Pierwsza, najdłuższa i pracująca do tej pory podwieszana kolejka Wuppertaler Schwebebahn - Zalajkowane.pl
Nowe!

Pierwsza, najdłuższa i pracująca do tej pory podwieszana kolejka Wuppertaler Schwebebahn

Pierwsza i jedyna linia kolei podwieszanej na świecie znajduje się w Wuppertal w Niemczech. Wuppertal Schwebebahn, nazywana także Pływającym Tramwajem, jest jedną z najstarszych kolejek na świecie, która działa do dziś. Inną unikalną cechą kolejki jest to, że podobne rozwiązanie nigdy nie było wykorzystane jako „transport publiczny”, gdziekolwiek indziej na świecie.

Wuppertaler-Schwebebahn3

Kolejka podwieszana 1

Jest to kolej jednoszynowa, dwutorowa (szyny kolejki oddalone są od siebie o 4 m), z wagonikiem podwieszonym pod szyną. Całkowita długość trasy wynosi 13,3 kilometra, z czego 10 km nad rzeką na wysokości 12 m od lustra wody; na pozostałych odcinkach szyna powieszona jest 8 m nad powierzchnią gruntu.

Wuppertaler-Schwebebahn2

Kolejka podwieszana 2

Pierwszy odcinek Schwebebahn został otwarty w 1901 roku i był szczytem industrializacji miasta Wuppertal.

Wiszący pociąg stał się znakiem rozpoznawczym miasta i do dziś dnia stanowi jego wielką atrakcję oraz najprostszy i najszybszy sposób poruszania się po mieście.

Wuppertaler-Schwebebahn4

Kolejka podwieszana 3

Od momentu otwarcia w 1901 roku Schwebebahn pracował nieprzerwanie ponad 98 lat, zanim doszło do pierwszego, śmiertelny wypadku. I dlatego słusznie można uznać tą kolejkę za jeden z najbezpieczniejszych systemów transportu publicznego na świecie!

Zdarzeenie, o którym mowa wyżej, miało miejsce 12 kwietnia 1999 o godzinie 5:45. Pociąg najechał z prędkością 50 km/godz na pozostawiony na szynie przez remontujących robotników metalowy element. Jeden wagon wyskoczył z szyn i spadł z wysokości 8 m do rzeki Wupper. Zginęło 5 pasażerów, 47 zostało ciężko rannych.

Wuppertaler-Schwebebahn1

Kolejka podwieszana 4

Dzisiaj, Wuppertal Schwebebahn wciąż przewozi przez miasto do 82.000 pasażerów dziennie! Dbałość o stan konstrukcji jest gwarancją bezpieczeństwa podróżujących kolejką.

źródło: uniquevideos.net
źródło: wikipedia.org

Skomentuj