Komunistyczne marzenia o Mieście Słońca. Przewodnik po Mińsku.
Nowe!

Komunistyczne marzenia o Mieście Słońca. Lifehacki i przewodnik po Mińsku.

1 / 2

Wszystkie ceny wskazane w przeliczeniu z euro na złotówki według kursu 1=4.32 od 4.11.2016

Z tym przewodnikiem nie masz żadnego usprawiedliwienia na odkładanie podróży do Miasta Słońca. Tutaj znajdziesz główne atrakcje stolicy Białorusi oraz hostele, kawiarnie, restauracje, bary i miejsca dla upgrade’a kulturowego. Witamy w Mińsku!

Przewodnik po Mińsku, wycieczka do Mińska

Malowniczy obraz starego miasta w Mińsku

Transport

Taksówki w Mińsku nie są drogie – przejazd 8-10 km będzie kosztował ok. 14-17 zł. Z tańszych polecamy „Almaz” ( tel.: 7788). Bardziej wyszukana (z kierowcami w garniturach i samochodami klasy „premium”), lecz nieco droższa jest „Piatnica”(tel.: 7500).
Jeżeli nie chcecie się bawić z białoruską gotówką i jesteście gotowi na wydanie 4-7 zł więcej, do dyspozycji macie Ubera, gdzie zapłacicie kartą, bądź Yandex.Taxi, który zamówicie prosto ze strony internetowej – bez ściągania aplikacji.

W celu wypożyczenia samochodu polecamy wyszukiwarkę rentalcars.com, która zbiera w jednym miejscu oferty większości firm. Cena to 200-250 zł za dobę lub 380-500 za 3 dni. Ma to sens jeżeli zdecydujecie się na wycieczkę poza miasto(Patrz „Okolice”).

Chociaż Mińsk nie jest jakoś specjalnie przystosowany do jazdy rowerem, możecie zwiedzać miasto korzystając ze ścieżek rowerowych. Rower wypożyczyć można w kilku miejscach za około 25-30 zł/dzień.

Terminal lotniska znajduje się około 40 km od centrum miasta. Dotrzeć stąd do Mińska można używając autobusów, które kursują co 20-30 minut prosto do Centralnego Dworca autobusowego. Bilet kosztuje blisko 8 zł.
Jeżeli zdecydujesz się na taksówkę to musisz przygotować się na kwotę około 85-120 zł i uczciwość kierowcy.

Metro jest najtańszym i najbardziej wygodnym środkiem komunikacji po mieście. Mińskie metro ma 2 linie, a cena jednej podróży to około 1,10 zł. Warto kupić karty na 10, 20 lub 30 przejazdów na 3-4 dni aktywnego zwiedzania miasta.

Lifehack’i

Zapamiętaj jedną prostą rzecz: „Białoruś” a nie „Belorussia” albo jakaś „Whiterussia”. Proste do zapamiętania? Teraz jesteś swoim (swoją) wśród Białorusinów i śmiało możesz rozkoszować się miastem 🙂

Hotele Mińsk

Wieże na dworcu kolejowym w Mińsku. Foto: vvvepr

Zamieszkanie

Green City Hotel (ul. Prytyckaha, 156). Całkowicie nowy hotel w biznesowym centrum miasta, który składa się z centrum handlowego, biur i innego stuff’u. Znajduje się na obrzeżu miasta w dzielnicy Kamiennaja Gorka, lecz jest całkiem blisko metra oraz posiada parking. Pokoje są od 180 zł w górę.

Renaissance Minsk Hotel (pr-t Dzierżyńskiego, 1е). W tym miejscu niedawno zamieszkiwała „Barcelona”. Za pokój zapłacisz od 475 zł w górę (cena bez zniżek i promocji)

Hostele Trinity & Riverside (ul. Starowileńska, 12/14). Dwa niewielkie, lecz przytulne hostele w historycznej części miasta. Ceny za łóżko startują od 48 zł w sześcioosobowym pokoju. Zwróćcie uwagę, że na dwa hotele przypada jedna recepcja (Starowileńska 12).

Hostel Revolucion (ul. Revaliucyjnaja, 16). Znajduje się w centrum miasta, obok kina „Pobieda”. Ceny zaczynają się od 36 zł/noc w 12-osobowym pokoju. Są także 4-, 6- i 8-osobowe pokoje. Jeśli szukasz mniejszego pokoju, spokojnie znajdziesz również takie, 2/3-osobowe. Hostel jest świeżo po remoncie i w dobrej lokalizacji.

VIVA (ul. Žukoŭskaha , 4). Hostel w odległości 10 minut piechotą od dworca kolejowego. Od 26 zł w dziesięcioosobowym pokoju.

