Komunistyczne marzenia o Mieście Słońca. Przewodnik po Mińsku.
Nowe!

Komunistyczne marzenia o Mieście Słońca. Lifehacki i przewodnik po Mińsku.

Wszystkie ceny wskazane w przeliczeniu z euro na złotówki według kursu 1=4.32 od 4.11.2016

Z tym przewodnikiem nie masz żadnego usprawiedliwienia na odkładanie podróży do Miasta Słońca. Tutaj znajdziesz główne atrakcje stolicy Białorusi oraz hostele, kawiarnie, restauracje, bary i miejsca dla upgrade’a kulturowego. Witamy w Mińsku!

Przewodnik po Mińsku, wycieczka do Mińska

Malowniczy obraz starego miasta w Mińsku

Transport

Taksówki w Mińsku nie są drogie – przejazd 8-10 km będzie kosztował ok. 14-17 zł. Z tańszych polecamy „Almaz” ( tel.: 7788). Bardziej wyszukana (z kierowcami w garniturach i samochodami klasy „premium”), lecz nieco droższa jest „Piatnica”(tel.: 7500).
Jeżeli nie chcecie się bawić z białoruską gotówką i jesteście gotowi na wydanie 4-7 zł więcej, do dyspozycji macie Ubera, gdzie zapłacicie kartą, bądź Yandex.Taxi, który zamówicie prosto ze strony internetowej – bez ściągania aplikacji.

W celu wypożyczenia samochodu polecamy wyszukiwarkę rentalcars.com, która zbiera w jednym miejscu oferty większości firm. Cena to 200-250 zł za dobę lub 380-500 za 3 dni. Ma to sens jeżeli zdecydujecie się na wycieczkę poza miasto(Patrz „Okolice”).

Chociaż Mińsk nie jest jakoś specjalnie przystosowany do jazdy rowerem, możecie zwiedzać miasto korzystając ze ścieżek rowerowych. Rower wypożyczyć można w kilku miejscach za około 25-30 zł/dzień.

Terminal lotniska znajduje się około 40 km od centrum miasta. Dotrzeć stąd do Mińska można używając autobusów, które kursują co 20-30 minut prosto do Centralnego Dworca autobusowego. Bilet kosztuje blisko 8 zł.
Jeżeli zdecydujesz się na taksówkę to musisz przygotować się na kwotę około 85-120 zł i uczciwość kierowcy.

Metro jest najtańszym i najbardziej wygodnym środkiem komunikacji po mieście. Mińskie metro ma 2 linie, a cena jednej podróży to około 1,10 zł. Warto kupić karty na 10, 20 lub 30 przejazdów na 3-4 dni aktywnego zwiedzania miasta.

Lifehack’i

Zapamiętaj jedną prostą rzecz: „Białoruś” a nie „Belorussia” albo jakaś „Whiterussia”. Proste do zapamiętania? Teraz jesteś swoim (swoją) wśród Białorusinów i śmiało możesz rozkoszować się miastem 🙂

Hotele Mińsk

Wieże na dworcu kolejowym w Mińsku. Foto: vvvepr

Zamieszkanie

Green City Hotel (ul. Prytyckaha, 156). Całkowicie nowy hotel w biznesowym centrum miasta, który składa się z centrum handlowego, biur i innego stuff’u. Znajduje się na obrzeżu miasta w dzielnicy Kamiennaja Gorka, lecz jest całkiem blisko metra oraz posiada parking. Pokoje są od 180 zł w górę.

Renaissance Minsk Hotel (pr-t Dzierżyńskiego, 1е). W tym miejscu niedawno zamieszkiwała „Barcelona”. Za pokój zapłacisz od 475 zł w górę (cena bez zniżek i promocji)

Hostele Trinity & Riverside (ul. Starowileńska, 12/14). Dwa niewielkie, lecz przytulne hostele w historycznej części miasta. Ceny za łóżko startują od 48 zł w sześcioosobowym pokoju. Zwróćcie uwagę, że na dwa hotele przypada jedna recepcja (Starowileńska 12).

