Top 10 ciekawostek o psach i szczeniakach - Zalajkowane.pl
Nowe!

Top 10 ciekawostek o psach i szczeniakach

Psy to zwierzęta, które są towarzyszami ludzi od wieków. Wydawać więc mogłoby się, że wszystko o nich wiemy, tymczasem nic bardziej mylnego! Co i rusz naukowcy odkrywają nowe fakty dotyczące najlepszych przyjaciół ludzi. Przedstawiamy top 10 ciekawostek dotyczących psów i szczeniąt, których mogliście nie znać.

szczeniaki

fot. pixabay



Ciekawostki związane z anatomią psów i szczeniąt

Psy to jedne z najbardziej zróżnicowanych gatunków zwierząt na Ziemi. Jest wiele ras – zarówno tych dużych, jak również średnich i bardzo małych. Do tego wszystkiego dochodzą mieszańce – kundelki. Szkielet psa składa się aż z 319 kości, co jest o 112 więcej niż w przypadku człowieka. Wzory na nosach psów są tak samo niepowtarzalne, jak ludzkie papilarne odciski palców. Jeszcze na etapie szczenięcym psy mają 28 zębów, natomiast osobniki dorosłe 42 zęby. Gruczoły potowe psów znajdują się w opuszkach łap, lecz aby się schłodzić psy dyszą. Serce dorosłego psa bije 60 – 100 razy na minutę, natomiast serce szczeniaczka 100 – 140 razy na minutę.

Inteligencja i emocje psów

Psy to zwierzęta, które uchodzą za bardzo inteligentne – to prawda, zgodnie z badaniami Amerykańskiego Stowarzyszenia Psychologicznego – osiągają one mądrość na poziomie dwuletniego dziecka. Są w stanie zrozumieć nawet do różnego rodzaju 250 słów i gestów, a nawet wykonywać proste obliczenia matematyczne. Określenie „pies jest najlepszym przyjacielem człowieka” funkcjonuje w wielu językach rozsianych po całym świecie. Psy nie odczuwają poczucia winy – mogą natomiast odczuć złość właściciela jako reakcję na swoje zachowanie, a to może wywołać u nich wstyd.

Świetny węch psów i nieco słabszy smak

Powszechnie wiadomo, że psy mają bardzo dobry węch – od 10 tys. do 100 tys. razy lepszy od człowieka. Nosy psów mają ponad 200 mln receptorów zapachowych. Ponadto ich nosy wydzielają cienką warstwę śluzówki, a ta pomaga im wchłaniać zapachy. Następnie wylizują one swoje nosy, tak, by spróbować zapachu przez usta. Jednak psy mają znacznie miej kubków smakowych na swoich językach w porównaniu do ludzi – około 1700, podczas gdy ludzie około 9000. Jak dowodzą badania, psy przy spożywaniu posiłków bardziej delektują się ich zapachem niż smakiem.

Doskonały słuch psów, uszy mogą też… „mówić”

Psy mają doskonały słuch. Potrafią zlokalizować źródło dźwięku w zaledwie 0,06 sekundy! Swoich uszu psy używają niczym radaru. Mogą usłyszeć odgłosy z odległości czterokrotnie większej niż ludzie. Co ciekawe uszy psów pełnią także funkcje komunikacyjne – ich obserwacja w zależności od sytuacji może być bardzo fascynującym zajęciem! Gdy uszy kierują się lekko do przodu i pies jest zrelaksowany, oznacza to np. zainteresowanie tym, co mówi właściciel. Jeżeli uszy są postawione do przodu (a dodatkowo podkulony ogon), oznacza to, że pies się boi. W sytuacji, gdy pies odczuwa niepokój, kładzie uszy po sobie. Natomiast, gdy jedno ucho jest skierowane do przodu, natomiast drugie do tyłu, nasz pupil jest gotowy do walki.

Oczy psów, czyli psy potrafią… widzieć w ciemności!

Co prawda, kiedyś uważano, że psy psy nie widzą kolorów, jednak najnowsze badania wykazały, że nasi najlepsi przyjaciele potrafią rozróżniać przynajmniej część kolorów. Co ciekawe, psy potrafią widzieć w ciemności! A to dzięki specjalnej błonie odblaskowej. Oczy psów wyposażone są w trzy powieki: górną, dolną oraz specjalna – trzecią powiekę, pomaga ona w utrzymaniu wilgotności oczu, a także i dodatkowo je chroni.

