Najważniejsze wynalazki w historii ludzkości
Nowe!

Najważniejsze wynalazki w historii ludzkości

Wiele odkryć nieodwracalnie zmieniło życie mieszkańców Ziemi, ale tylko niektóre wynalazki można nazwać punktem zwrotnym w dziejach ludzkości. Część nowatorskich pomysłów powstała pod wpływem genialnego impulsu, a inne przez wieki dojrzewały do ostatecznej formy, która zmieniała życie codzienne społeczeństw. Niezależnie od cyklu, jaki przeszły największe innowacje przed powstaniem, zawsze były one kołem zamachowym światowej gospodarki, systemów wojennych i procesów technologicznych. Poznajcie epokowe wynalazki w historii ludzkości.


19. Współczesny silnik parowy – Anglia, 1698 rok


silnik parowy

Foto. qwrt.ru

Para była prawdziwą dźwignią rewolucji przemysłowej. Wielu wynalazców podjęło próby opanowania wody w postaci gazowej, lecz powszechnie przyjmuje się, że jako pierwszy zrobił to angielski inżynier Thomas Savery. Stworzył on maszynę parową, a konkretniej – pompę parową do wypompowywania wody z kopalni. Później jej udoskonalaniem zajmowali się Thomas Newcomen, James Watt i jeszcze kilka innych osób, co doprowadziło na samym końcu do powstania silnika parowego.


18. Lodówka – Szkocja, 1755 rok


lodowka

Foto. qwrt.ru

Jedna z najważniejszych innowacji w historii, stoi w większości domowych kuchni. Pierwsza elektryczna lodówka powstała w 1913 roku, jednak długa historia poprzedzała ten dzień. Do ewolucji lodówki przyczyniło się wielu wynalazców i naukowców. Już w starożytności ludzie odczuwali potrzebę spożycia czegoś zimnego, więc w górach zbierali śnieg i lód.

Średniowiecze – nowe trendy: alchemicy zauważyli, że schłodzenie produktów może być osiągane za pomocą reagentów chemicznych. Na przykład, saletra rozpuszczając się w wodzie, pochłania dużą ilość ciepłą. To wywołuje obniżenie temperatury otoczenia.

W czasach nowożytnych, profesor medycyny uniwersytetu Glasgow – William Callen, zbudował eksperymentalną maszynę, produkującą zimno.


17. Komputer – Anglia, początek XIX wieku


komputer

Foto. qwrt.ru

Matematyczny geniusz Charles Babbage stworzył analityczną maszynę obliczeniową, co sprawiło, że stał się „ojcem komputera”.


16. Telegraf – Anglia, 1816 rok


telegraf

Foto. qwrt.ru

Angielski naukowiec Francis Ronalds jest uważany za wynalazcę pierwszego zdolnego do pracy systemu telekomunikacyjnego. W 1837 roku Samuel Morse rozwinął pomysły Anglika.

Morse stworzył nadający się do powszechnego użytku telegraf elektryczny. Krótko mówiąc – międzymiastowy, a nawet międzykontynentalny transfer informacji stał się rzeczywistością.


15. Fotografia – Francja, 1816 rok


drewniana kamera

Foto. qwrt.ru

W roku 1813 Joseph Nicephor Niepce rozpoczął eksperymenty nad utrwalaniem obrazków za pomocą zasobów chemicznych. W 1816 naukowiec skonstruował camera obscura i wykonał pierwsze zdjęcie.

Fotografia jest kluczowym wynalazkiem XIX wieku. Zmieniła sposób komunikacji międzyludzkiej, poznania przez nas nowego, sposób rozrywki i samorealizacji artystycznej.


14. Współczesna anestezja – USA, 1842 rok


anestezja

Foto. qwrt.ru

Bez skutecznego znieczulenia współczesne zabiegi chirurgiczne są niemożliwe do wykonania. W ciągu wieków opium i alkohol stanowiły komplet prostych anestetyków, które ratowały pacjentów przed bólem, dopóki w 1842 chirurg Crowford Long nie wykorzystał w tym samym celu eteru dietylowego.


13. Przetwórstwo ropy naftowej – Szkocja, 1848 rok


platformy wiertnicze

Foto. qwrt.ru

Od panelu drzwiowego w naszym samochodzie do naczyń plastikowych – wszystko to zawdzięczamy powstaniu przetwórstwa ropy. Technologiczny proces „wydobywania nafty” z łupków naftowych opracował szkocki chemik James Young.


12. Silnik o spalaniu wewnętrznym – Francja, 1859 rok


silnik o spalaniu wewnetrznym

Foto. qwrt.ru

W 1859 roku paryżanin Etienne Lenoir zbudował pierwszy na świecie działający silnik o spalaniu wewnętrznym, w którym gaz ziemny był wykorzystywany jako paliwo.

Paliwo dla silnika produkowała czadnica, w której powietrze atmosferyczne mieszało się z gazem świetlnym (mieszanina wodoru, metanu i tlenku węgla, otrzymywana za pomocą suchej destylacji węgla lub ropy naftowej).

Belg ujął ideę Watta w inny sposób – zapożyczył rozwiązania, które ten wykorzystał w swojej maszynie parowej. Obecnie silniki o spalaniu wewnętrznym napędzają prawie całą komunikację naziemną i wodną.


11. Telefon – USA/Kanada, 1876 rok


telefon

Foto. qwrt.ru

Podobnie do reszty epokowych wynalazków, które zmieniły bieg historii, w ciągu wielu lat nad udoskonalaniem konstrukcji telefonu pracowało mnóstwo ludzi, jednak jedynie Aleksandrowi Bellowi przypisywano utworzenie praktycznego modelu telefonu.