Oprócz tego w Mińsku znajdziecie niesamowitą ilość mieszkań do wynajęcia na 1-2 doby, co jest najlepszą opcją, jeśli podróżujecie w kilka osób. Ceny za fajne chatki zaczynają się od 150 zł. Wyszukać lokale możecie na Airbnb

Mińsk ul. Marksa, wycieczki Mińsk

ul. Karola Marksa w Mińsku. Foto: Nahorski Pavel

Program kulturowy

Zwiedzanie Mińska warto rozpocząć od alei Niepodległości, 15 kilometrowej magistrali dzielącej miasto na dwie połówki. Większość klasycznych Mińskich zabytków znajduje się na niej, lub w pobliżu. Właściwie sama aleja jest zabytkiem i unikatowym wzorem stalinowskiego imperium. Artysta i malarz Artur Klinow wymyślił termin „Miasto Słońca” dla opisu tej części Mińska, jako arcyważnej arterii Wielkiego Komunistycznego marzenia. Tą aleją kursuje linia autobusowa №100 – również jeden z symboli Mińska. Szczególną uwagę zwróć na dom o numerze 31 – właśnie w tym gmachu pod koniec lat 60-tych zamieszkiwał Lee Harvey Osvald, legendarny morderca John’a Kenned’iego.
Plac Niepodległości – wycieczkę można zacząć od pomnika Lenina. Nie wiadomo dlaczego ale nie wolno robić mu zdjęć. Taka tam Białoruś 🙂 Pomnik jest ustawiony przodem do głównego bloku Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu i tyłem do Domu Rzędu.
Biblioteka Narodowa w Mińsku – jeden z najbardziej niejednoznacznych symboli współczesnego Mińska. Został błyskawicznie wybudowany na początku roku 2000, a na budowę zrzucali się mieszkańcy całego kraju (czasami w trybie ochotniczo-przymusowym). Plac widokowy i wycieczki po muzeum książki czekają na turystów.

Biblioteka Narodowa w Mińsku

Biblioteka Narodowa w Mińsku

Wysokie miasto – historyczne centrum Mińska, w którym można wyczuć atmosferę miasta początku XIX wieku. Tutaj znajduje się Sobór Ducha Świętego — główna prawosławna cerkiew miasta, wybudowana w okresie 1633-1642. Na placu Wolności stoi miejski Ratusz wybudowany w 1600 r. z okazji uzyskania przez Mińsk prawa magdeburskiego i odnowiony w roku 2003 według starych rysunków. Po drodze do Ratusza wciśnięta pomiędzy „stalinkami” stoi katolicka Archikatedra Imienia Najświętszej Maryi Panny wybudowana w stylu wileńskiego baroku w 1700-1710 r. (znana także jako „kościół jezuitów”).

Galeria “Ў” (al. Niepodległości, 37a) – ośrodek białoruskiej sztuki współczesnej, plac dyskusyjny i miejsce spotkań. Znajduje się w jednym gmachu z pubem, sklepikiem z pamiątkami i legendarną księgarnią „ŁogwinaЎ”. Jedno ze strategicznych kulturowych miejsc Mińska. Must see!

Muzeum Azgura w Mińsku (ul. Azgura, 8). Szczególnie interesujący musi być dla turystów spoza bloku krajów postsocjalistycznych. Bohater wojny, komunistyczny idol, pisarz ludowy — w tym miejscu da się wyczuć całe XX stulecie głównego białoruskiego rzeźbiarza epoki. Kolekcja liczy 435 rzeźb, wykonanych w latach 1936-1992. Mogę się założyć, że tak dużej ilości Stalinów i Leninów na metr kwadratowy nie ma w całej przestrzeni postradzieckiej.

Popołudniowe korki w Mińsku

Popołudniowe korki w Mińsku Viktar Malyshchyts

Kawiarnie

“Ziarno”(al. Niepodległości,46; ul. Kozlowa, 6). Byli jednymi z pierwszych którzy zaproponowali Mińszczanom i gościom stolicy alternatywne sposoby parzenia kawy.

„Manufaktura” (ul. Karola Marksa, 17). Jeszcze jedna fajna kawiarenka w centrum. Oprócz najrozmaitszych gatunków kawy i napojów kawowych posiadają w ofercie lemoniady, wino i desery. Jeden z założycieli „Manufaktury” Witalik Filmanowicz powołał do życia „nową kawową kulturę” Mińska.

Wake Up Coffee (ul. Wiery Chorużej, 5). Nieprawdopodobnie przytulny lokal. Latte migdałowe i kawa jabłkowa po 9 zł.

Przewodnik po Mińsku, Mińsk wycieczki

Panorama Mińska

Skomentuj