Warkocze, pejsy, koki, loki - przegląd fryzur z różnych kultur świata - Zalajkowane.pl
Nowe!

Warkocze, pejsy, koki, loki – przegląd fryzur z różnych kultur świata

Trudno czasem uwierzyć, czego to ludzie nie zrobią ze swoimi włosami, aby stworzyć piękną fryzurę. W życiu codziennym, udana stylizacja stała się wręcz symbolem mody i stylu. Ale w przeszłości (a w niektórych przypadkach i do dnia dzisiejszego) fryzury mają dla wielu narodów szczególne znaczenie.

Zawadiacki kozacki kosmyk, który wśród swoich nazywany jest „osieliediec” (zdjęcia 17), jest podobno symbolem godności i wyróżnienia za zasługi. Mogli go nosić tylko dojrzali Kozacy, zwykle za lewym uchem, gdzie, według przesądów, siedzi diabeł, a fryzura jest ponoć przerażająca dla przeciwników, w tym samego diabła. Uważa się również, że długość kosmyka i jego ułożenie może określać stopień wyszkolenia wojskowego Kozaka.

Kobiety w Namibii okładają swoje włosy i ciało czerwoną gliną, głównie w celu ochrony przed palącym słońcem. Ale sposób ułożenia włosów określa status kobiety – te niezamężne pozwalają opaść warkoczom na twarz (zdjęcie 2), natomiast mężatki zaczesują je do tyłu, odsłaniając swoje oblicze (zdjęcie 4).

Istnieją też kultury, w których za pomocą włosów wierni oddają hołd swojej religii. Na przykład pejsy na skroniach u ultraortodoksyjnych Żydów. Przykazania świętej księgi Tory zabraniają strzyc włosy na głowie i brodzie (zdjęcie 21).

1. Bawaria – Niemcy

2. Namibia

3. Papua – Nowa Gwinea

4. Namibia

5. Majowie

6. Indie

7. Jamajka

8. Indianie z Ameryki Południowej

9. Etiopia

10. Japonia

11. Rosja

12. Uzbekistan

13. Ukraina

14. Kongo

15. Hiszpania

16. Sudan

17. Ukraina

18. Angola

19. Indianin z Ameryki Północnej

20. Chiny

21. Izrael

źródło: nakonu.com

Skomentuj