10. Lampa żarowa – USA, 1879 rok


lampa zarowa

Foto. qwrt.ru

Gdzie znajdowałaby się ludzkość bez żarówek? Na początku XIX wieku niektórzy wynalazcy, w tym anglik Warren De la Rue, pracowali nad projektem lampy żarowej. Czasami im nawet udawało się coś sensownego, ale ich dzieła nie nadawały się do powszechnego użytku. Gotowe egzemplarze były niepewne i krótkotrwałe.

Pierwsza „współczesna” żarówka dla rynku masowego jest dziełem rąk Amerykanina – Thomasa Edisona i jego drużyny inżynierów.


9. Samochód – Niemcy, 1886 rok


pierwszy samochod

Foto. qwrt.ru

Ciężko sobie wyobrazić świat bez samochodów wokół – ustawione w dwa rzędy przy poboczu, na chodniku, na przejściu dla pieszych.

Tak czy inaczej, niemieckiemu inżynierowi Karlowi Benzowi przypisywano wynalezienie pierwszego „wózka z silnikiem..


8. Radio – Włochy, 1895 rok


radio

Foto. qwrt.ru

Niewątpliwie, pionierów w dziedzinie komunikacji bezprzewodowej było niemniej, niż tych, którzy próbowali udoskonalić żarówkę. Powszechnie uważano, że właśnie włoskiemu wynalazcy Guglielmo Marconi po 15 latach eksperymentów i udoskonalania konstrukcji nadajnika/odbiornika, jako pierwszemu udało się przekazać radiogram na odległość.


7. Samolot – USA, 1903 rok


samolot

Foto. qwrt.ru

Bracia Orville i Wilbur Wright – zwycięzcy w konkursie na schemat aerodynamicznego szybowca. Na początku ubiegłego stulecia maszyna braci Wright przeleciał 4 mile na niebie nad Karoliną Południową. To na zawsze zmieniło sposób podróżowania i prowadzenia walk przez ludzi.


6. Współczesny klimatyzator – USA, 1902 rok


klimatyzator

Foto. qwrt.ru

Pierwszy na świecie system chłodzenia powietrza jest zasługą Willisa Carriera. Od tego momentu klimatyzacja pozwala ludziom na całym świecie, funkcjonować w komforcie termicznym. Wcześniej zamieszkanie tropikalnych rejonów, wiązało się z nieustannym gorącem, a obecnie może być chłodno i przyjemnie.


5. Penicylina – Wielka Brytania, 1928 rok


Aleksander Fleming

Foto. qwrt.ru

We wrześniu 1928 roku, szkocki bakteriolog Aleksander Fleming po raz pierwszy syntetyzował penicylinę z grzybów pleśniowych. Stało się w jego laboratorium, które mieściło się w piwnicy londyńskiego szpitala Św. Marii. To było przełomowe odkrycie w medycynie XX wieku –antybiotyk wynaleziony przez Fleminga, znacznie zwiększył długość życia przeciętnego mieszkańca Ziemi.


4. Tranzystor – USA, 1947 rok


tranzystory

Foto. qwrt.ru

Wielu ekspertów uważa tranzystor za jeden z najważniejszych wynalazków XX wieku. Tranzystory są podstawą współczesnej elektroniki. Pierwsze działające, półprzewodnikowe urządzenie zostało opracowane po II Wojnie Światowej, w laboratorium firmy telekomunikacyjnej „AT&T” – Bell Laboratories.

Za to osiągnięcie amerykańscy inżynierowie Walter Brattain i John Bardeen zostali nagrodzeni Noblem w dziedzinie fizyki.


3. Pigułki antykoncepcyjne – USA, lata 50. XX wieku


pigulki antykoncepcyjne

Foto. qwrt.ru

W 1951 roku, chemik Karl Djerassi – emigrant, który do Stanów Zjednoczonych przybył z Australii opatentował preparat antykoncepcyjny, który stworzył wspólnie z farmakologami Gregorym Pinkusem i Johnem Rockiem.

Ta pigułka gruntownie zmieniła życie kobiet i ogółu społeczeństw.


2. Telefon komórkowy – USA, 1973 rok


komorka

Foto. qwrt.ru

Niewiele osób wyobraża sobie dzisiaj życia bez komórek. Martin Cooper i John F. Mitchell pracowali w ramach projektu, którego celem było utworzenie telefonu komórkowego. Pomimo znacznej konkurencji pomiędzy producentami elektroniki, to właśnie inżynierom firmy „Motorola” udało się, jako pierwszym zrealizować pomysł w praktyce.


1. Internet – Szwajcaria, 1989 rok


wynalazca Internetu

Foto. qwrt.ru

Choć pomysł wisiał w powietrzu przez długi czas i w wielu krajach były prowadzone równoległe prace nad stworzeniem koncepcji sieci komputerowej, Internet po raz pierwszy pojawił się w Europie.

W drugiej połowie 1980 roku, Brytyjczyk Tim Berners-Lee i Belg Robert Kajo – pracowali w murach CERN-u, który znajduje się w Genewie. Programiści mieli na celu utworzenie systemu do obróbki i wymiany dokumentacji naukowo-technicznej, pomiędzy instytucjami badawczymi.

Niezależnie od siebie wynaleźli system, który później uzyskał nazwę „Internet”.

Zobacz też: Żelazko, lodówka i inne – jak wynaleziono rzeczy, których używamy codziennie

4 komentarze

Skomentuj