10 największych baronów narkotykowych na świecie
Nowe!

10 największych baronów narkotykowych na świecie

1 / 2

Narkotykowy biznes od zawsze przynosił korcie właścicielom, a fortuny gangsterów rosły w błyskawicznym tempie. Handlarze śmiercionośnym towarem opływali w luksusy, ale ich profesja wiązała się również ze sporym ryzykiem. Ceną za fortunę zwykle była śmierć lub wieloletnie więzienie.

#10 Zhenli Ye Gon – chiński biznesmen z Meksyku

Urodzony w Szanghaju gangster, powiązał legalne biznesy farmaceutyczne w Meksyku z handlem metaamfetaminą na masową skalę. Przez sieć swoich spółek, importował do Ameryki Południowej setki ton chemikaliów, które służyły do wytwarzania narkotyków. Kierował międzynarodową korporacją Unimed Pharm Chem de Mexico, ale firma była jedynie przykrywką dla jego przestępczej działalności. W 2002 roku otrzymał meksykańskie obywatelstwo i czuł się całkowicie bezkarny. Prowadził wystawny tryb życia, obracał się w towarzystwie polityków i trwonił fortunę w kasynach. Jego dobra passa skończyła się w 2007 roku, kiedy rząd amerykański oskarżył go o wprowadzenie do obrotu dużej ilości środków odurzających i wystawił za nim list gończy.

Zhenli Ye Gon został aresztowany 23 lipca 2007 roku i osadzony w więzieniu stanowym. Kilka miesięcy przed jego ucieczką z kraju i aresztowaniem w USA, służby meksykańskie przeszukały posiadłość barona, w której znaleziono… 207 mln dolarów w gotówce. “Biznesmen” od samego początku utrzymuje, że jest niewinny, a oskarżenie to spisek skorumpowanych urzędników. Obecnie jest osadzony w Stanach Zjednoczonych i walczy o ekstradycję do Meksyku.

Zhenli Ye Gon

Zhenli Ye Gon, Foto. insightcrime.org

#9 Frank Lucas – American Gangster

W latach 60. i 70. na ulice Nowego Jorku zostały zalane tanią heroiną wysokiej jakości. Nowy narkotyk nosił nazwę “Blue Magic” i szybko zdeklasował konkurencję. Przestępczym biznesem kierował Frank Lucas, który sam kiedyś przyznał, że nielegalny handel przynosił mu milion dolarów zysku dziennie. Frank pochodził z Karoliny Północnej, ale uciekł nie mając szans na znalezienie pracy i obawiając się członków Ku Klux Klanu. Trafił do Harlemu, aby przez 15 lat być prawą ręką, jednego z legendarnych gangsterów tej dzielnicy – Bumpy Johnsona. Po śmierci szefa, przejął interes i uruchomił nowy kanał przerzutowy z Azji, którym importował kokainę o niemal 100-procentowej czystości. Sposób przemytu narkotyków był wyjątkowo kontrowersyjny, ponieważ według relacji gangsterów większość kontrabandy transportowano w trumnach amerykańskich żołnierzy, którzy zginęli w Wietnamie. Zarobione pieniądze Lucas inwestował w nieruchomości, przelewał na konta w rajach podatkowych i rozdawał wśród lokalnej społeczności. Zapewniał, że chce być bogaty jak Donald Trump i niewiele mu do tego zabrakło.

W 1976 roku baron narkotykowy został skazany na 70 lat więzienia, ale wyszedł kilka lat później, dzięki współpracy z FBI. Niedługo potem, ponownie aresztowano go pod zarzutem handlu kokainą. Ostatecznie wyszedł z więzienia w 1991 roku i obecnie jest gwiazdą amerykańskiej popkultury. Uległ wypadkowi samochodowemu i porusza się na wózku inwalidzkim. Na podstawie jego historii powstał film “American Gangster”, z Denzelem Washingtonem w roli głównej.

Frank Lucas

Foto. Pinterest

#8 Joaquin Guzman Loera – El Chapo

Boss narkotykowy, którego cały świat poznał, dzięki spektakularnym ucieczkom z więzień. Guzman urodził się w połowie lat 50. w meksykańskiej miejscowości Badiraguato. Dorastał w skrajnym ubóstwie, a jako dziecko został wyrzucony przez dziadków z domu i musiał radzić sobie sam. Poszedł w ślady ojca i swoją karierę w świecie przestępczym zaczął już jako nastolatek. Na początku uprawiał niewielkie ilości marihuany, ale jego wpływy szybko się rozszerzały. Pod koniec lat 70. poznał Héctora Luisa Palma Salazara, z którym rozwinął przemyt substancji odurzających do nadmorskich kurortów w USA. W 1989 roku założył kartel Sinaloa, który w krótkim czasie przerodził się w niezwykle zyskowny interes, oparty na handlu narkotykami.

