Najważniejsze wynalazki w historii ludzkości
Nowe!

Najważniejsze wynalazki w historii ludzkości

1 / 2

Wiele odkryć nieodwracalnie zmieniło życie mieszkańców Ziemi, ale tylko niektóre wynalazki można nazwać punktem zwrotnym w dziejach ludzkości. Część nowatorskich pomysłów powstała pod wpływem genialnego impulsu, a inne przez wieki dojrzewały do ostatecznej formy, która zmieniała życie codzienne społeczeństw. Niezależnie od cyklu, jaki przeszły największe innowacje przed powstaniem, zawsze były one kołem zamachowym światowej gospodarki, systemów wojennych i procesów technologicznych. Poznajcie epokowe wynalazki w historii ludzkości.

19. Współczesny silnik parowy – Anglia, 1698 rok

silnik parowy

Foto. qwrt.ru

Para była prawdziwą dźwignią rewolucji przemysłowej. Wielu wynalazców podjęło próby opanowania wody w postaci gazowej, lecz powszechnie przyjmuje się, że jako pierwszy zrobił to angielski inżynier Thomas Savery. Stworzył on maszynę parową, a konkretniej – pompę parową do wypompowywania wody z kopalni. Później jej udoskonalaniem zajmowali się Thomas Newcomen, James Watt i jeszcze kilka innych osób, co doprowadziło na samym końcu do powstania silnika parowego.

18. Lodówka – Szkocja, 1755 rok

lodowka

Foto. qwrt.ru

Jedna z najważniejszych innowacji w historii, stoi w większości domowych kuchni. Pierwsza elektryczna lodówka powstała w 1913 roku, jednak długa historia poprzedzała ten dzień. Do ewolucji lodówki przyczyniło się wielu wynalazców i naukowców. Już w starożytności ludzie odczuwali potrzebę spożycia czegoś zimnego, więc w górach zbierali śnieg i lód.

Średniowiecze – nowe trendy: alchemicy zauważyli, że schłodzenie produktów może być osiągane za pomocą reagentów chemicznych. Na przykład, saletra rozpuszczając się w wodzie, pochłania dużą ilość ciepłą. To wywołuje obniżenie temperatury otoczenia.

W czasach nowożytnych, profesor medycyny uniwersytetu Glasgow – William Callen, zbudował eksperymentalną maszynę, produkującą zimno.

17. Komputer – Anglia, początek XIX wieku

komputer

Foto. qwrt.ru

Matematyczny geniusz Charles Babbage stworzył analityczną maszynę obliczeniową, co sprawiło, że stał się “ojcem komputera”.

16. Telegraf – Anglia, 1816 rok

telegraf

Foto. qwrt.ru

Angielski naukowiec Francis Ronalds jest uważany za wynalazcę pierwszego zdolnego do pracy systemu telekomunikacyjnego. W 1837 roku Samuel Morse rozwinął pomysły Anglika.

Morse stworzył nadający się do powszechnego użytku telegraf elektryczny. Krótko mówiąc – międzymiastowy, a nawet międzykontynentalny transfer informacji stał się rzeczywistością.

15. Fotografia – Francja, 1816 rok

drewniana kamera

Foto. qwrt.ru

W roku 1813 Joseph Nicephor Niepce rozpoczął eksperymenty nad utrwalaniem obrazków za pomocą zasobów chemicznych. W 1816 naukowiec skonstruował camera obscura i wykonał pierwsze zdjęcie.

Fotografia jest kluczowym wynalazkiem XIX wieku. Zmieniła sposób komunikacji międzyludzkiej, poznania przez nas nowego, sposób rozrywki i samorealizacji artystycznej.

14. Współczesna anestezja – USA, 1842 rok

anestezja

Foto. qwrt.ru

Bez skutecznego znieczulenia współczesne zabiegi chirurgiczne są niemożliwe do wykonania. W ciągu wieków opium i alkohol stanowiły komplet prostych anestetyków, które ratowały pacjentów przed bólem, dopóki w 1842 chirurg Crowford Long nie wykorzystał w tym samym celu eteru dietylowego.

13. Przetwórstwo ropy naftowej – Szkocja, 1848 rok

platformy wiertnicze

Foto. qwrt.ru

Od panelu drzwiowego w naszym samochodzie do naczyń plastikowych – wszystko to zawdzięczamy powstaniu przetwórstwa ropy. Technologiczny proces “wydobywania nafty” z łupków naftowych opracował szkocki chemik James Young.

12. Silnik o spalaniu wewnętrznym – Francja, 1859 rok

silnik o spalaniu wewnetrznym

Foto. qwrt.ru

W 1859 roku paryżanin Etienne Lenoir zbudował pierwszy na świecie działający silnik o spalaniu wewnętrznym, w którym gaz ziemny był wykorzystywany jako paliwo.

Paliwo dla silnika produkowała czadnica, w której powietrze atmosferyczne mieszało się z gazem świetlnym (mieszanina wodoru, metanu i tlenku węgla, otrzymywana za pomocą suchej destylacji węgla lub ropy naftowej).

Belg ujął ideę Watta w inny sposób – zapożyczył rozwiązania, które ten wykorzystał w swojej maszynie parowej. Obecnie silniki o spalaniu wewnętrznym napędzają prawie całą komunikację naziemną i wodną.

11. Telefon – USA/Kanada, 1876 rok

telefon

Foto. qwrt.ru

Podobnie do reszty epokowych wynalazków, które zmieniły bieg historii, w ciągu wielu lat nad udoskonalaniem konstrukcji telefonu pracowało mnóstwo ludzi, jednak jedynie Aleksandrowi Bellowi przypisywano utworzenie praktycznego modelu telefonu.

10. Lampa żarowa – USA, 1879 rok

lampa zarowa

Foto. qwrt.ru

Gdzie znajdowałaby się ludzkość bez żarówek? Na początku XIX wieku niektórzy wynalazcy, w tym anglik Warren De la Rue, pracowali nad projektem lampy żarowej. Czasami im nawet udawało się coś sensownego, ale ich dzieła nie nadawały się do powszechnego użytku. Gotowe egzemplarze były niepewne i krótkotrwałe.

Pierwsza “współczesna” żarówka dla rynku masowego jest dziełem rąk Amerykanina – Thomasa Edisona i jego drużyny inżynierów.