10 najlepiej strzeżonych więzień na świecie
Nowe!

10 najlepiej strzeżonych więzień na świecie

Praworządni obywatele, którzy nie stanowią zagrożenia dla innych osób nie muszą obawiać się tych miejsc. Są jednak tacy ludzie, którzy nie mogą pozostać w społeczeństwie i cieszyć się wolnością – są niebezpieczni dla innych. Jakie więzienie przychodzi Wam do głowy jako pierwsze, gdy o tym pomyślicie? Zapewne słynne Alcatraz – to nieczynne już więzienie, zyskało sławę najlepiej strzeżonego więzienia świata. Które zakłady karne są najlepiej strzeżone obecnie? Postanowiliśmy przygotować zestawienie 10 najlepiej strzeżonych więzień na świecie współcześnie.

„La Santé”, Paryż, Francja

„La Santé” to jedno z najcięższych więzień we Francji, w którym przetrzymywani są szczególnie niebezpieczni przestępcy. Zostało zbudowane w 1867 roku i od tego czasu tylko 5 więźniów zdołało uciec z cel – złapano ich jednak zanim opuścili mury „Santa”. Specyficzną cechą reżimu jest to, że więźniowie są przydzielani do różnych sektorów nie w zależności od wagi ich przestępstw, ale ze względu na pochodzenie etniczne. Francja jest krajem wielonarodowym, a kiedy więzienie zostało podzielone na sektory narodowe, poziom niepokojów i konfliktów spadł kilkukrotnie.

Więzienie La Sante Paryż

fot. Lionel Allorge via wikipedia, CC BY-SA 3.0, LienQincheng, Pekin, Chiny

Chiny to kraj, który już od czasów starożytnych słynie z bezwzględnego stosunku do ludzi, którzy popełnili nawet drobne wykroczenie, nie mówiąc już o poważnych przestępstwach. Jak w każdym innym kraju, w Chinach jest wiele więzień, ale Qincheng jest najlepiej strzeżone. Co ciekawe, więzienie to nie jest kontrolowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości, ale przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego. Wynika to z faktu, że większość więźniów to politycy, winni zamieszek, korupcji i zagrożenia władzy. Więzienie zostało zbudowane w 1957 roku i przez cały ten czas nikomu nie udało się stamtąd uciec

Oak Park Heights, Minnesota, USA

Oak Park Heights to jedyne więzienie piątego stopnia w całym stanie Minnesota. Trafiają tam najgroźniejsi przestępcy. W sumie budynek może pomieścić 480 więźniów, a każdy z nich ma własną celę. Pomimo wysokiego stopnia zabezpieczeń, w Oak Park Heights można czytać książki, grać w baseball na spacerze, a nawet mieć mały telewizor w celi. Wiele osób skazuje się tu bowiem na dożywocie, stąd takie udogodnienia dla więźniów.

Więzienie Oak Park Heights

fot. wikipedia, domena publicznaDelta Camp, Zatoka Guantanamo, Kuba

To więzienie, chociaż znajduje się na kubańskiej ziemi, należy do Stanów Zjednoczonych. Siedzą tam ludzie, którzy zostali skazani za terroryzm przeciwko Ameryce i jej obywatelom. Aby uniemożliwić im takie same prawa, jak uwięzionym w amerykańskich więzieniach, Stany Zjednoczone zdecydowały się wykorzystać swoją bazę morską na Kubie, która na mocy porozumienia z lokalnymi władzami jest dzierżawiona bezterminowo. Baza została przekształcona w więzienie w 2002 roku. Warunki w więzieniu są tak surowe, a racje żywnościowe tak skromne, że terroryści mają tylko tyle energii, by przetrwać, i nie myślą o ucieczce.

Więzienie Camp Delta Guantanamo

fot. wikipedia, domena publiczna„Czarny Delfin”, Sol-Ileck, Rosja

To więzienie o zaostrzonym rygorze jest uważane za idealne miejsce do odosobnienia najgroźniejszych przestępców. Znajduje się w Rosji na granicy z Kazachstanem i jako więzienie służy od 1745 roku. Swoją dziwną nazwę zawdzięcza posągowi czarnego delfina, który.. zbudowali więźniowie wiele lat temu. W 2000 roku zaczęto tam kierować przestępców z wyrokami dożywotnimi. Na każde 800 więźniów przypada tu 900 strażników. Surowe warunki i stała kontrola nie pozwoliły żadnemu skazanemu na opuszczenie murów „Czarnego Delfina”.

