10 tajemnic, które zostały rozwiązane dopiero po pewnym czasie - Zalajkowane.pl
Nowe!

10 tajemnic, które zostały rozwiązane dopiero po pewnym czasie

Nierozwikłane zagadki i tajemnice zawsze wiążą się z pewną nutą ekscytacji. Próba ich rozwiązania staje się niemniej ekscytującym wyzwaniem i w wielu przypadkach także przygodą. Gdy finalnie udaje się którąś z takich tajemnic rozwiązać – odkrywcy czują wyraźną i uzasadnioną radość, a wręcz triumf. Oto 10 tajemnic, które przez lata pozostawały zagadkami, lecz w końcu udało się je rozwiązać.

Kosmonauta z Solway Firth – „Solway Spaceman” – dziwna postać na zdjęciu

Kosmonauta z Solway Firth to postać, która była widziana na zdjęciu dziewczyny, zrobionym przez jej ojca, strażaka, Jima Templetona. Fotograf twierdził, że postać w tle ma na sobie skafander kosmiczny i przysięgał, że podczas robienia zdjęcia nie było tam nikogo. Zdjęcie zostało wykonane w letni dzień 1964 roku w wiosce Burgh koło Sand w Anglii. Fotografia zyskała szeroki rozgłos – zainteresowali się nią ufologowie, inni twierdzili, że to duch, a jeszcze inni że to parapsychiczne moce dziewczyny. Po pewnym czasie okazało się jednak, że tajemnicza postać na zdjęciu to żona Jima, która stała naprzeciwko kamery, z kolei jej niebieska sukienka wydawała się być biała z powodu prześwietlenia.Zaginięcie Antoine de Saint-Exupery’ego

W 1944 roku autor Małego Księcia, Antoine de Saint-Exupery, który był też pilotem, zniknął bez śladu podczas lotu z Korsyki. Nigdy nie wrócił, nie pozostawiając żadnych śladów tego, co mogło się stać z nim i samolotem. Pojawiały się różne spekulacje dotyczące jego śmierci, włączając w to samobójstwo. Dopiero w 1998 roku francuski rybak przypadkowo złapał w swoją sieć srebrną bransoletkę z wygrawerowanym imieniem pilota-pisarza. Z kolei w 2003 roku, podczas poszukiwań nurków znaleziono duże fragmenty zaginionego samolotu.

Samolot pilotowany przez Saint-Exupéry’ego został najprawdopodobniej zestrzelony przez myśliwiec Fw 190 A-8 pilotowany przez Roberta Heichelle, który zgłaszał zestrzelenie atakującego go Lightninga z francuskimi znakami 31 lipca ok. godz. 12:06. W książce pt. „Saint-Exupéry: Ostatnia tajemnica” do zestrzelenia samolotu, który pilotował autor „Małego księcia” przyznaje się natomiast niemiecki pilot Horst Rippert, z zastrzeżeniem braku absolutnej pewności co do tożsamości pilota zestrzelonego samolotu.

Odnleziona w 1998 r. bransoletka Saint-Exupéry'ego

Odnleziona w 1998 r. bransoletka Saint-Exupéry’ego // fot. wikipedia, domena publicznaOgromne pęknięcia i kratery w wiecznej zmarzlinie na Syberii

Na odległym Półwyspie Jamalskim położonym na Syberii za kołem podbiegunowym w wiecznej zmarzlinie zaczęły pojawiać się ogromne pęknięcia, a niektóre z nich wyglądały jak eksplodujące kratery. Zjawisko to pierwszy raz zaobserwowano w lipcu 2014 roku, jednak przez wiele lat stanowiło tajemnicę. Zagadka została rozwiązana dopiero w latach 2018 – 2020. Przyczyną był gromadzący się metan, gdy dochodziło do jego uwolnienia na skutek topnienia wiecznej zmarzliny, gaz ten czasami zapalał się, powodując duże ubytki na powierzchni lodu i zjawiska przypominające eksplozję wulkanu.

Ogromne pęknięcia i kratery w wiecznej zmarzlinie na Syberii

Ogromne pęknięcia i kratery w wiecznej zmarzlinie na Syberii // fot. screen z youtube„The Bloop” – dziwny podwodny dźwięk

„The Bloop” to tajemnica, której rozwiązanie zajęło kilkanaście lat. W 1997 roku wykryto pod wodą głośny, dziwny, dźwięk o bardzo niskiej częstotliwości. Zakładano, że „The Bloop” był głosem jakiegoś morskiego stworzenia, np. jednego z waleni. Co ciekawe, byli nawet tacy, którzy uważali, że dźwięk ten mógł wydawać jakiś prehistoryczny stwór – np. dinozaur, czy megalodon, który przetrwał w tym mroźnym świecie. Jednak w 2012 roku odkryto, że dźwięk ten powstaje, gdy góra lodowa pęka lub ociera się o dno morskie.


Zaginione statki H.M.S Erebus i H.M.S Terror

Podczas wyprawy Franklina w 1848 roku dwa statki: H.M.S Erebus i H.M.S Terror, zniknęły wraz z całą załogą w czasie poszukiwania przejścia północno-zachodniego. Powstało wiele teorii na temat tego wydarzenia – przeprowadzono nawet ekspedycje mające na celu rozwiązanie zagadki, ale dopiero w 2014 roku (czyli 166 lat później!) kanadyjska misja z najnowszym sprzętem archeologicznym odnalazła Erebusa, a dwa lata później odkryto również Terror. Co ciekawe, Terror znajdował się około 100 km na południe od miejsca, gdzie ostatni raz był widziany. Erebusa natomiast odkryto w odległości około 50 km na południe od tego miejsca – wiąże się to z tym, że już po zatopieniu, lód przenosił statki z miejsca na miejsce.

