15 powodów, dla których warto odwiedzić Szwajcarię
Nowe!

15 powodów, dla których warto odwiedzić Szwajcarię

1 / 2

Witajcie ponownie! Dziś 2 odcinek naszej nowej mini-serii „15 powodów dla których warto odwiedzić…” – kierunek na dziś Szwajcaria. Dla tych, którzy są z nami po raz pierwszy – pod tym linkiem możecie zobaczyć zeszłotygodniowy wpis „15 powodów dla których warto odwiedzić Brazylię – klik”. Zobaczmy zatem z czego słynie Szwajcaria i dlaczego warto się tam wybrać.

1. Matternhorn

15 powodów by odwiedzić Szwajcarię
Nawet jeśli nie uprawiacie sportów ekstremalnych, to warto wybrać się w okolice największego szczytu w Szwajcarii. Jest to szósty pod względem wysokości (4478m) szczyt w Alpach leżący na granicy szwajcarsko-włoskiej. Na pobliski szczyt Gornergrat dojeżdża kolej, a na wysokości 3131 m n.p.m znajduje się fantastyczny punkt widokowy z którego można podziwiać Matternhon i pozostałe czterotysięczniki.

2. Dolina 72 wodospadów

15 powodów by odwiedzić Szwajcarię
Dolina Lauterbrunnental leży w kantonie Berno i jest to jeden z największych obszarów chronionej przyrody w Szwajcarii. 72 grzmiące wodospady, ustronne doliny i kolorowe alpejskie łąki robią niesamowite wrażenie. Sama nazwa tłumaczona dosłownie oznacza „wiele fontann”.

3. Góry, góry góry – koleją

15 powodów by odwiedzić Szwajcarię
Szwajcaria jest niewątpliwym liderem jeśli chodzi o ilość górskich tras kolejowych i wszelakich kolejek linowych, dzięki którym dostaniecie się w wiele wspaniałych miejsc. Dla przykładu Glacier Express pokonuje 291 mostów i wiaduktów, oraz 91 tuneli, a najwyższy punkt na trasie pociągu to przełęcz Oberalp Pass o wysokości 2033 metry. Jeśli macie 7,5 godziny to wybierzcie się w podróż Ekspresem Lodowcowym, który startuje z St. Moritz lub Davos w poprzek szwajcarskich Alp do stóp słynnego szczytu Matterhorn.

4. Tessyn (Ticino)

15 powodów by odwiedzić Szwajcarię
Ten najbardziej wysunięty na południe region Szwajcarii jest bramą na południe kontynentu. Niesamowite krajobrazy przyciągają pisarzy i artystów, a architekci inspirują się dawną tradycją regionu. Spacery wąwozami i rowerowe przejażdżki brzegiem jezior w lecie, lub szaleństwa na stokach zimą. Jest tutaj chyba wszystko „od lodowców po palmy”.

5. Szwajcarskie zegarki

15 powodów by odwiedzić Szwajcarię
Jeśli pierwszy raz odwiedzicie Szwajcarię to pytanie jakie powinniście zadać nie powinno brzmieć „gdzie znajdę Szwajcarskie zegarki”, lecz „który wybrać”. Wykonane z pomysłem, precyzją i jakością miażdżą konkurencję. Dostępne są wprawdzie na całym świecie, ale tylko w Szwajcarii istnieje miejsce zwane „Watch Valley”, czyli doliną zegarków. La Chaux-de-Fonds to miasto położone w sercu tej doliny uznawane za kolebkę zegarmistrzostwa (warto odwiedzić międzynarodowe muzeum zegarmistrzostwa z ponad 4000 eksponatami związanymi z historią pomiarów czasu).

6. Sporty zimowe

15 powodów by odwiedzić Szwajcarię
St.Moritz dwukrotnie gościło uczestników Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Nic dziwnego, że zjeżdżają tu miłośnicy jazdy na desce i nartach z całego świata – w rejonie znajdziecie prawie 350 kilometrów tras narciarskich.

7. Festiwale

15 powodów by odwiedzić Szwajcarię
11 Grudnia odbywa się w Genewie festiwal Festiwal l’Escalade (na pamiątkę walecznej obrony miasta), któremu towarzyszą parady, a jego uczestnicy przebrani są w historyczne stroje. Przysmakiem przygotowywanym specjalnie na tę okazję jest czekoladowy kociołek z marcepanem. Koncerty, zabawy i pokazy sztucznych ognii to już część festiwalu odbywającego się a początku sierpnia, czyli „Fetes de Geneve”. W połowie czerwca podczas Bol d’Or na Jeziorze Genewskim odbywają się największe regaty na świecie.

3 komentarze

    • Karol Grzeszczuk
    • 16.10.2016

    Pierwsze zdjęcie to Schilthorn, Alpy Berneńskie. Matterhorn to trochę na południe 😀

Skomentuj