Hostel Revolucion (ul. Revaliucyjnaja, 16). Znajduje się w centrum miasta, obok kina „Pobieda”. Ceny zaczynają się od 36 zł/noc w 12-osobowym pokoju. Są także 4-, 6- i 8-osobowe pokoje. Jeśli szukasz mniejszego pokoju, spokojnie znajdziesz również takie, 2/3-osobowe. Hostel jest świeżo po remoncie i w dobrej lokalizacji.

VIVA (ul. Žukoŭskaha , 4). Hostel w odległości 10 minut piechotą od dworca kolejowego. Od 26 zł w dziesięcioosobowym pokoju.

Oprócz tego w Mińsku znajdziecie niesamowitą ilość mieszkań do wynajęcia na 1-2 doby, co jest najlepszą opcją, jeśli podróżujecie w kilka osób. Ceny za fajne chatki zaczynają się od 150 zł. Wyszukać lokale możecie na Airbnb

Mińsk ul. Marksa, wycieczki Mińsk

ul. Karola Marksa w Mińsku. Foto: Nahorski Pavel

Program kulturowy

Zwiedzanie Mińska warto rozpocząć od alei Niepodległości, 15 kilometrowej magistrali dzielącej miasto na dwie połówki. Większość klasycznych Mińskich zabytków znajduje się na niej, lub w pobliżu. Właściwie sama aleja jest zabytkiem i unikatowym wzorem stalinowskiego imperium. Artysta i malarz Artur Klinow wymyślił termin „Miasto Słońca” dla opisu tej części Mińska, jako arcyważnej arterii Wielkiego Komunistycznego marzenia. Tą aleją kursuje linia autobusowa №100 – również jeden z symboli Mińska. Szczególną uwagę zwróć na dom o numerze 31 – właśnie w tym gmachu pod koniec lat 60-tych zamieszkiwał Lee Harvey Osvald, legendarny morderca John’a Kenned’iego.
Plac Niepodległości – wycieczkę można zacząć od pomnika Lenina. Nie wiadomo dlaczego ale nie wolno robić mu zdjęć. Taka tam Białoruś 🙂 Pomnik jest ustawiony przodem do głównego bloku Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu i tyłem do Domu Rzędu.
Biblioteka Narodowa w Mińsku – jeden z najbardziej niejednoznacznych symboli współczesnego Mińska. Został błyskawicznie wybudowany na początku roku 2000, a na budowę zrzucali się mieszkańcy całego kraju (czasami w trybie ochotniczo-przymusowym). Plac widokowy i wycieczki po muzeum książki czekają na turystów.

Biblioteka Narodowa w Mińsku

Biblioteka Narodowa w Mińsku

Wysokie miasto – historyczne centrum Mińska, w którym można wyczuć atmosferę miasta początku XIX wieku. Tutaj znajduje się Sobór Ducha Świętego — główna prawosławna cerkiew miasta, wybudowana w okresie 1633-1642. Na placu Wolności stoi miejski Ratusz wybudowany w 1600 r. z okazji uzyskania przez Mińsk prawa magdeburskiego i odnowiony w roku 2003 według starych rysunków. Po drodze do Ratusza wciśnięta pomiędzy „stalinkami” stoi katolicka Archikatedra Imienia Najświętszej Maryi Panny wybudowana w stylu wileńskiego baroku w 1700-1710 r. (znana także jako „kościół jezuitów”).

Galeria „Ў” (al. Niepodległości, 37a) – ośrodek białoruskiej sztuki współczesnej, plac dyskusyjny i miejsce spotkań. Znajduje się w jednym gmachu z pubem, sklepikiem z pamiątkami i legendarną księgarnią „ŁogwinaЎ”. Jedno ze strategicznych kulturowych miejsc Mińska. Must see!

Muzeum Azgura w Mińsku (ul. Azgura, 8). Szczególnie interesujący musi być dla turystów spoza bloku krajów postsocjalistycznych. Bohater wojny, komunistyczny idol, pisarz ludowy — w tym miejscu da się wyczuć całe XX stulecie głównego białoruskiego rzeźbiarza epoki. Kolekcja liczy 435 rzeźb, wykonanych w latach 1936-1992. Mogę się założyć, że tak dużej ilości Stalinów i Leninów na metr kwadratowy nie ma w całej przestrzeni postradzieckiej.

