Bob Marley - lider ruchu Rastafarian i ojciec jedenaściorga dzieci.
Nowe!

Bob Marley – król muzyki reggae, lider ruchu Rastafarian i ojciec jedenaściorga dzieci.

Jego słowa zaczęły docierać do słuchaczy dopiero wtedy, kiedy muzyka już nie było. Tworzył utwory słoneczne i inspirujące. Bob Marley był legendą swoich czasów. Od momentu jego śmierci minęło już 36 lat, jednak dziś nadal jest najsłynniejszym wykonawcą muzyki w stylu reggae.

Robert Nesta Marley urodził się na Jamajce 6 lutego 1945 roku. Ojciec – Norwal Marley – nie mieszkał z rodziną, ale pomagał rozwiązywać problemy finansowe i odwiedzał syna. Kiedy Marley miał 10 lat, ojciec zmarł. W dzieciństwie Bob Marley wróżył przyszłość z linii dłoni, dlatego był znany w swojej wsi.

W wieku nastoletnim został rude-boyem, ciągle podkreślał swoją pogardę do niebezpieczeństwa, golił się na łyso i ogólnie chciał uchodzić za równego gościa. W końcu lat 50. razem z mamą przeprowadza się do dzielnicy Trenchtown w Kingston. Wkrótce poznał Bunny’ego (Neville Livingstone), razem słuchali radia. Zostali bliskimi przyjaciółmi. Bob rzucił szkołę i podjął pracę jako spawacz. Prawie cały czas wolny spędzał z Bunnym, słuchali radia i byli oczarowani magią piosenek. Zajmowali się rozwojem swoich umiejętności wokalnych i chodzili na lekcje do Joe Higginsa. W 1962 roku, będąc pod wrażeniem śpiewu Boba, Lesley Kong zaproponował mu, aby spróbował nagrać kawałek w studio. Dzięki temu powstała pierwsza piosenka „Judge Not”, a później inne utwory. W tym czasie Bob Marley z Bunny zakładają zespół „The Wailing Wailers”.

Pierwszy singiel grupy „Simmer Down” miał nakład ponad 80 tys. egzemplarzy i sprzedawał się na pniu. Poza tym zajmował 1 miejsce na liście przebojów Jamajki przez dwa miesiące. W 1966 roku grupa się rozpadła.

Przeprowadziwszy się do mamy do USA, pracował na fabryce samochodów, ale zrozumiał, że to nie jego powołanie i wrócił do ojczyzny, gdzie założył zespół „The Wailers”. Przez dłuższy czas zespół nie mógł się wybić, ale w 1972 roku zawarł umowę z producentem i nagrał album „Catch a Fire”. Właśnie on spowodował nagły wzrost popularności zespołu, a piosenka „I Shot The Sheriff” stała się międzynarodowym przebojem.

W 1976 roku na Boba Marleya dokonano zamachu i muzyk został ranny. Jednak wystąpił na wszystkich koncertach, mówiąc: „Na świecie jest zbyt wiele zła i nie mam prawa marnować ani jednego dnia”.

bob marley 2

W 1966 roku Bob poznał Ritę Anderson, 10 lutego wzięli ślub. Jednak na co dzień nie zawsze im się układało. Na początku Bob dużo czasu spędzał w pracy i rzadko się widywał z Ritą. Po tym, jak osiągnął sławę, dawał więcej występów gościnnych i sporadycznie bywał w domu, więc żona była sama z dziećmi, niekiedy bez pieniędzy. Bob Marley był bardzo ufną osobą, wierzył ludziom, a ludzie z kolei wykorzystywali to i dorabiali się na wszystkie możliwe sposoby, nie płacąc mu za pracę. Ze słów członków rodziny można się dowiedzieć, że Bob nawet nie zamykał drzwi samochodu, kiedy wychodził.

Bob Marley i Rita mieli 4 dzieci, dwóch dziewcząt i dwóch chłopców.

bob marley z rodzina

Bob miał także dużo pozamałżeńskich dzieci i nikt nie wie, ile ich właściwie było. Często pojawiają się osoby, które twierdzą, że są dziećmi muzyka. Lista na oficjalnej stronie podaje liczbę 11 dzieci. Pierwszą była córka Rity o imieniu Sharon, z poprzedniego związku, ale Bob wychowywał ją jak ojciec.

Oprócz czwórki biologicznych dzieci, mieszkał z nimi jeszcze syn Boba – Robbie Marley. O jego matce prawie nic nie wiadomo. Szóstym dzieckiem był Rohan Marley. Jego matka Jeanette Hunt była przyjaciółką Boba. Siódmym potomek to Caren Marley. Jej matka Jeanette Bowen urodziła ją w 1973 roku. Ósmą była Stefanie Marley. Dzisiaj mieszka na wyspach Bahama i dogląda rodzinnej miejscowości wypoczynkowej „Marley Resort & Spa”. Dziewiątym dzieckiem jest Julian Marley. Jego matka Lucy Pounder urodziła go w Londynie. Zajmuje się muzyką. Dziesiąte dziecko ma na imię Cayman. Jego matka to znana mistrzyni świata w pingpongu Anita Belnavis. Jedenaste dziecko nazywa się Damian Marley. Jego utwory niektórzy z nas słyszeli, jest popularny i dzisiaj. Jego matka Sindy Breakspeare (Miss świata 1976). Dzisiaj periodycznie występuje wraz ze swoimi braćmi Stevenem i Julianem.

Marley zmarł na raka. W lipcu 1977 roku wykryto u niego złośliwego czerniaka. Zaproponowano mu dokonanie zabiegu chirurgicznego, z którego zrezygnował, tłumacząc to tym, że jego religia tego nie zaakceptuje. Przeszedł bardzo intensywny cykl leczenia, jednak to nie pomogło i 11 maja 1981 roku Marley zmarł w szpitalu.

Ostatnie słowa, które powiedział do swojego syna to: „Życia za pieniądze nie kupisz”. Według wersji BBC piosenka Boba Marleya „One Love” jest utworem tysiąclecia. W 2001 roku w lutym Bob Marley otrzymał gwiazdę na Hollywoodzkiej alei i został nagrodzony nagrodą „Grammy”.

Skomentuj