El Chapo był znany ze swojej brutalności i niezwykle kreatywnych sposobów szmuglowania nielegalnego towaru. Stworzył sieć klimatyzowanych tuneli biegnących pod granicą ze Stanami Zjednoczonymi, przez które przewożono ogromne ilości narkotyków. Z kolei kokainę przemycał w gaśnicach proszkowych i puszkach oznakowanych, jako papryczki chili. W latach świetności kartel handlował na 5 kontynentach, a narkotykowy biznes Guzmana był jednym z największych na świecie. W 1993 roku El Chapo został aresztowany i skazany na 20 lat więzienia, ale szybko wydostał się zza krat, z pomocą skorumpowanych funkcjonariuszy. Lokalna społeczność traktowała go jak Robin Hooda, dlatego gangster bez problemu wymykał się przed wymiarem sprawiedliwości i dalej prowadzi nielegalne interesy. W 2009 roku zyski kartelu Sinaloa sięgają 3 mld dolarów rocznie, co daje Guzmanowi 701 miejsce w rankingu najbogatszych ludzi na świecie, według Forbesa. W 2014 roku boss został aresztowany po raz kolejny. Prezydent Meksyku – Enrique Peña przysięgał, że tym razem nie pozwoli mu uciec. Jednak 18 miesięcy później, baron narkotykowy zbiega z więzienia przez tunel. Ponownie udaje się go pojmać na początku 2016 roku. Ostatecznie El Chapo zostaje wydalony do USA i jego sprawą zajmuje się obecnie amerykański wymiar sprawiedliwości.

joaquin el chapo guzman

Foto. YURI CORTEZ / AFP / Getty Images

#7 Amado Carrillo Fuentes – Władca Przestworzy

Przyszły kokainowy baron, uczył się zarządzania narkotykowym biznesem od swojego wuja – Dona Neto. Nie potrzebował wiele czasu, aby rozwinąć przestępczą działalność i zbudować własne kontakty. Kilka lat wystarczyło mu do stworzenia kokainowego imperium, którego wartość wyceniano na około 25 mld dolarów.

Amado urodził się w 1957 roku i dorastał w wielodzietnej, ubogiej rodzinie. Szybko doszedł do wniosku, że jedyną szansą na wyrwanie się z biedy jest handel narkotykami. W latach 80. dołączył do kartelu Guadalajara, którym zarządzał brat jego ojca. Początkowo kontrolował produkcję i transport kokainy z meksykańskiego miasta Ojinaga, ale błyskawicznie wspinał się po kolejnych stopniach awansu, aby trafić w końcu na sam szczyt przestępczej struktury. Po kilkunastu latach prowadzenia interesu, postanowił nabyć 27 samolotów typu Boeing 727, którymi importował do Meksyku środki odurzające z Kolumbii. Następnie przesyłki przewożono do Stanów Zjednoczonych, a głównym rynkiem zbytu był Nowy Jork. Fortuna kokainowego potentata rosła, ale jego bogactwo zwróciło uwagę amerykańskich służb. Fuentes postanowił diametralnie zmienić swój wygląd. 3 lipca 1997 roku poddał się operacji plastycznej twarzy, dzięki której miał być znowu anonimowy. Zabieg przeprowadzono w szpitalu w Santa Monica w Mexico City, jednak nie wszystko poszło po myśli lekarzy i pacjent zmarł. Mafia oskarżyła chirurgów o błąd w sztuce i wydała na nich wyrok śmierci. Wkrótce znaleziono mężczyzn martwych, w ogromnych beczkach zalanych betonem. Ciała lekarzy nosiły ślady tortur.

Pogrzeb króla, zgromadził tysiące osób, a jego posiadłości do dziś są symbolem potęgi kartelu Guadalajara. Niedawno w ręce policji wpadł syn Amado – Carrillo Leyva, który według funkcjonariuszy, przejął prowadzenie biznesu po ojcu.

#6 Klaas Bruinsma – Wielebny

Uważany za „ojca” holenderskiego handlu narkotykami. Znakiem rozpoznawczym gangstera była czarna odzież i nawyk ciągłego pouczania innych. Przez swoje zwyczaje zyskał kilka przydomków m.in.: “Wielebny” i “Minister”. Klaas Bruinsma urodził się w Amsterdamie, ale po rozwodzie rodziców mieszkał, także w Wielkiej Brytanii. Bardzo duże piętno na jego psychice, odcisnęła postać apodyktycznego ojca, który bardzo często stosował przemoc, wobec swoich dzieci. Przyszły magnat narkotykowy już w liceum zaczął handel haszyszem i marihuaną. W wieku 16 lat został po raz pierwszy aresztowany, pod zarzutem rozprowadzania środków odurzających w szkole. Niedługo potem wyrzucono go z liceum, więc postanowił zająć się handlem narkotykami na “pełen etat”, a jego wspólniczką została córka legendy holenderskiego półświatka – Thea Moear.

W latach 70. Bruinsma często przebywał za kratkami, jednak założona przez niego organizacja, rosła w siłę i poszerzyła obszar działań o terytorium Niemiec, Belgii, Francji i Skandynawii. Główne źródło dochodu stanowił niezmiennie haszysz, który przestępcy przemycali z Pakistanu. W późnych latach 80. Klaas Bruinsma był największym handlarzem narkotyków w Europie i zarabiał miliony guldenów dziennie. W tym czasie szczególnie dawały o sobie znać, jego problemy psychiczne i często wpadał w furię. Kartel zaczął handel kokainą na ogromną skalę, ale ze względu na porywczość Klaasa, kierownictwo w grupie objął Etienne Urka. 27 czerwca 1991 roku Klaas Bruinsma został zastrzelony przed amsterdamskim hotelem Hilton. Po jego śmierci holenderskie służby zajęły znaczny majątek gangstera, a w mieście rozpoczęła się wojna, o schedę po “Wielebnym”. Na podstawie jego historii powstała książka i film.

Klaas Bruinsma

Foto. Bert Voskuil/ANP
Czytaj dalszy ciąg tego wpisu na kolejnej stronie >>>>>>>>