15 powodów, dla których warto odwiedzić Szwajcarię
Nowe!

15 powodów, dla których warto odwiedzić Szwajcarię

Witajcie ponownie! Dziś 2 odcinek naszej nowej mini-serii „15 powodów dla których warto odwiedzić…” – kierunek na dziś Szwajcaria. Dla tych, którzy są z nami po raz pierwszy – pod tym linkiem możecie zobaczyć zeszłotygodniowy wpis „15 powodów dla których warto odwiedzić Brazylię – klik”. Zobaczmy zatem z czego słynie Szwajcaria i dlaczego warto się tam wybrać.

1. Matternhorn

15 powodów by odwiedzić Szwajcarię
Nawet jeśli nie uprawiacie sportów ekstremalnych, to warto wybrać się w okolice największego szczytu w Szwajcarii. Jest to szósty pod względem wysokości (4478m) szczyt w Alpach leżący na granicy szwajcarsko-włoskiej. Na pobliski szczyt Gornergrat dojeżdża kolej, a na wysokości 3131 m n.p.m znajduje się fantastyczny punkt widokowy z którego można podziwiać Matternhon i pozostałe czterotysięczniki.

2. Dolina 72 wodospadów

15 powodów by odwiedzić Szwajcarię
Dolina Lauterbrunnental leży w kantonie Berno i jest to jeden z największych obszarów chronionej przyrody w Szwajcarii. 72 grzmiące wodospady, ustronne doliny i kolorowe alpejskie łąki robią niesamowite wrażenie. Sama nazwa tłumaczona dosłownie oznacza „wiele fontann”.

3. Góry, góry góry – koleją

15 powodów by odwiedzić Szwajcarię
Szwajcaria jest niewątpliwym liderem jeśli chodzi o ilość górskich tras kolejowych i wszelakich kolejek linowych, dzięki którym dostaniecie się w wiele wspaniałych miejsc. Dla przykładu Glacier Express pokonuje 291 mostów i wiaduktów, oraz 91 tuneli, a najwyższy punkt na trasie pociągu to przełęcz Oberalp Pass o wysokości 2033 metry. Jeśli macie 7,5 godziny to wybierzcie się w podróż Ekspresem Lodowcowym, który startuje z St. Moritz lub Davos w poprzek szwajcarskich Alp do stóp słynnego szczytu Matterhorn.

4. Tessyn (Ticino)

15 powodów by odwiedzić Szwajcarię
Ten najbardziej wysunięty na południe region Szwajcarii jest bramą na południe kontynentu. Niesamowite krajobrazy przyciągają pisarzy i artystów, a architekci inspirują się dawną tradycją regionu. Spacery wąwozami i rowerowe przejażdżki brzegiem jezior w lecie, lub szaleństwa na stokach zimą. Jest tutaj chyba wszystko „od lodowców po palmy”.

5. Szwajcarskie zegarki

15 powodów by odwiedzić Szwajcarię
Jeśli pierwszy raz odwiedzicie Szwajcarię to pytanie jakie powinniście zadać nie powinno brzmieć „gdzie znajdę Szwajcarskie zegarki”, lecz „który wybrać”. Wykonane z pomysłem, precyzją i jakością miażdżą konkurencję. Dostępne są wprawdzie na całym świecie, ale tylko w Szwajcarii istnieje miejsce zwane „Watch Valley”, czyli doliną zegarków. La Chaux-de-Fonds to miasto położone w sercu tej doliny uznawane za kolebkę zegarmistrzostwa (warto odwiedzić międzynarodowe muzeum zegarmistrzostwa z ponad 4000 eksponatami związanymi z historią pomiarów czasu).

6. Sporty zimowe

15 powodów by odwiedzić Szwajcarię
St.Moritz dwukrotnie gościło uczestników Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Nic dziwnego, że zjeżdżają tu miłośnicy jazdy na desce i nartach z całego świata – w rejonie znajdziecie prawie 350 kilometrów tras narciarskich.

