Popularny "energetyk" oskarżony o śmiertelne ataki serca, zakazany w niektórych krajach europejskich - Zalajkowane.pl
Nowe!

Popularny „energetyk” oskarżony o śmiertelne ataki serca, zakazany w niektórych krajach europejskich

Jeśli lubisz smak napojów energetycznych, to prawdopodobnie poznałeś już dobrze Red Bulla. Ten popularny napój oferuje szybki zastrzyk energii, a także „daje skrzydeł”. Podczas kiedy Red Bull można znaleźć w prawie każdym sklepie spożywczym i stacji benzynowej w Stanach Zjednoczonych, nie znajdziesz go już tak łatwo poza USA. Wiele krajów zakazało sprzedaży tego popularnego napoju energetycznego z powodu jego niebezpiecznych skutków dla zdrowia!

W Wielkiej Brytanii Red Bull jest najlepiej sprzedającym się napojem energetycznym – 213 mln puszek wypitych w ubiegłym roku! Został on nazwany „napójem Clubbers '”, ponieważ jest często mieszany z wódką. Popularność tego napoju spowodowała, że nazywa się go „Porsche napojów bezalkoholowych”.

Według oficjalnej strony Red Bulla, popijanie go korzystnie wpływa na:

 • Wydajność
 • Koncentrację i refleks
 • Wytrzymałość
 • Metabolizm

Napój energetyczny zawarty w jednej puszce to głównie kofeina i cukier. Red Bull w razie potrzeby zapewni Ci szybki i duży zastrzyk energii, ale może również spowodować pewne niepożądane skutki uboczne. Kiedy działanie kofeiny i cukru zacznie mijać, zaczniesz czuć się ospały. Jest wielce prawdopodobne, że zechcesz wtedy sięgnąć po kolejną puszkę…

red-bull-e1487781732873

Tylko jedna puszka tego popularnego stymulantu może zwiększyć ryzyko zawału serca lub udaru mózgu. Działa on jako prekursor do przyszłych problemów sercowo-naczyniowych. Już godzinę po wypiciu puszki Red Bulla, następują zaburzenia w systemie krwionośnym, co w konsekwencji prowadzi do niebezpiecznych skutków zdrowotnych. Właśnie dlatego Red Bull był lub jest zakazany w Urugwaju, Islandii, Norwegii, Danii i Francji.

Red Bull został powiązany z kilkoma zgonami. W 2000 roku, 18-letni koszykarz Ross Cooney zmarł godzinę po wypiciu Red Bulla. Przed rozpoczęciem meczu, wypił wraz z kolegami 4 puszki napoju.

Lekarze ostrzegają – „Pomyśl, zanim wypijesz”. Problem z energetykami, w tym z Red Bullem polega na tym, że daje on zbyt dużą dawkę energii, co może powodować nerwowość, drażliwość i zaburzenia rytmu serca. Godzinę po wypiciu Red Bulla system krwionośny wykazuje anomalie takie, jakie występują u pacjentów chorych na serce.

Chociaż kofeina może na krótką metę zwiększyć prędkość reakcji, problemem jest to, że nikt naprawdę nie wie, jaki skutek na organizm może wywrzeć kombinacja składników zawartych w Red Bullu. Jest to szczególnie ważne, jako że reklama energizerów jest skierowana głównie do ludzi poniżej 30-tego roku życia i są one szczególnie popularne wśród studentów i bywalców nocnych lokali pijących często kilka puszek w krótkich odstępach czasowych.

Jak dodać sobie energii w sposób naturalny?

Wszyscy potrzebujemy zastrzyku energii od czasu do czasu. Aby zoptymalizować poziom energii bez narażania się na utratę zdrowia, należy spróbować jednego z tych naturalnych sposobów:

 • Zapewnij sobie wystarczającą ilość snu
 • Jedz żywność opartą na pełnych ziarnach i węglowodanach o niskiej glikemii
 • Pij dużo wody, aby zapobiec odwodnieniu
 • Upewnij się, że masz wystarczająco dużo witaminy B12
 • Pij herbatki ziołowe zawierające przeciwutleniacze
 • Używaj czasem pieprzowych olejków eterycznych, aby stymulować swój umysł
 • Ćwicz codziennie, aby zwiększyć poziom energii

 

źródło: davidwolfe.com; independent.co.uk

Skomentuj