Namioty na miarę potrzeb - Zalajkowane.pl - ciekawostki, newsy, video i wiele więcej!
Nowe!

Namioty na miarę potrzeb

Zostało Wam jeszcze trochę urlopu? To może na kemping? Kiedy kupujemy namiot, patrzymy zwykle na więcej niż tylko jego estetykę. Chcemy, żeby był łatwy i szybki do rozstawienia, odporny na deszcz, ale jednocześnie przewiewny, kiedy jest upalnie. No i przede wszystkim ma być lekki i nie zajmować dużo miejsca w bagażu. Starając się sprostać oczekiwaniom, projektanci wciąż głowią się i projektują nowe modele. Najciekawsze zebrano w książce „Mobitecture: Architecture on the Move” autorstwa Bebecci Roke. Autorka pokazała w niej najlepsze wzory architektury przenośnej. Poniżej przedstawiamy perełki.


#1 Bolt Half
Stworzony w roku 2015 przez projektanta przemysłowego Kama Jania, namiot Bolt Half zapewnia spokój podczas burzy. Posiada niestandardową konstrukcję – ramy posiadającą miedziany przewód, który skutecznie chroni jego mieszkańców przed skutkami uderzenia pioruna. Ponadto jest wodoodporny, mieści jedną, najwyżej dwie osoby i waży zaledwie 2 kilogramy.
namiot Bolt Half


#2 Umbrella Hous – namiot parasolowy
W 2008 r. japoński architekt Keno Kuma zamienił białe parasole w tymczasowe schronienie przed słońcem i deszczem. Kuma dodał zamki błyskawiczne do łączenia parasoli i użył kratownic oryginalnie w nie wbudowanych, aby podtrzymać konstrukcję. Ten ruchomy pawilon ma na celu zmianę indywidualnej ochrony zapewnianej przez parasol, na schronienie dla grupy osób.
Umbrella Hous – namiot parasolowy


#3 Habitent
Ten jednoosobowy namiot brytyjskiego artysty Lucy Orta wydaje się być czymś pomiędzy sztuką a protestem społecznym. Habitent przypomina wodoodporne poncho, wykonane z materiału zawierającego aluminium, podobnego do tego, które używane jest przez służby ratownicze podczas wypadków. Zwykła peleryna przekształca się szybko i łatwo w tymczasowy dom dla użytkownika.
namiot Habitent


#4 The Wedle (namiot klin)
To dwuczęściowy namiot, mający na celu zminimalizowanie czasu, który trzeba poświęcić na jego rozstawienie. Dwubiegunowy stelaż zbudowany jest tak naprawdę z jednej części, więc podczas nadmuchiwania podnosi cały namiot. Wszystko trwa zaledwie chwilę, tyle samo co składania namiotu.
The Wedle (namiot klin)


#5 Namiot solarny
To cudo zostało zaprezentowane specjalnie na festiwal muzyczny Glastonbury w Wielkiej Brytanii. Jego poszycie pokryte jest ruchomymi panelami słonecznymi, dzięki którym może gromadzić energię niezbędną do ładowania urządzeń elektronicznych. Na dodatek w nocy panele emitują światło, aby rozświetlić namiot. To tylko projekt koncepcyjny, wykonany specjalnie dla dostawcy telefonów komórkowych Orange, ale zyskał uznanie wśród jego użytkowników.
Namiot solarny


#6 Caterpillar – Namiot Gąsienica
Zaprojektowany przez holenderskiego artystę Lamberta Kampsa namiot nie jest przeznaczony na kempingi, ale do wyświetlania filmów. Nadmuchiwaną konstrukcję można ustawić w parkach i na innych otwartych przestrzeniach, aby pomieścić w nim nawet 30 osób, umieścić duży ekran na końcu rury i wyświetlić dowolny film. Namiot pozostaje chłodny nawet w upalne dni.
Caterpillar – Namiot Gąsienica


#7 Kamper kart – Wózkowy Kamper
Jeśli uważasz, że małe namioty są za małe, zwróć uwagę na Kamper Kart, który zajmuje tyle miejsca, ile zwykły kosz marketowy, ale może przekształcić się w „ciasny, ale własny”. Zaprojektowany przez Kevina Cyreno – artystę z Maine, rozkłada się przy pomocy korby, unosząc dach konstrukcji oraz wysuwając na boki łóżko, gotowe już po chwili do spoczynku.źródło: mentalfloss.com

Skomentuj