10 największych piramid na świecie - Zalajkowane.pl
Nowe!

10 największych piramid na świecie

Piramidy, to fascynujące budowle, najczęściej kojarzone z kulturą starożytnego Egiptu. Niemniej jednak, piramidy nie są jedynie rezultatem geniuszu budowlanego Egipcjan. W rzeczywistości, piramidy były wznoszone na różnych kontynentach, od Ameryki Południowej po Bliski Wschód, od czasów prehistorycznych aż do starożytności. Te monumentalne struktury często pełniły różnorodne funkcje, od sakralnych miejsc kultu, po grobowce królów i ważnych osobistości. Ich budowa i geometria świadczą o zaawansowanej wiedzy technicznej oraz społecznej organizacji ówczesnych cywilizacji. W tym tekście sprawdzicie, które piramidy są największe, biorąc pod uwagę ich wysokość.

Piramida w Meidum

Z zapisów historycznych wynika, że ​​piramida w Meidum została zbudowana dla faraona Huniego, ostatniego władcy III dynastii. Pierwotnie miała być piramidą schodkową (piramida o wyraźnych piętrach), jednak już w trakcie budowy plany zostały zmienione. Niestety architekt popełnił kilka błędów, przez co zewnętrzne warstwy zapadły się, pozostawiając jedynie rdzeń wewnętrzny. Do chwili obecnej nie natrafiono na żadne dowody wskazujące, że w tym miejscu ktoś został pochowany. Piramida w Meidum, a w zasadzie to, co z niej pozostało ma 65 metrów wysokości.

Wysokość: obecnie 65 m (kiedyś 93,5 m)
Szerokość podstawowy: 144,3 m
Lokalizacja: Meidum, Egipt
Data budowy: prawdopodobnie od 2670 p.n.e. do 2620 p.n.e.

Piramida w Meidum

fot. Kurohito via wikipedia, CC BY-SA 3.0, Link



Piramida Mykerinosa

To najmniejsza spośród wszystkich piramid w Gizie. Mykerinos (z greckiego), lub Menkaure (imię egipskie) rządził Egiptem mniej więcej w połowie trzeciego tysiąclecia przed naszą erą. Był synem Chefrena i wnukiem Cheopsa. W odróżnieniu od znajdujących się obok piramid ta jest ponad dwukrotnie mniejsza, jednak jej boki obłożono nie tylko płytami wapiennymi, ale również granitowymi. Ciekawostką są 3 małe, około 20-metrowe „piramidki” znajdujące się po południowej stronie od piramidy Mykerinosa – być może były przeznaczone dla żon lub sióstr faraona.

Wysokość: 65,5 metra
Szerokość podstawowy: 102.2 x 104.6 metrów
Lokalizacja: Giza, Egipt
Data budowy: prawdopodobnie XXVI wiek p.n.e.

Piramida Mykerinosa

fot. Kounosu, via wikipedia, CC BY-SA 3.0, Link



Piramida Słońca

Z Egiptu przenosimy się do Meksyku, gdzie znajduje się jedna z największych i najstarszych piramid w Mezoameryce. Piramidą Słońca nazwali ją Aztekowie, którzy przybyli tu kilka wieków po tym, jak tereny te zostały opuszczone przez poprzednich mieszkańców. Nie do końca wiadomo, kto wybudował tą piramidę, choć historycy przypuszczają, że mogły być to ludy Totonac, Otomi lub Nahua. Zbudowana z suszonych cegieł, ziemi i kamiennych płyt, piramida ma 66 metrów wysokości, a jej podstawa 220 na 230 metrów.

Na szczycie piramidy, do której prowadzi 248 nierównych schodów znajdowała się kiedyś świątynia. W latach 70. XX wieku odkryto system jaskiń i tuneli pod piramidą. Co ciekawe prace archeologiczne w tym miejscu trwają do dziś, a wspomniana piramida jest częścią większego kompleksu – starożytnego miasta Teotihuacan.

Wysokość: 65,5 metra
Szerokość podstawowy: 220 x 224 metry
Lokalizacja: Teotihuacán, Meksyk
Data budowy: około 100 roku n.e.