Więzienie Czarny Delfin

fot. wikipedia, CC0Belmarsh, Londyn, Wielka Brytania

Zbudowane na początku lat 90. XX wieku więzienie znajduje się niedaleko siedziby brytyjskiego dworu królewskiego i jest przeznaczone przede wszystkim dla osób oskarżonych o terroryzm oraz zagrożenie bezpieczeństwa narodowego. Belmarsh w Londynie jest uważane za najbardziej chronione więzienie w całej Europie. Od momentu jego założenia strażnicy mieli w tym kontekście pełną swobodę działania.

Więzienie Belmarsh w Londynie

Belmarsh, fot. Kleon3 via wikipedia, CC BY-SA 4.0, LinkTerre Haute, Indiana, USA

Federalne więzienie Terre Haute to jeden z największych kompleksów więziennych w USA. W skład tego zakładu karnego wchodzą 2 zespoły budynków – jeden o średnim rygorze i drugi o maksymalnym rygorze, w którym znajdują się osadzeni mający powiązania z terrorystami. Osadzeni w tej części więzienia Terre Haute są nie tylko obserwowani przez niezliczoną liczbę kamer, lecz również podsłuchiwani przez bardzo czułe mikrofony. Większość więźniów skazanych na śmierć przez rząd federalny USA przed egzekucją trafia właśnie tutaj. Terra Haute było jednym z pierwszych więzień federalnych, które wdrożyły programy edukacyjne z sesjami poświęconymi doskonaleniu umiejętności więźniów w zakresie czytania, pisania, oraz matematyki (blok o średnim rygorze).

Więzienie Terre Haute

Terra Haute fot. wikipedia, domena publicznaFuchu, Tokio, Japonia

To więzienie zostało zbudowane na miejscu wcześniejszego, zniszczonego przez silne trzęsienie ziemi. Budowa Fuchu zajęła Japończykom ponad 10 lat, z uwzględnieniem wszelkich niuansów systemu bezpieczeństwa i nowych technologii, które dziś pomagają w kontrolowaniu więźniów. Teraz jest to najbezpieczniejsze miejsce służące przetrzymywania więźniów w całym państwie, przeznaczone dla terrorystów, groźnych przestępców i… zagorzałych przeciwników rządu.

Mumbai Central Prison / Arthur Road, Bombaj, Indie

Indie, a zwłaszcza gęsto zaludnione duże miasta, nie słyną z praworządnych obywateli i doskonałego systemu prawnego. W najstarszym i największym więzieniu w Bombaju ludzie przetrzymywani są w skrajnie ciasnych i niehigienicznych warunkach. Lokalnych mieszkańców i władze niepokoi tylko jedna kwestia w tym kontekście – całkowita izolacja takich ludzi od społeczeństwa, co strażnikom udaje się, bo od 1926 roku nie odnotowano ani jednej ucieczki.

Milhaven, Ontario, Kanada

To najsurowsze więzienie w Kanadzie, do którego trafiają najgroźniejsi przestępcy ze wszystkich stanów tego kraju. Więzienie Milhaven słynie z obwodu o podwójnych ścianach. Więźniowie mogą wejść w wyznaczonym czasie wewnątrz obwodu, ale gdy tylko pokonają mur i spróbują dostać się do drugiego prowadzącego na wolność, strażnicy mogą strzelać bez ostrzeżenia. Mnóstwo kamer i czujników ruchu ułatwia pracę strażnikom i pozbawia przestępców szansy na ucieczkę.

Zobacz też:

Top 15: nietypowe i najbardziej dziwaczne więzienia na świecie
Bangkwang – najcięższe więzienie świata w środku egzotycznego raju
Zuchwała kradzież Mona Lisy z Luwru – jak do niej doszło?
10 najbardziej spektakularnych kradzieży w historii
10 najsłynniejszych szpiegów w historii
10 największych baronów narkotykowych na świecie

Skomentuj