Popołudniowe korki w Mińsku

Popołudniowe korki w Mińsku Viktar Malyshchyts

Kawiarnie

„Ziarno”(al. Niepodległości,46; ul. Kozlowa, 6). Byli jednymi z pierwszych którzy zaproponowali Mińszczanom i gościom stolicy alternatywne sposoby parzenia kawy.

„Manufaktura” (ul. Karola Marksa, 17). Jeszcze jedna fajna kawiarenka w centrum. Oprócz najrozmaitszych gatunków kawy i napojów kawowych posiadają w ofercie lemoniady, wino i desery. Jeden z założycieli „Manufaktury” Witalik Filmanowicz powołał do życia „nową kawową kulturę” Mińska.

Wake Up Coffee (ul. Wiery Chorużej, 5). Nieprawdopodobnie przytulny lokal. Latte migdałowe i kawa jabłkowa po 9 zł.

Przewodnik po Mińsku, Mińsk wycieczki

Panorama MińskaFastfood/Bary mleczne

Tanio jest też w „Lido” (al. Niepodległości,49/1; ul. Kulman, 5a) – jest to przestronna restauracja z gigantycznym wyborem dań ugotowanych „po domaszniemu”. Za naprawdę obfity posiłek zapłacicie tylko 22-30 zł.

Bufet domu towarowego „Centralny” (al. Niepodległości, 23). Unikatowa mińska placówka, do której polecam wpaść nie tyle po jedzenie, ile raczej po atmosferę. W środku bez wątpienia zobaczysz mieszane towarzystwo składające się ze studentów, bezdomnych, artystów, urzędników niskiego szczebla i pracowników KGB (zlokalizowanego obok), którzy jedzą „co Bóg dał” i popijają to wszystko piwem z plastikowych kubków. Zamówisz tu smacznego hot-doga z marchewką, cudowne ciasto ze szpinakiem, lody na wagę, ciasto „Miodek” i lany sok brzozowy. Kawa „Oskar” z jajkiem i koniakiem za symboliczne 5 zł.

Naleśnikarnia „Depo” (ul. Oktiabr’skaja, 23). Tu możesz skosztować naleśniki z ogromną ilością nadzienia (w cenie 9-18 zł) oraz wypić piwo, cydr bądź miodówkę. Proste i serdeczne miejsce. Po południu oferują klientom zupy i sałatki.

Restauracja Lido w Mińsku

Restauracja Lido w Mińsku Foto: Grisha Bruev

Restauracje

„Kamyanitsa” (ul. Pierwomajskaja, 18). Najbardziej patriotyczne miejsce z przedstawionych w tym przewodniku. Wnętrza są wykonane w stylu średniowiecznej karczmy. Trafiając tutaj zanurzasz się w atmosferę czasów Wielkiego Księstwa Litewskiego. Tutaj możesz spróbować wspaniałą chrzanówkę, żurawinówkę i miodówkę produkcji własnej (po 9 zł za 50g). Ponadto jest tutaj naprawdę duży wybór dań regionalnych. Średni rachunek to ok. 150-170 zł na dwie osoby razem z alkoholem. Często jest też muzyka na żywo i ludowe tańce.

Cafe Netto (ul. Krasnaja, 13). Restauracja blisko placu Jakuba Kolasa. Jeżeli masz akurat ochotę na porządnie wysmażony kawał mięsa – to zajrzyj właśnie tutaj. W menu posiadają serbską pleskawicę (35 zł), żeberka schabowe (56 zł) i dobre steki (od 44 zł). Oprócz jedzenia zabawiają klientów jazzem na żywo w soboty i niedzielę.

Pinky Bandinsky (ul. Komsomolskaja, 13а). Wypasione wnętrze, menu z fantazją, duża karta koktajlowa (20 zł średnio) i obszerny wybór alkoholi (digestivo Amaro Ramazotti – 7 zł za shot, whiskey – 15-18 zł, Jagermeister – od 15 zł). W ofercie jest niemiecki i brytyjskie piwo po 16 zł za 0,5l. Koszt kolacji dla 2 osób to około 110-130 zł. Swoją obecność w social mediach od niedawna mają gdzieś – miejmy nadzieję, że to samo nie stanie się z jakością ich kuchni i baru 🙂

Kitch’n (ul. Komsomolskaja, 8). Przytulna, mała restauracja. Polecam kaczkę w cieście z sosem porto (35 zł) lub ravioli z królikiem. Mają tu bardzo dobry wybór win.