Piramida Słońca w Meksyku

fot. pixabay.com



Piramida w Choluli

Pozostajemy w Meksyku, gdzie znajduje się największa pod względem objętości piramidą na świecie. Zbudowano ją w okresie prekolumbijskim, prawdopodobnie między 3. wiekiem p.n.e. a 9. wiekiem n.e. Piramida będąca świątynią ku czci Quetzalcoatla znajduje się w w mieście Cholula, które było w czasach świetności drugim miastem pod względem mieszkańców w całym Meksyku. W momencie przybycia Hiszpanów do Meksyku liczyło prawdopodobnie około 100 tys. mieszkańców!

W XII wieku, po przejęciu miasta przez Chichimeków miejscem kultu religijnego stała się nowa świątynia. Piramida zaczęła zarastać, w momencie przybycia Hiszpanów bardziej przypominała naturalne wzniesienie niż piramidę. W XIX wieku nadal pozostawała w nienaruszonym stanie, widoczny był jedynie kościół zbudowany w XVI wieku. Eksplorację piramidy rozpoczęto dopiero w 1931 roku, jest jedynie częściowo odkopana a na jej szczycie znajduje się wybudowany w 1594 r.kościół. Przez te wszystkie stulecia, nikt nie wpadł na to, że to nie wzgórze, tylko największa pod względem objętości piramidą na świecie!

Wysokość: 66 metrów
Szerokość podstawowy: 300×315 metrów
Lokalizacja: Meksyk
Data budowy: pomiędzy 3. wiekiem p.n.e. a 9. wiekiem n.e.

Piramida w Choluli - największa na świecie pod względem objętości

Piramida w Choluli – największa na świecie pod względem objętości // fot. Diego Delso, CC BY-SA 3.0, Link



La Danta

Z Meksyku przenosimy się do El Mirador, czyli starożytnego, opuszczonego dziś miasta Majów położonego w Gwatemali, tuż przy granicy z Meksykiem. Szacuje się, że w okresie świetności miasto miało co najmniej 80 tysięcy mieszkańców! Odkryto je dopiero w 1926 roku, a regularne wykopaliska rozpoczęły się dopiero w 1978 roku. W samym mieście odkryto około 30 świątyń, które wyglądały jak piramidy z trzema szczytami. Największa z nich – 72-metrowa piramida La Danta swoją objętością przewyższa piramidę Cheopsa.

Wysokość: 72 metry
Szerokość podstawowy: brak danych
Lokalizacja: Gwatemala
Data budowy: 300 rok n.e.

Piramida La Danta

fot. Dennis Jarvis via wikipedia, CC BY-SA 2.0, Link



Tonina

W poszukiwaniu największej piramidy świata wracamy do Meksyku. Toniná, to stanowisko archeologiczne znajdujące się na terenie starożytnego miasta Majów, które swój największy rozkwit miało pomiędzy 600 i 800 rokiem. Stanowisko archeologiczne koncentruje się na ogromnym akropolu z siedmiopoziomową piramidą, który dominował nad miastem i jego okolicami.

Wysokość: 75 metrów
Szerokość podstawowy: brak danych
Lokalizacja: Meksyk
Data budowy: budowę rozpoczęto około 350 r. n.e., jednak była ona ciągle rozbudowywana

Piramida Tonina

Fot. J. Antonio Cruz Coutiño via wikipedia, CC BY-SA 4.0, Link



Piramida Łamana Snofru

Przenosimy się do Egiptu, około 40km od stolicy tego kraju – Kairu. To właśnie tutaj znajduje się jedna z największych piramid na świecie. Piramida Łamana Snofru miała kiedyś 104,7 metrów wysokości. To jedyna znana piramida łamana oraz jedyna, której ściany nadal zawierają na większości powierzchni licówkę.

Dlaczego jest inna od inny egipskich piramid? Są dwie różne koncepcje – pierwsza z nich mówi, że przyczyną było pękanie ścian piramidy spowodowane osiadaniem gruntu. Według drugiej jej wygląd był świadomym założeniem architektonicznym, a dwa różne kąty nachylenia stoków potwierdzają zasadę „dwoistości”.

Wysokość: 104,7 m; obecnie 101,1 m
Szerokość podstawowy: 188,6 m
Lokalizacja: Dahszur w Egipcie
Data budowy: od około 2670 p.n.e. do około 2620 p.n.e.