To powinieneś wiedzieć o szczeniętach!

Jednak te zmysły przychodzą z czasem, szczeniątka przychodzą bowiem na świat ślepe, głuche i bez zębów. A zmysły te uzyskują dopiero w 2 lub 3 tygodniu życia. Szczenięta wymagają odpowiedniego żywienia, w kontekście tego okres ich rozwoju dzieli się na czas od chwili odsadzenia (do około 4 tygodnia życia) i czas po odsadzeniu (około 6-8 tygodnia życia) – w określeniu odsadzenie chodzi o dostęp do mleka matki. Szczenięta częściej śnią niż dorosłe psy. Jeśli w Twoim domu wkrótce ma zagościć mały szczeniaczek, sprawdź jak powinna wyglądać wyprawka dla psa.

Zdecydowana większość ras psów została stworzona sztucznie

We współczesnym świecie jest jedynie kilka ras psów o materiale genetycznym niewiele różniącym się od genów wilka. Są to m.in.: syberyjski, chart perski, ale również… pekińczyk, chow chow, shih tzu czy terier tybetański. Zdecydowana większość wyodrębnionych w dzisiejszych czasach ras psów powstawała przez sztuczny dobór osobników do krycia, czyli poprzez zarządzanie rozrodem psim w taki sposób, by uzyskać z osobniki, które spełniają określone funkcje oraz kryteria urody. Jednak, jak to zwykle bywa, jeżeli człowiek próbuje ingerować w prawa przyrody, nie wszystko z rasami psów poszło jak powinno. Niektóre rasy są np. predysponowane do chorób stawów, czy też typowych dla określonej rasy problemów behawioralnych.

Różne rasy psów, różne ciekawostki

Jako przykład powyższego może posłużyć rasa basenji – jest to jedyna rasa psa, która nie szczeka. Współcześnie istnieje ponad 150 ras psów, które zostały podzielone na 8 klas. Chow Chow znane są z niebiesko-czarnych języków, jednak rodzą się z różowymi językami, gdy mają 8-10 tygodni, ich języki stają się niebiesko-czarne. Szczenięta dalmatyńczyków rodzą się zupełnie białe, a dopiero z czasem zaczynają się u nich pojawiać plamy. Jeżeli decydujesz się na małego szczeniaczka, koniecznie odwiedź sklep dla szczeniaków. Wilczarz irlandzki to największa rasa psów. Greyhoundy mogą osiągać prędkość do 70 km/h, co czyni je najszybszymi psami na ziemi. Nowofundlandy są bardzo dobrymi pływakami, dzięki swym pajęczym stopom. Najcięższą rasą psów jest Bernardyn.

Bernardyn

Fot. depositphotos



Psy śpią bardzo długo

W ciągu doby pies potrzebuje średnio 14 – 16 godzin snu. Często więc zapada on w sen nawet w ciągu dnia. Jednak ten sen w ciągu dnia, nie jest snem głębokim, lecz po prostu drzemką, w trakcie której nasz pupil może przybrać pozycję podobną do „waruj” albo zwinąć się w „kłębek”. W pełen, regenerujący, głęboki sen w fazie REM , pies może wejść jedynie w pozycji „zdechł pies”.

Tego psy nie mogą jeść!!!

Nawet nieduże ilości winogron czy rodzynek mogą prowadzić do niewydolności nerek u psów. Pestki jabłek oraz gruszek zawierają arsen, a ten może być wręcz śmiertelny dla psów! Kolejne produkty spożywcze, których nie mogą jeść psy to gotowana cebula, orzechy makadamia czy jakikolwiek produkt zawierający kofeinę! Czekolada z kolei zawiera bardzo szkodliwy składnik – teobrominę – może ona doprowadzić do poważnego zatrucia, a w skrajnych przypadkach nawet śmierci zwierzęcia! Jeżeli zauważysz, że Twój pupil zjadł któryś z tych produktów, powinieneś udać się niezwłocznie do lekarza weterynarii!!! Jeszcze więcej uwagi powinieneś poświęcić na karmienie szczeniąt, które jest bardziej wymagające w porównaniu do karmienia dorosłych osobników.

Skomentuj