Krzysztof Kolumb - ciekawostki
Nowe!

Krzysztof Kolumb – ciekawostki

Włoski żeglarz i nawigator Krzysztof Kolumb – Cristoforo Colombo – to postać, która zapisała się w historii jako odkrywca Ameryki. Powszechnie wiadomo, że celem wypraw Kolumba nie było odkrycie nieznanych lądów, lecz odnalezienie alternatywnej drogi do Indii. Jakie jeszcze tajemnice skrywa życiorys tego słynnego odkrywcy? Oto kilka ciekawostek z życia Krzysztofa Kolumba.

Pochodzenie i rodzina Krzysztofa Kolumba

Krzysztof Kolumb przyszedł na świat w 1451 roku w Genui we Włoszech, lecz dokładne miejsce jego narodzin nie jest znane. Jego rodzicami byli tkacz oraz Susanna Fontanarossa, córka kupca. Krzysztof Kolumb miał trzech braci: Bartolomeo, Giovanniego Pellegrino, Giacomo oraz siostrę, Bianchinettę. Krzysztof był najstarszy z rodzeństwa. Rodzina Krzysztofa Kolumba należała w średniowieczu do klasy średniej. Kolumb miał dwóch synów z dwiema kobietami: Diego (1480-1526) i Fernando (1488-1539).

Krzysztof Kolumb portret

Fragment domniemanego portretu Krzysztofa Kolumba autorstwa Sebastiano del Piombo // fot. wikipedia, domena publiczna



Edukacja i młodość Krzysztofa Kolumba

W wieku 14 lat Krzysztof Kolumb opuścił szkołę i warsztat swego ojca, aby uczyć się u kupca na statku handlowym. W 1470 roku, w wieku 19 lat odbył swój pierwszy długi rejs na jednym z okrętów swego pracodawcy na wyspę Chios na Morzu Egejskim. W trakcie tej oraz kolejnej podróży na Chios w 1475 roku nabył umiejętności żeglowania i sterowania statkiem na wodach otwartych.

Krzysztof Kolumb nie był pierwszym Europejczykiem, który dotarł do Ameryki

Choć Krzysztofa Kolumba uważa się za odkrywcę Ameryki, nie był on prawdopodobnie pierwszym Europejczykiem, który przypłynął Ocean Atlantycki i dotarł do Ameryki. Niektóre źródła podają, że to Leif Eriksson około 1000 roku naszej ery, czyli około 500 lat przed Kolumbem przypuszczalnie dotarł do wybrzeży Nowej Fundlandii.

Krzysztof Kolumb nie szukał Nowego Świata

Kolumb nie szukał nowego świata, ani nie próbował udowodnić, że ziemia jest okrągła. Celem jego wypraw było znalezienie szybszej trasy do Azji, dzięki któremu nie trzeba było by przekraczać Jedwabnego Szlaku, który został zamknięty po upadku Konstantynopola w 1453 roku. Zanim wyruszył w pierwszą podróż trzy kraje odmówiły mu wsparcia. Kluczową wyprawę Kolumba finansowała królowa Hiszpanii, Izabela I. Kolumb udał się na wyprawę dowodząc 4 statkami: „Santa Maria”, „Pinta” i „Nina” Po raz pierwszy wylądował u wybrzeży Watling Island na Bahamach w roku 1492. Myślał, że znajduje się w pobliżu Chin, Japonii i Indii, a w rzeczywistości oddalony był o ponad 13000 km od tych miejsc.

Krzysztof Kolumb zapoczątkował niewolnictwo Indian

Jedną z rys na życiorysie Kolumba jest zapoczątkowanie przez niego niewolnictwa Indian. W jego czasach wprowadzono system zarządzania indiańską siłą roboczą. System ten nazywał się repartimiento. Praca, którą rdzenni mieszkańcy Ameryki wykonywali w ramach tego systemu była darmowa. Niestety, za przyzwoleniem Kolumba, Indianie traktowani byli brutalnie. Dwór, któremu podlegał Kolumb był zaniepokojony tymi praktykami. Komandor Francis Bobadilla został wyznaczony do nadzoru nad brutalną działalnością Kolumba. Jego śledztwo potwierdziło nadużycia Kolumba – ten powrócił do Hiszpanii zakuty w kajdany.

obraz przedstawiający przybycie Krzysztofa Kolumba do Salwadoru

John Vanderlyn namalował obraz przedstawiający przybycie Kolumba do Salwadoru w 1492 roku // fot. wikipedia, domena publiczna



