Nowe!

6 niezwykłych faktów na temat Piramidy Cheopsa, które wciąż nas zdumiewają

1 / 2

Wielka Piramida ze starożytnego Egiptu zawsze zasługiwała na podziw i uznanie zwykłych śmiertelników. Ten niesamowity architektoniczny okaz, został wybudowany około roku 2560 p.n.e. i ze swoją imponującą wysokością 146,5 metra, był najwyższym budynkiem na świecie przez 3,800 lat. Lecz zanim przejdziemy do liczb i statystyk, trzeba nadmienić, że Wielka Piramida została zbudowana, jako grobowiec dla władcy Khufu (z greckiego Cheops), który był drugim faraonem z IV dynastii. Przy całej tej monumentalności jedynym wizerunkiem faraona, jakim dysponujemy, jest niewielka, ledwie 8-centymetrowa figurka z gości słoniowej, odnaleziona na początku XX w.

Piramida Cheopsa

Foto. memphistours.com

Statystyki

Piramida Cheopsa prawdopodobnie została wybudowana w 20 lat i była częścią jego nekropolii wraz z wielkimi świątyniami czy mniejszymi piramidami. Później cmentarzysko zostało powiększone poprzez włączenie dwóch wielkich piramid jego następców – Chefrena i Mykerinosa, co znamy dzisiaj jako kompleks piramid w Gizie.

piramida Cheopsa wymiary

Foto. goldenmuseum.com.

Wymiary Wielkiej Piramidy są zdumiewające; wysokość to około 150 metrów – nieco zmniejszona przez erozję gleby i piramidion ( miniatura piramidy właściwej z zachowaniem tych samych proporcji), który wieńczył budowlę. Pomimo drobnej redukcji wymiarów, gigant ten ma podstawę o długości boków podstawy około 230 metrów każdy i olbrzymią objętość 2,5 miliona metrów sześciennych, co w przybliżeniu daje 5,9 miliona ton wagi. Na to wszystko składa się 2,3 miliona kamiennych bloków (o wadze od dwóch do 30 ton), co daje około 800 ton kamienia postawionego dziennie, 12 bloków na godzinę. Niektóre z nich (szczególnie te użyte w wewnętrznych komnatach) ważą ponad 50 ton, a jednak zostały przetransportowane z Aswanu, który znajduje się w odległości 800 km.

Niesamowite fakty, które nadal zaskakują

1. Niezwykła dokładność wielkiego pomnika.

Można by pomyśleć, że budowla takiej wielkości, będzie raczej zrobiona “na oko”, a pomiary będą niedokładne. Nic bardziej mylnego, choć cały proces wznoszenia piramidy miał miejsce ponad 4,500 lat temu. Jeżeli chodzi o konstrukcję, Piramida Cheopsa została zbudowana na sztucznie spłaszczonym terenie, który jest niemalże idealnie poziomy. Krawędzie podstawy tworzą prawie perfekcyjny kwadrat, co sprawia, że narożniki mają kąty proste i wskazują północ, południe, wschód i zachód. Jedynie północny wierzchołek minimalnie mija się z kierunkiem, który wskazuje.

WIelka Piramida

Foto. pinterest.com

2. Brak królewskich szczątków wewnątrz kompleksu.

Nadal pozostaje tajemnicą, dlaczego piramida (ze swoją surowością i dokładnością) w ogóle została zbudowana. Większość egiptologów jest przekonana, że był to wielki grobowiec faraona Khufu, jednakże historycy nadal nie odnaleźli wewnątrz komnat i zawiłych korytarzy Wielkiej Piramidy. Zgodnie z historycznymi źródłami, tak zwany sarkofag Cheopsa został odkryty na początku IX w przez Arabów, którzy włamali się do królewskich komnat, żadnych szczątków, ani mumii. Znaleźli jedynie wydrążoną granitową skrzynię, która była pusta, bez jakikolwiek oznak naruszenia.

Ta lekko wyszczerbiona kamienna trumna, została grubo ociosana z granitowego bloku, którego wydrążanie wymagało ogromnej siły. Późniejsze badania dowiodły, że ten herkulesowy wyczyn został dokonany przy użyciu elementów z twardych klejnotów i dwóch ton pionowej siły wiercenia. Jednakże prostota tej ciężkiej skrzyni kontrastuje wizualnie z upiększonymi okazami (pustych) sarkofagów znalezionych w innych częściach piramidy.

Sarkofag w piramidzie Cheopsa

Foto. ancientneareast.org

3. Szyby wentylacyjne dla zmarłych.

Królewska komnata – prostokątna komora, która ciągnie się przez 5 metrów wzdłuż osi płn-płd i 12 metrów osi wsch-zach, znajdująca się w centrum piramidy – posiada coś na kształt wentylacji. Ma wysokość niemalże 7 metrów i jest specjalnie połączona z dwoma wąskimi kanałami, które biegną od północnej i południowej ściany. Przez długi czas egiptolodzy sądzili, że były to szyby wentylacyjne, zbudowane w celu dostarczania świeżego powietrza do wnętrza tego ściśle umiejscowionego pomieszczenia.

Jednakże (zgodnie z książką “Pyramid: Beyond Imagination” autorstwa J. Stampa i K. Jacksona) obecnie to założenie zostało porzucone przez ekspertów. Szyby prawdopodobnie służyły w celach rytualnych lub wręcz astronomicznych. Na przykład, tunel prowadzący na południe prawdopodobnie wskazywała gwiazdę Alnitak (zeta Orionis) w konstelacji Oriona w okresie XXV w p.n.e. (czasem teoria ta jest odrzucona jako pseudoarcheologia). W teorii Orion był uosabiany z egipskim bogiem Ozyrysem. Jednak przypuszczenia te nie wyjaśniają umiejscowienia drugiego z szybów, który w pewnym miejscu zakręca, więc zdecydowanie zakłóciłoby to bezpośredni widok gwiazd.

przekroj piramidy cheopsa

Foto. tajemnicepiramid.eu

Skomentuj