Zanim pies pojawi się w domu – o czym trzeba pamiętać w kwestii żywienia? - Zalajkowane.pl
Nowe!

Zanim pies pojawi się w domu – o czym trzeba pamiętać w kwestii żywienia?

Adopcja albo zakup psa z hodowli to ostatnimi czasy gorący temat w Twoim domu? A może już wybraliście czworonożnego przyjaciela i odliczacie dni do momentu, w którym dołączy do Waszej rodziny? Oprócz smyczy, obroży, kolorowych zabawek i ciepłego posłania warto pamiętać również o odpowiednim żywieniu pupila. Oto kwestie, o których trzeba wiedzieć jeszcze przed pojawieniem się zwierzaka w domu.

jedzenie dla psa

fot. stock.adobe.com



Karma wysokiej jakości

Posiłki, którymi karmiony jest pupil, mają wpływ na wiele sfer jego życia, w tym przede wszystkim na zdrowie. Karmy nie wolno wybierać na chybił trafił. Należy wnikliwie czytać składy, by móc wyselekcjonować pożywienie, które zaspokoi potrzeby danego psa. Najlepiej już na początku zdecydować się na jeden rodzaj żywienia: karmę suchą, mokrą lub BARF, i konsekwentnie trzymać się tej decyzji, o ile pokarm służy pupilowi. Dobrym rozwiązaniem może być też catering dla psa, czyli gotowane posiłki skomponowane w zgodzie z wymaganiami zwierzaka.

Stałe pory karmienia

Psy lubią rutynę i szybko przyzwyczajają się do reguł panujących w domu. W miarę możliwości należy zapewniać im stałe pory spacerów, a tym bardziej – posiłków. Nie można jednego dnia karmić psa w południe, a drugiego – rano i wieczorem. Nieregularne pory karmienia mogą negatywnie odbić się zarówno na psychice, jak i zdrowiu czworonoga. Wspólnie ze wszystkimi domownikami ustalcie zatem konkretne godziny, w których pies będzie otrzymywał posiłki – warto dostosować je do godzin pracy lub zajęć szkolnych poszczególnych członków rodziny.

Odpowiednia objętość posiłków

Kolejną z ważnych kwestii jest objętość psich posiłków. W żadnym wypadku nie powinno się sypać czy nakładać karmy do miski „na oko”. Nie należy też uzupełniać pokarmu w miarę jedzenia ani zapewniać psu nieprzerwanego dostępu do miski. Gdy wybierzecie już konkretną karmę, zapoznajcie się z zaleceniami producenta. Powinny być one wyszczególnione w tabeli na opakowaniu – ilość jedzenia ustala się w oparciu o aktualną wagę psa. Jeśli sugerowane przez producenta dawkowanie służy psu, należy trzymać się tabeli. Pamiętaj, że dawka podana na opakowaniu to objętość jedzenia na cały dzień. Jeśli zamierzasz karmić psa częściej – podziel ją na stosowną liczbę porcji.

Miski na karmę oraz świeżą wodę

Następna sprawa to miski – nie bez powodu używamy tu liczby mnogiej – mają być dwie, a nie jedna. Pierwsza miska przeznaczona jest na pokarm, a pies dostaje ją wyłącznie w porach karmienia. W drugiej misce musi znaleźć się świeża woda, do której zwierzę ma mieć dostęp przez całą dobę. Rozmiar misek należy oczywiście dostosować do wielkości psa – ta na wodę może być nieco większa, szczególnie jeśli pupil będzie zostawał sam w domu.

Lokalizacja misek

Poza przygotowaniem osobnych misek na żywność i świeżą wodę należy wybrać też ustronne miejsce na ich lokalizację. Pies w czasie posiłków musi mieć zapewniony spokój – misek nie należy zatem ustawiać w przejściu ani w miejscu, gdzie ktoś z domowników mógłby je niechcący kopnąć czy przewrócić. Wspólnie wybierzcie spokojny kąt i nie zmieniajcie lokalizacji misek, chyba że pies jej nie zaakceptuje.

Skomentuj