7. Festiwale

15 powodów by odwiedzić Szwajcarię
11 Grudnia odbywa się w Genewie festiwal Festiwal l’Escalade (na pamiątkę walecznej obrony miasta), któremu towarzyszą parady, a jego uczestnicy przebrani są w historyczne stroje. Przysmakiem przygotowywanym specjalnie na tę okazję jest czekoladowy kociołek z marcepanem. Koncerty, zabawy i pokazy sztucznych ognii to już część festiwalu odbywającego się a początku sierpnia, czyli „Fetes de Geneve”. W połowie czerwca podczas Bol d’Or na Jeziorze Genewskim odbywają się największe regaty na świecie.

8. Czekolada

15 powodów by odwiedzić Szwajcarię
Statystyczny Szwajcar zjada 11,8 kilograma czekolady rocznie – nic dziwnego podobno szwajcarska czekolada jest najlepsza na świecie. 18 fabryk zatrudnia prawie 4500 pracowników, a w 2010 roku sprzedały prawie 180 ton czekolady.

9. Międzynarodowa wystawa samochodów w Genewie

15 powodów by odwiedzić Szwajcarię
Fani motoryzacji zapewne wiedzą, że to właśnie w tym przepięknym szwajcarskim mieście odbywa się jedna z najważniejszych i do tego największych wystaw motoryzacyjnych. Mowa oczywiście o Salon International de l’Auto.

10. Szwajcarskie sery

15 powodów by odwiedzić Szwajcarię
Szwajcaria słynie z produkcji i eksportu serów. Liczba rodzajów serów produkowanych w Szwajcarii przekroczyła już 450!! a każdy producent pilnie strzeże receptury swojego sera. Istny raj dla smakoszy – możliwość kosztowania różnorodnych serów w zależności od miejsca pobytu.

11. Nocne życie

15 powodów by odwiedzić Szwajcarię
Podobno Lozanna to najlepsze miejsce na imprezy. Kafejki, bary i kluby z najlepszymi (i słynnymi) Dj-ami oferują muzykę dla każdego. Tiesto, Bob Sinclar, David Guetta, Armand Van Helden to tylko kilka nazwisk, które grywają w tutejszych klubach.

12. Zurych, St. Gallen, Lucerna

15 powodów by odwiedzić Szwajcarię
Zurych, gospodarcza stolica Szwajcarii – stąd wywodzi się aż 21 Noblistów. Jest tutaj mnóstwo muzeów i galerii, odbywa się tutaj największa w Europie parada techno i znajduje się słynna Bahnhofstrasse, ulica ekskluzywnych sklepów.
Warto zatrzymać się w Lucernie, by przejść się po najstarszym w Europie drewnianym krytym moście i odwiedzić futurystyczne Centrum Kulturalno-Kongresowe KKL, jeden z najważniejszych obiektów współczesnej architektury.
W St. Gallen znajduje się wpisana na Listę UNESCO (podobnie jak urokliwa starówka w Bernie) biblioteka opactwa, założonego przed 1400 laty przez irlandzkiego mnicha Gallusa – podobno perła Baroku.

13. Agroturystyka

15 powodów by odwiedzić Szwajcarię
Coraz bardziej popularne wśród Szwajcarów jest „spanie na sianie”. Na terenie kraju zarejestrowanych jest ponad 650 agroturystycznych gospodarstw. Warto się skusić, bo można spróbować mleka prosto od „fioletowej krowy Milki” 🙂

14. Rowerem jedziemy

15 powodów by odwiedzić Szwajcarię
Szwajcaria to nie tylko raj dla miłośników sportów zimowych. Miłośnicy rowerowych wycieczek mogą korzystać z ponad 3200 kilometrów!!! tras rowerowych. (do niedawna w Polsce nie było nawet tylu kilometrów autostrad 🙂 )

15. Sporty ekstremalne

15 powodów by odwiedzić Szwajcarię
Skoki spadochronowe, spływy górskie, zjazdy po linie (rappelling), wspinaczka, wyprawy lodowcowe, skoki na bungie (z 70 metrowej tamy jak James Bond w Goldeneye) – jeśli znudziło Ci się wygrzewanie na plażach to Szwajcaria jest dla Ciebie.


źródła: wikipedia, travelsquire.com, swissrailways.com, szwajcaria.net, esky.pl

3 komentarze

    • Karol Grzeszczuk

    Pierwsze zdjęcie to Schilthorn, Alpy Berneńskie. Matterhorn to trochę na południe 😀

Skomentuj