Fidget Spinner – czym jest gadżet, który wywołał globalne szaleństwo? - Zalajkowane.pl
Nowe!

Fidget Spinner – czym jest gadżet, który wywołał globalne szaleństwo?

Fidget Spinner – co to za zabawka??

Fidget Spinner robi furorę na świecie i dotarł właśnie do Polski. Tym niewielkim pokrętłem zachwycają się uczniowie z amerykańskich szkół. Mały gadżet do zabawy teoretycznie pomaga osobom, które mają ADHD, autyzm, trudności z koncentracją lub cierpią na niepokój. Co ciekawe zabawka stała się hitem wśród tych dzieci, które nie cierpią na żadne schorzenia.

Używając zabawki uwalniamy energię i rozładowujemy stres psychiczny. Specjaliści mają jednak podzielone zdania na ten temat – niektórzy twierdzą, że ta mała zabawka może działać bardziej rozpraszająco niż wpływać na poprawę koncentracji i redukcję lęku. Dodają również, że jest to tylko chwyt marketingowy i po prostu modny gadżet. Używanie zabawek Fidget Spinner przez dzieci stało się w amerykańskich i brytyjskich szkołach bardzo powszechne, dlatego też w niektórych z nich wprowadzono zakaz ich używania, argumentując to tym, że zabawka służy do rozrywki na lekcjach. W innych szkołach natomiast dzieci mogą korzystać z Fidget’a, gdyż jak twierdzą opiekunowie pomaga on się skoncentrować.

Fidget Spinner zabawka

Fidget Spinner – fot. Time.comFidget Spinner – wygląd

Fidget Spinner wykonany jest z dowolnego materiału, np. mosiądzu, tytanu, miedzi, stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego – najtańsze wersje są natomiast z plastiku. Odprężająca zabawka, składa się z łożyska, które umiejscowione jest w samym środku tego gadżetu. Łożysko kulkowe jest zazwyczaj ceramiczne, metalowe, ale są również modele hybrydowe. To właśnie łożyska są „sercem” zabawki, wprawiając w ruch gadżet, który kręci się wokół własnej osi długo i swobodnie. Na rynku dostępne są rozmaite połączenia kolorystyczne, a rozmiar Fidget Spinner’a na ogół nie przekracza 6-9cm.

Fidget Spinner w Polsce

Fidget Spinner – fot: groupon.comSkąd to się wzięło?

Co ciekawe Fidget Spinner nie jest czymś zupełnie nowym. Na pomysł stworzenia minimalistycznej zabawki, która miała pomagać dzieciom z ADHD i autyzmem wpadła jeszcze w latach 90. Catherine Hettinger. Catherine była właścicielką patentu przez 8 lat, aż do 2005 roku – zrezygnowała, gdyż nie stać jej było na opłatę (400$) związaną z przedłużeniem patentu.

„Po prostu nie miałam pieniędzy. To bardzo proste” powiedziała w jednym z wywiadów. „Bycie wynalazcą to duże wyzwanie. Zaledwie 3% wynalazców zarabia na swoich pomysłach. Widziałam ludzi zaciągających kredyty pod zastaw domu, których pomysł nie wypalił” dodała w rozmowie z TheGuardian.

Podczas, gdy producenci gadżetu zarabiają krocie, Catherine nie dostała za swój wynalazek ani centa. Właśnie dlatego postanowiła ogłosić w serwisie Kickstarter zbiórkę pieniędzy na uruchomienie produkcji oryginalnego, klasycznego Fidger Spinnera – idzie jej całkiem nieźle gdyż w tym momencie zebrała 13 000$! Do celu brakuje już zatem 11 000$.

Fidget Spinner

A tak wygląda klasyczny Fidget Spinner. Fot: kickstarter.comFidget Spinner – Popularność

Magazyn Forbes 23 grudnia 2016 roku opublikował artykuł przedstawiający Fidget Spinners jako „must-have toy office 2017”. Użytkownicy serwisów społecznościowych takich jak YouTube i Reddit pod koniec marca tego roku zaczęli „wstawiać” filmiki video z wykonywanych sztuczek z tym gadżetem. Popularność Fidget Spinner’a zaczęła wyraźnie rosnąć w kwietniu 2017 roku – świetnie pokazują to liczby wyszukań frazy „Fidget Spinner” w Google.

Fidget Spinner

Popularność wyszukiwania frazy „Fidget Spinner” w GoogleFidget Spinner – gdzie kupić?

W Polsce najłatwiej kupić zabawkę na Allegro, cena waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Fidget Spinner jest też dostępna na popularnym chińskim serwisie AliExpress – wiadomo, że na przesyłkę trzeba trochę dłużej poczekać, ale zabawkę można nabyć za niewiele ponad dolara i to z darmową przesyłką.

Fidget Spinner tricki

Korzystać z tego gadżetu można na wiele możliwości, jest mnóstwo sztuczek związanych z posługiwaniem się tą zabawką. W serwisie YouTube można zaleźć wiele filmików z najróżniejszymi trickami – można podrzucać, przekładać, przerzucać z ręki do ręki, a to tylko niektóre tricki z Fidget Spinner. Zobaczcie sami 🙂

Wpis, który właśnie przeczytałeś, bierze udział w naszym konkursie. Dołącz do zabawy!

Konkurs zalajkowane.pl

One Comment

Skomentuj