Piramida Łamana Snofru

fot. Darer101 via wikipedia, CC BY-SA 4.0, Link



Czerwona Piramida (lub Północna)

Pozostajemy w Dahszurze, ponieważ ta budowla znajduje się blisko wspomnianej powyżej piramidy Łamanej. Jest to najstarsza zachowana piramida w kształcie ostrosłupa (tzw. klasyczna). Swoją nazwę „czerwona” zawdzięcza różowej barwie bloków miejscowego kamienia, z których jest zbudowana. W czasach starożytnych nazywano ją „Ta-która-jawi-się-błyszczącą”, ponieważ białe licowanie wapienne którym była pokryta dobrze odbijało promienie słońca. Piramidę tą zbudowano na cześć władcy starożytnego Egiptu – Snofru, który został w niej pochowany.

Wysokość: 109,5 m (obecnie 104 m)
Szerokość podstawowy: długość boku 220 m
Lokalizacja: Dahszur w Egipcie
Data budowy: budowę rozpoczęto około 2640 p.n.e. a zakończono około 2620 p.n.e.

Piramida Czerwona zwana też Północną

fot. Olaf Tausch via wikipedia, CC BY 3.0, Link



Piramida Chefrena

Wciąż pozostajemy w Egipcie, jednak przenosimy się do Gizy. To tu znajduje się druga co do wielkości piramida na świecie, grobowiec faraona Chefrena. Zbudowana jest z 2,5-tonowych bloków z wapienia, które sprowadzano półwyspu Synaj oraz z granitu z kamieniołomów w okolicach Abu Simbel. Na jej szczycie zachowały się płyty okładzinowe, których waga dochodzi do 7 ton! Co ciekawe Piramida Chefrena ma dwa oddzielne wejścia – jedno znajdujące się kilka metrów od samej budowli, drugie na wysokości 11 m od ziemi.

Wysokość: pierwotnie 145m, obecnie 136 m
Szerokość podstawowy: 214,5 m
Lokalizacja: Giza, Egipt
Data budowy: budowę ukończono około 2532 r. p.n.e.

Piramida Chefrena

Piramida Chefrena i Sfinks // fot. prawdopodobnie Hamish2k, via wikipedia, CC BY-SA 3.0, Link



Piramida Cheopsa – największa piramida na świecie

Ci z Was, którzy interesują się historią nie będą zaskoczeni – największą piramidą na świecie pod względem wysokości jest Piramida Cheopsa. Wydaje mi się, że jest to również najbardziej znana piramida na świecie. Znajduje się tuż obok wspomnianej powyżej piramidy Cherfena i została zbudowana przez ojca Chefrena – Cheopsa. Piramida powstała na sztucznie wyrównanym terenie, z kamienny bloków z wapienia ważących około 2,5 tony. Wyobraźcie sobie ile pracy włożono w jej budowę, jeśli cała konstrukcja waży 5,750,000 ton (to prawie 6 milionów)!

Jej budowa trwała 20 lat, a tak pisał o niej Herodot z Halikarnasu: „Cheops na postawienie piramidy potrzebował dwudziestu lat. Wszystkim Egipcjanom kazał na siebie pracować. Jednym rozporządzono z łomów kamienia w górach arabskich włóczyć skały do Nilu, innym sprowadzone na łodziach przez rzekę kazał odbierać. Pracowało tak bez przerwy do stu tysięcy ludzi. Budowano zaś piramidę w kształt schodów.”

Co ciekawe wcale nie ma pewności, że Cheopsa pochowano w piramidzie, jednak tak twierdzi większość naukowców. Uważają oni, że piramida była jego grobowcem, jednak jego ciało zostało albo przeniesione, albo wykradzione bądź zniszczone, gdyż piramida była wielokrotnie plądrowana już w czasach starożytnego Egiptu. Tu znajdziecie ciekawostki o Piramidzie Cheopsa.

Wysokość: 146,59 m – obecnie 138,75 m
Szerokość podstawowy: 230,3 m
Lokalizacja: Giza, Egipt
Data budowy: budowę ukończono około 2560 p.n.e.

Wielka Piramida Cheopsa

Wielka Piramida Cheopsa – zwróćcie uwagę, jak mali są ludzie w lewej, dolnej części zdjęcia // fot. Douwe C. van der Zee via wikipedia, CC BY-SA 4.0, Link




Główne źródła: (1),(2)