Krzysztof Kolumb odkrycia

Krzysztof Kolumb odbył łącznie 4 wyprawy, podczas których dotarł do wybrzeży Ameryki. Pierwsza wyprawa Kolumba rozpoczęła się w 1492 roku i trwała do roku 1493. Wówczas żeglarz dotarł do Bahamów i Kuby. Druga wyprawa odbyła się w latach 1493-1496 – zostały wówczas okryte m.in. Dominikana, Jamajka i Portoryko. Podczas trzeciej wyprawy w latach 1498-1500 Kolumb dotarł m.in. do wybrzeży Wenezueli. Podczas czwartej wyprawy w latach 1502-1504 odkrywca dotarł m.in. do wybrzeży Jukatanu, Kostaryki, Panamy i Kolumbii.

Wyprawy Kolumba

Wyprawy Kolumba // fot. CC BY-SA 3.0, Link



Kolumba uratowało zaćmienie księżyca

Jak podaje portal history.com podczas czwartej wyprawy (prawdopodobnie w lutym 1504 r.) zdesperowany Kolumb utknął na Jamajce, porzucony przez połowę załogi, a ponadto mieszkańcy wyspy odmówili mu jedzenia. Jednak niebo, na którym polegał w nawigacji, po raz kolejny przyszło mu z pomocą. Wiedząc z almanachu, że zbliża się zaćmienie Księżyca Kolumb ostrzegł wyspiarzy, że jego bóg jest zdenerwowany ich odmową, w związku z tym księżyc „wzejdzie z gniewem” jako wyraz boskiego niezadowolenia. Wkrótce zaćmienie zmieniło kolor księżyca na czerwony – przerażeni wyspiarze ofiarowali zapasy i błagali Kolumba, aby poprosił swojego boga o litość.

Krzysztof Kolumb ciekawostki

fot. Link



Krzysztof Kolumb przepłynął Atlantyk także… po śmierci

Kolumb zmarł 20 maja 1506 roku w hiszpańskim Valladolid i tam spoczął. Trzy lata później jego ciało przeniesiono do Sewilli. Jednak jednym z jego ostatnich pragnień było, aby został pochowany w Ameryce. Jego życzenie zostało spełnione i …nawet po śmierci przepłynął Atlantyk. W 1537 roku trumna ze zwłokami Krzysztofa Kolumba znalazła się w katedrze w Santo Domingo na Dominikanie.

Syn Krzysztofa Kolumba napisał po śmierci ojca książkę o słynnym żeglarzu

Fernandem (Hernando) Kolumb – syn słynnego żeglarza – po śmierci ojca napisał książkę „Dzieje żywota i znamienitych spraw don admirała Krzysztofa Kolumba”. W dużej mierze przyczyniła się ona do podsycania aury tajemniczości wokół Krzysztofa Kolumba. Do dziś książka ta jest podstawowym źródłem wiedzy o odkrywcy Ameryki. Mimo wszystko, historycy dowiedli, że wiele spośród informacji zawartych w książce mija się z rzeczywistością.

obraz przedstawiający audiencję Krzysztofa Kolumba u królowej Izabeli

Eugène Delacroix „The return of Christopher Columbus”, audiencja Kolumba u króla Ferdynanda i królowej Izabeli po powrocie z wyprawy // fot. wikipedia, domena publiczna



Powstała także książka przedstawiająca Krzysztofa Kolumba w złym świetle

Krzysztof Kolumb miał swoich przeciwników, ale i zwolenników, którzy potępiali ludzi pracujących na dworze za godne pożałowania potraktowanie odkrywcy. Z czasem głównym przeciwnikiem stał się nim przede wszystkim dwór hiszpański. W negatywnym nastawieniu do Kolumba miała upewnić jednak większość ludzi książka Consuelo Vareli „Upadek Krzysztofa Kolumba. Śledztwo Bobadilli„. Książka ta miała przedstawiać szereg brutalnych praktyk, na które bez mrugnięcia okiem Kolumb przystawał.

