Mostar – co zobaczyć w sercu Hercegowiny? - Zalajkowane.pl
Nowe!

Mostar – co zobaczyć w sercu Hercegowiny?

Mostar to miasto położone w południowo-zachodniej część Bośni i Hercegowiny, które jest nieformalną stolicą Hercegowiny, a także jednym z największych ośrodków miejskich w kraju. Nazwa pochodzi od słowa mostari, co przetłumaczyć można jako ‘strażnicy mostu’. Miasto położone jest w Kotlinie Mostarskiej na obu brzegach rzeki Neretwy. Niestety, ucierpiało ono mocno podczas trwającej w latach dziewięćdziesiątych wojny domowej – ślady walk są widoczne do dziś, chociaż jest sukcesywnie odbudowywane. Mostar jest miastem wielokulturowym i zamieszkują je zarówno Bośniacy, jak i Chorwaci oraz nieco mniej licznie – Serbowie. Zobaczcie pięć najpopularniejszych atrakcji turystycznych miasta!

Kamienny Most

To niewątpliwie najważniejszy zabytek miasta i jednocześnie najbardziej rozpoznawalny obiekt starówki. Został wniesiony przez Turków w 1566 roku i zastąpił wcześniejszą drewnianą konstrukcję na łańcuchach. Niestety, jesienią 1993 roku Chorwaci okupujący muzułmańską cześć miasta zniszczyli most. Został on odbudowany przy zachowaniu oryginalnej techniki stosowanej przez Turków i oddany do użytku w 2004 roku. W najwyższym punkcie ma 21 metrów wysokości. Kiedy w mieście jest wielu turystów, można spotkać tu śmiałków, którzy skaczą do rzeki, o ile zwiedzający miasto zdecydują się przekazać datki. Pod koniec lipca odbywają się też zawody w skokach do wody. W 2005 roku Kamienny Most został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Mostar Kamienny Most

skoczek pod najsłynniejszym mostem w Mostarze (fot. archiwum prywatne)

Mostar Kamienny Most

Widok na widok na Kamienny Most z góry (fot. archiwum prywatne)Stare Miasto

Podobnie jak w innych turystycznych miastach, również w Mostarze starówka przyciąga zwiedzających z całego świata. Znajdująca się po muzułmańskiej (Bośniackiej) stronie najstarsza część miasta podczas wspomnianej już wojny domowej została zniszczona, jednak później ją odbudowano. Dziś zachęca do spacerów, można tu również kupić pamiątki na jednym z licznych straganów.

pamiątki na starym mieście w Mostarze

pamiątki na starym mieście w Mostarze (for. archiwum prywatne)

Panorama Mostaru

Panorama Mostaru (fot. Ramirez, Wikipedia.og, CC BY-SA 4.0)Meczet Koski Mehmed Pasha

Ta budowla sakralna powstała w XVII wieku, ma jedną kopułę oraz minaret. Na dziedzińcu znajduje się budynek szkoły, a także fontanna i niewielki cmentarz. Jest to jedyny meczet w mieście, w którym zachowały się zabytkowe malowidła i dekoracje ścienne. Podobnie jak wiele innych obiektów na starym mieście w Mostarze, został on poważnie uszkodzony podczas wojny domowej, jednak go odbudowano. Obecnie przyciąga nie tylko ze względu na zachowane malowidła, ale również z powodu tarasu widokowego – widać z niego doskonale najsłynniejszą atrakcję miasta, a więc Kamienny Most.

Meczet Koski Mehmed Pasha w Mostarze

Meczet Koski Mehmed Pasha (fot. archiwum prywatne)Meczet Karadjozbega

Ten budynek powstał w 1564 roku, a obecnie należy do najciekawszych obiektów zabytkowych starego miasta w Mostarze i jest udostępniony do zwiedzania turystom.

Krzywy Most

To najstarszy obiekt w Mostarze, który został wybudowany w 1558 roku, prawdopodobnie jako prototyp Kamiennego Mostu. Konstrukcja opiera się na kamiennych blokach połączonych metalowymi prętami i płynnym ołowiem. Sam most wygląda jak miniaturowa wersja najsłynniejszej atrakcji Mostaru, a jednocześnie przyciąga znacznie mniej turystów, dlatego to miejsce z pewnością przypadnie do gustu osobom poszukującym zacisznych zakątków.

Mostar - krzywy most

Krzywy Most (fot. hercegovina.ba)

Mostar - widok na rzekę Neretva

Mostar – widok na rzekę Neretva (fot. archiwum prywatne)
Tekst powstał przy współpracy z Patrycją i Danielem prowadzącymi bloga „Powroty„. Więcej zdjęć i porady praktyczne przed podróżą znajdziecie w tekście autora Mostar – pamięć i piękno. O mieście pełnym bałkańskiej duszy

Skomentuj