy, jaki wybrać do domu, by czuć się jak w kawiarni

fot. freepik.comTradycyjny ekspres przelewowy

Ekspres przelewowy to prosty w budowie, użyciu oraz utrzymaniu w higienie sprzęt AGD. Do znajdującego się w urządzeniu pojemnika nalewamy odpowiednią ilość wody. Nad dzbankiem znajduje się obsada na papierowy filtr, do którego wsypujemy zmieloną kawę. Po włączeniu urządzenia wrząca woda przepływa przez filtr. Dzbanek powoli się napełnia. Kawa jest cały czas podgrzewana. Niektóre ekspresy przelewowe są wyposażone w młynek do kawy. Zarówno dzbanek jak i obsadę filtra możemy wkładać do zmywarki. 

Nowoczesny ekspres ciśnieniowy

Nowoczesny ekspres ciśnieniowy przeznaczony jest dla koneserów kawy pragnących zamienić się w profesjonalnych baristów. Daje on nam znacznie więcej możliwości, niż tradycyjny ekspres przelewowy. Przy jego pomocy możemy zaparzyć kawy tj.:

 • tradycyjna kawa;
 • espresso;
 • latte;
 • capuccino;
 • macchiato.

Ekspresy ciśnieniowe są często wyposażone w młynek do kawy, spieniacz do mleka oraz podgrzewacz do filiżanek. 

Wygodny ekspres kapsułkowy

Ekspresy kapsułkowe pod względem budowy oraz wyglądu przypominają ekspres przelewowy. W miejscu, gdzie w ekspresie przelewowym znajduje się filtr do kawy, umieszczamy kapsułkę. Do wyboru mamy wiele rodzajów kawy. Napój spływa prosto do filiżanki. Jest to najprostszy ekspres do kawy pod względem obsługi oraz utrzymania go w czystości. Wyjątek stanowi ekspres kapsułkowy z pojemnikiem na mleko. W tym przypadku musimy regularnie opróżniać i myć pojemnik. Mycie dysz do kawy oraz mleka przebiega automatycznie. 

kawa z ekspresu

fot. envato.comEkspresy ciśnieniowe – model kolbowy

Ekspres kolbowy to półautomatyczny ekspres ciśnieniowy. Parzenie w nim kawy wymaga wykonania kilku czynności tj.:

 1. zmielenie ziaren;
 2. umieszczenie kawy w kolbie;
 3. ubicie kawy;
 4. umieszczenie kolby w urządzeniu.

Sitko znajdujące się w kolbie za każdym razem należy opróżnić, ewentualnie w razie potrzeby przepłukać. Kawę mielimy za pomocą młynka, w który wyposażone jest urządzenie. Ekspres ciśnieniowy kolbowy posiada spieniacz. 

Przed kupnem ekspresu do kawy należy zapoznać się z jego możliwościami oraz obsługą. Mowa tutaj nie tylko o robieniu kawy. Jest to zazwyczaj bardzo prosta czynność. Niestety profesjonalne ekspresy wymagają specjalnego czyszczenia oraz serwisowania. 

Skomentuj