2019 roku archeolodzy z Parks Canada wysłali podwodne drony do wraku H.M.S Terror. Nagranie z tej ekspedycji znajdziecie poniżej.


El Dorado – legendarne zaginione miasto złota w Ameryce Południowej

Marzenie o odkryciu legendarnego El Dorado – zaginionego miasta złota, sprawiło, że wielu konkwistadorów postanowiło eksplorować góry i lasy deszczowe Ameryki Południowej. Badania archeologiczne i historia potwierdzają, że to wszystko było myśleniem życzeniowym, a El Dorado, czyli „Złoty” był tak naprawdę osobą, a nie miejscem. Europejski mit opowiadał o zaginionym mieście złota, El Dorado, czekającym na przybycie poszukiwacza przygód i odkrycie znajdującego się tam skarbu. Jednak południowoamerykański mit mówił, że nie było to miejsce, ale władca, który każdego ranka pokrywał się złotem od stóp do głów, a wieczorem zmywał je w świętym jeziorze. Ceremonii obrzędu przejścia stosowana była przez lud Musica, który żył w Kolumbii od 800 roku n.e. i żyje tam do dziś. Ceremonia odbywała się w pobliżu jeziora Guatavita. Nowy dziedzic zostawał posypywany złotym pyłem, a następnie złoto wraz z klejnotami pozostawiano w jeziorze na przebłaganie bogów. El Dorado poszukiwano wszędzie, od dzisiejszych południowych stanów USA po głąb Ameryki Południowej.

Wędrujące kamienie w Racetrack Playa

Ciężkie kamienie zdawały się poruszać po wyschniętym dnie jeziora Racetrack Playa, pozostawiając za sobą ślad w popękanym błocie w kalifornijskim Parku Narodowego Doliny Śmierci. Ta tajemnica wędrujących kamieni przez lata intrygowała naukowców. Przez lata ruchy były tłumaczone m.in. ingerencją kosmitów, działalnością pól magnetycznych. Doszukiwano się nawet oszustwa, mistyfikacji. Zagadkę rozwiązał w 2006 roku naukowiec z NASA, Ralph Lorenz. Okazało się, że skały byłyby przesuwane przez pokrywy lodowe, które topniały pod wpływem wiatru. Naukowiec stworzył mały model wędrujących kamieni. Wziął trochę wody, włożył do niej kamień i trzymał model w zamrażarce. Po jakimś czasie wyjął go z zamrażarki i wystarczył delikatny powiew wiatru, aby zobaczyć dokładnie takie samo zjawisko.

Wędrujące kamienie w Racetrack Playa

Wędrujące kamienie w Racetrack Playa // for. wikipedia, domena publicznaLudzkie stopy w Morzu Salish

Od sierpnia 2007 roku na wybrzeżach Morza Salish w Kolumbii Brytyjskiej i Waszyngtonie znaleziono łącznie 21 oderwanych stóp. Oczywiście zakładano, że stopy były ofiarami morderstw, ale później okazało się, że były to osoby, które zginęły w wypadkach lub samobójstwach. Obuwie, zwykle trampki, zapewniały im pływalność aż do chwili wyrzucania na brzeg i chroniły przed rozkładem i padlinożercami morskimi.

„Windsor Hum” – tajemniczy dźwięk

Mieszkańcy miasta Windsor w Kanadzie w pobliżu granicy z USA mogli słyszeć dziwny dźwięk o niskiej częstotliwości, który był określany jako „Windsor Hum”. Ludzie, którzy słyszeli hałas, opisywali go bardziej jako uczucie niż dźwięk. Wywoływał on niepokój i pogłos w ciele słuchacza. Tajemnica „Windsor Hum” została rozwiązana, gdy huta znajdująca się wyspie Zug, na drugim brzegu rzeki od miasta wyłączyła swoje piece. Przez całe lata ludzie nie mieli pojęcia, że ten dziwny hałas pochodził z huty. Odkryto to dopiero w 2020 roku, gdy w hucie wyłączono piece.


Zwalniające Sondy NASA Pioneer 10 i 11

Sondy NASA Pioneer 10 i 11 zaczęły zwalniać bez wyraźnego powodu, gdy oddalały się od Słońca. Gdy naukowcy nie mogli wyjaśnić przyczyny, podnieśli nawet możliwość istnienia jakiejś nowej fizyki, która byłaby sprzeczna z ogólną teorią względności przedstawioną przez Alberta Einsteina. Po przestudiowaniu starych modeli Pioneera, które wykazały spowolnienie, zebrano dużą ilość informacji. Następnie ujawniono rzeczywistą przyczynę i została ona dodatkowo potwierdzona, gdy inne statki kosmiczne nie wykazały tak nagłej zmiany prędkości. Był to więc błąd w projekcie, a nie nowe prawa fizyki.

Zobacz też:

10 mało znanych historii z czasów II wojny światowej
10 zaskakujących rzeczy, które ludzie odkryli w swoich domach
„Fafrotskies”, czyli 12 najdziwniejszych rzeczy, które kiedykolwiek spadły z nieba
13 największych pechowców w historii
10 najsłynniejszych rozbitków i ludzi, którzy mieszkali na bezludnej wyspie

Skomentuj