Dzień Kolumba

W wielu państwach obu ameryk oraz w Hiszpanii obchodzone jest święto Columbus Day (Dzień Kolumba), upamiętniające odkrycie Ameryki przez słynnego podróżnika. Tradycyjnie obchodzone jest 12 października, natomiast w USA w drugi poniedziałek października.

statki Krzysztofa Kolumba

Repliki statków Nina, Pinta oraz Santa María, które przypłynęły z Hiszpanii na wystawę w Chicaho poświęconą wyprawom Kolumba (1893 rok) // wikipedia, domena publiczna



Wątpliwości dotyczące pochodzenia Kolumba

Istnieje również teoria, że ​​Krzysztof Kolumb mógł pochodzić z wyspy Chios w Grecji. W tamtym czasie Chios znajdowało się pod kontrolą Genui. Kolumb powiedział, że pochodzi z Republiki Genui, niekoniecznie z samej Genui. Za tą teorią może przemawiać fakt, że Kolumb prowadził swój dziennik w języku łacińskim i greckim, a nie włoskim. Odkrywca Ameryki sam siebie nazywał wielokrotnie „Columbus de Terra Rubra” (Kolumb Czerwonej Ziemi) – Chios było znane z czerwonej gleby na południu wyspy, na której rosną drzewa mastyksowe. Ponadto Kolumb napisał również o gumie mastyksowej zwanej mastiką, która pochodzi tylko z Chios. Jakby tego było mało na wyspie Chios znajduje się również wioska Pirgi, w której do dziś wielu mieszkańców nosi nazwisko Kolumb.

Zgoła odmienną teorię na pochodzenie Krzysztofa Kolumba ma portugalski historyk Manuel Rosa – uważa on bowiem, że Kolumb był synem żyjącego na wygnaniu polskiego króla Władysława III Warneńczyka. Z książek do historii wiemy, że Warneńczyk zginął 10 listopada 1444 r. w bitwie pod Warną, a jego ciało nie zostało odnalezione. Wspomniany Rosa, który przez 20 lat badał życie Kolumba twierdzi, że Warneńczyk przeżył i schronił się na należącej do Portugalczyków wyspie Maderze na Atlantyku. Według niego miał posługiwać się pseudonimem „Henryk Niemiecki”, a następnie poślubić portugalską szlachciankę, z którą miał syna – Krzysztofa Kolumba. Te rewelacje Rosa opublikował w książce, „Kolumb: historia nieznana” (Columbus: The Untold Story), opublikowanej w październiku 2010 roku w Hiszpanii.

Skąd zatem pochodził Kolumb? Tego na 100% nie wiadomo, a na przestrzeni lat odkrywca Ameryki nazywany był już Genueńczykiem, Hiszpanem, Francuzem, Portugalczykiem i Szkotem.

Kolumb odkrył Amerykę – Vespucci „dał” nazwę

Pochodzący z Florencji żeglarz Amerigo Vespucci 20 lat później stwierdził, że odkryte przez Kolumba lądy to nie Japonia i inne części Azji, tylko nowy, nieznany dotychczas kontynent. To właśnie od jego imienia nazwano go Ameryką. Co ciekawe od 1503 roku zaczęto wydawać listy Vespucciego, które zawierały barwne opisy poznanych przez niego krajów. Tłumaczono je na wiele języków, dzięki czemu Vespucci zyskał ogromną popularność – tak dużą, że w pewnym momencie to właśnie jego, a nie Kolumba, zaczęto uważać za odkrywcę Ameryki.

Inne ciekawostki o Krzysztofie Kolumbie

Szacuje się, choroby tzw. postkolumbijskie uśmierciły 3-5 milionów ludzi w ciągu następnych 50 lat po przybyciu Kolumba do Ameryki. W dobie eksploracji Nowego Świata przez Kolumba spopularyzowało się niewolnictwo afrykańskie.

Krzysztof Kolumb miał otrzymać za swoją wyprawę jedną dziesiątą zysków z podróży. Chciał również być mianowany gubernatorem ziem, do których dotrze. Aż do roku 1790 spadkobiercy Kolumba spierali się w sądzie z monarchią hiszpańską. Kolumb wraz ze swoją załogą byli postrzegani przez Indian początkowo jako wcielenia bóstw. Przekonanie to pozwoliło Hiszpanii zająć sporą część Ameryk w szybkim czasie. Odkrycie Ameryki przez Kolumba – rok 1492 przyjmuje się za początek renesansu.


Anegdoty i ciekawostki o znanych ludziach: Anegdoty.pl

Zobacz też:

Salvador Dalí – ciekawostki
Fryderyk Chopin – ciekawostki
Titanic – historia, informacje, ciekawostki
16 ciekawostek o starożytnym Rzymie
16 ciekawostek o Krakowie, które mogą zaskakiwać


Źródła: (1),(2),(3),(4),(5),(6),(7),(8)

Skomentuj