Puby

„Druzja” (ul. Kulman, 40). Gigantyczna restauracja/browar działająca również jako sala koncertowa. Latem na świeżym powietrzu w tym miejscu funkcjonuje ogródek piwny. Oferują 4 gatunki piwa własnej produkcji, a piwo jest świeże i smaczne (w dodatku nie kosztuje specjalnie dużo).Ceny jedzenia są wyższe od przeciętnych (sałatki po 35 zł, kiełbaski po pięćdziesiąt parę, gorące dania około 70 zł). Polecam do odwiedzania w większym gronie.

“Staromiestnyj piwowar“ (ul. Gercena, 4; ul. Karola Marksa, 21; ul. Kyryla i Metodiego, 8). Sieciówka restauracji z własnym piwem (trzy standardowe gatunki – jasne, ciemne i rubinowe, + czasami sezonowe). Duże porcje, menu z akcentem na mięso i przekąski do piwa. Popołudniami dają zniżkę 50% na całą ofertę.

“Gambrinus“ (plac Wolności, 2). Pub w samym sercu miasta, oprócz dobrej oferty piwa, dysponuje daniami czeskiej, niemieckiej i białoruskiej kuchni. Średnie ceny za obiad to 50 zł. Dzban piwa kosztuje 16 zł.

“Chuligan“ (ul. Oktiabr‘skaja, 16). Bar z imprezami na ulicy Oktiabr’skiej jest jednym z głównych imprezowych miejsc Mińska i hitem ostatnich trzech sezonów. Największe eventy i koncerty odbywają się w przylegającym do baru fabrycznym hangarze. Barmani pracujący tu aktywnie wspierają w stolicy kulturę barową, a nawet stworzyli swoją własną szkołę bartenderów.

Bar Duck (ul. Gikalo, 5). Koktajl bar, który szczerze uważamy za jeden z najlepszych w mieście. Pracują od 18, w piątki i soboty – do ostatniego klienta. Po najlepsze Negroni na pewno sięgniesz tutaj. Koktajle są po około 20 zł, shoty – 14-18 zł. Czasami udaje się trafić na happy hour i dostać 2 koktajle w cenie 1.

Plac Niepodległości w Mińsku

Plac Niepodległości w Mińsku

Okolice

Nieśwież (125 km)

W XVI wieku Nieśwież został siedzibą rodu Radziwiłłów. Sam król Polski nie raz wstępował w te progi, żeby pożyczyć pieniądze do mennicy skarbowej. Wycieczkę rozpocząć najlepiej od zamku Nieświeżskiego. Przejdźcie spacerem przez duży, stary park, a później udajcie się do Farnego kościoła – pierwszej w europie wschodniej katedry w barokowym stylu. W krypcie kościelnej znajduje się rodowa kaplica Radziwiłłów (trzecia jeśli chodzi o wielkość po Habsburgach i Burbonach). Na rynku znajduje się ratusz, w którym czynne jest muzeum, oraz „dom na rynku” –jedyny istniejący do dzisiaj przykład średniowiecznej zabudowy mieszkalnej. Jeżeli zdecydujecie się jechać tam autobusem, rozkład znajdziesz tutaj (tylko język rosyjski).

Raków (40 km)

Miasteczko które w 1921-1939 wchodziło w skład Polski i posiadało sławę miasta kontrabandystów, ponieważ granica ZSSR była dosłownie tuż obok. W tym mieście działało ponad 100 sklepów, kasyno, a nawet domy publiczne.

Dudutki (55 km)

Muzeum, dedykowane starodawnym rzemiosłom. Znajdziecie tu pracownie garncarską, piekarnię, browar, kuźnię, serownie – i to jest tylko część miejsc, które możecie odwiedzić. Oprócz tego jest tam wiatrak, których na Białorusi pozostało zaledwie kilka. A najważniejsze jest to, że częstują tudobrym bimbrem i świetnymi przekąskami!

Jedźcie do Mińska! Na prawdę warto 😉

Skomentuj