Top 10: największe kwiaty na świecie - Zalajkowane.pl
Nowe!

Top 10: największe kwiaty na świecie

Jeśli chodzi o kwiaty, zawsze chcemy mieć jak największe i najpiękniejsze w naszym domu, na balkonie czy w ogrodzie. Ale co wiesz o kwiatach które są tak duże, że nie nadają się do dekoracji, nie da się ich wyhodować w ogrodzie, albo wydzielają tak brzydki zapach, że zatykamy nos i odchodzimy jak najdalej? Poznaj 10 największych kwiatów na świecie.

10. Hibiskus

Hibiskus lub Ketmia jest to rodzaj krzewu zaliczany do rodziny ślazowatych. W zależności od systematyki wyróżnia się od 200 – 700 rodzajów hibiskusa. Występuje na wszystkich kontynentach strefy zwrotnikowej i mniej licznie w strefie umiarkowanej. Kwitnie od lata do późnej jesieni. Uwielbiana przez motyle, pszczoły i ptaki. Często hodowana w przydomowych ogrodach na całym świecie. Odmiana Moy Grande (znana także jako Texas Giant Hibiscus) ma głęboko czerwone lub wiśniowo – różowe kwiaty o średnicy 30 cm.

Hibiscus Moy Grande

Fot. David J. Stang – source: David Stang. First published at ZipcodeZoo.com, CC BY-SA 4.0, Link9. Stapelia Olbrzymia

Kolejne miejsce na liście największych kwiatów na świecie zajmuje pochodząca z południowej Afryki Stapelia gigantea, zwana popularnie „kwiatem padliny”. Jest to sukulent łodygowy, którego łodygi dorastają do wysokości 20 cm. Wytwarza kwiaty w kształcie gwiazdy, pięciopłatkowe czerwonożółte o jedwabiste teksturze, lekko pomarszczone z owłosionymi frędzlami, które mają średnice 25 cm. Kwitnie głównie jesienią, gdy dni zaczynają się robić krótsze. Wydziela nieprzyjemny zapach gnijącego mięsa – przyciąga on muchówki, które je zapylają.

Stapelia Olbrzymia

Fot. BotBln via wikipedia, CC BY-SA 3.0, Link8. Palma Talipot

Palma Talipot pochodzi z południowo – wschodnich Indii i z Sir Lanki, choć uprawiana szeroko w krajach Azji południowo – wschodniej. Jest to też największa z palm, pojedyncze osobniki rosną nawet na 25 metrów. Posiada największy ze wszystkich roślin kwiatostan o długości 6 – 8 metrów o kremowobiałej barwie kwiatów. Żyje około 60 lat, zanim zacznie rodzić kwiaty i owoce, a następnie obumiera. Owoce dojrzewają po około roku, dając tysiące zielonożółtych owoców, każdy z nich zawiera jedno nasionko.

Palma Talipot

fot. Cumulus_Clouds via wikipedia, CC BY-SA 3.0, Link7. Piwonia Drzewiasta

Piwonia Drzewiasta pochodzi z górskich zalesionych terenów Bhutanu i zachodniej prowincji Chin Henanu. Jest to duży drzewiasty krzew, którego kwiaty mogą osiągać średnicę nawet 25 cm. Piwonie mogą rosnąć na wysokość od 1 do 4 metrów. Kwitną od późnej wiosny do wczesnego lata. Te wielołodygowe krzewy mogą występować w trzech formach. Pojedynczej, półpełnej i podwójnej. Pojedyncze formy mają od jednego do trzech rzędów płatków, które są zwykle szerokie, duże i płaskie. Mają pięć lub więcej płatków ochronnych otaczających środkową część pręcika z kwiatami. Forma półpełna ma więcej niż jedną ściśle przylegającą warstwę płatków, a korona kwiatu jest odsłonięta. Forma podwójna ma wiele rzędów płatków wystających z korony, które same są płatkami.

Piwonia drzewiasta

fot. wikipedia / domena publiczna6. Południowa Magnolia

Magnolia Wielokwiatowa lub Magnolia Grandiflora ma swoje naturalne siedliska w Ameryce Północnej i na Dalekim Wschodzie. W Polsce uprawiana jako roślina ozdobna. Ma duże białe lub kremowe kwiaty osiągające nawet 30 cm średnicy. Mają one kształt miseczki z sześcioma grubymi płatkami szerokimi na końcu. Sam krzew może osiągnąć imponującą wysokość 27 metrów. Zapylaczy przyciąga swym słodkim zapachem i wydzielinami, choć nie produkuje nektaru. Kwiaty wytwarzają stożkowate strąki nasienne wypełnione dużymi czerwonymi nasionami. Kwitnąca magnolia otwiera się rano, zamyka w nocy na kilka dni, zrzuca wtedy pręciki, a następnie otwiera się i przekwita.

Południowa Magnolia ma jedne z największych kwiatów na świecie

fot. Paxsimius via wikipedia, CC BY-SA 2.5, Link5. Kwiat Pelikana

Kolejne miejsce na liście największych kwiatów świata zajmuje Aristolochia gigantea, zwana potocznie kwiat pelikana. Występuje naturalnie w Brazylii, z powodzeniem przeniesiona do Panamy i Kostaryki. Jest to szybko rosnące pnącze, z częściowo zdrewniałym pędem. Nasada liścia ma sercowaty kształt. Kwiaty są bordowo – aksamitne z siateczką z żyłkami w kolorze kości słoniowej. Szerokość kwiatu wynosi od 10 – 20 cm. Te kwiaty w kształcie serca mają ciemny środek i wydzielają zapach gnijących stóp, który przyciąga motyle do zapylania. Podobnie jak Titan Arum, męskie i żeńskie części kwiatu kwitną oddzielone od siebie czasowo.

Kwiat pelikana - Aristolochia gigantea

fot. wikipedia, domena publiczna4. Słonecznik

Słonecznik zwyczajny pochodzi z Ameryki Północnej, jest rośliną jednoroczną, zaliczaną do rodziny astrowatych. Ma grube i sztywne łodygi, a jego główka kwiatowa przypomina słońce. Jest uprawiany w wielu rejonach świata. Od 2013 roku najwyższy zarejestrowany słonecznik mierzył ponad 9 metrów. Został wyhodowany przez Hansa Petra Schiffera w Karst w północnej Westfalii w Niemczech. Ma ponad 70 odmian, dwie największe to American Giant, który dorasta do wysokości 4,5 metra i ma 25 cm średnicy i Skyscraper Sunflower, którego kwiatostan ma 35 cm średnicy, a wysokość od 3,5 – 4 metrów.

Pole słoneczników

Pole słoneczników // fot. North Carolina Department of Transportation via wikipedia, CC BY 2.0, Link3. Królowa Andów – Puja Raimondiego

Królowa Andów po łacinie Puya Raimondii, to największa roślina z rodziny bromelii. Pochodzi z peruwiańskich i boliwijskich Andów. Rośnie od podnóża Andów, aż do wysokość 4800 m. n. p. m. Jest to rodzaj byliny z gęstą rozetą liści. Jej łodyga rośnie na wysokość 3-4 metrów i jest jedną z największych łodyg na ziemi. Kwiatostan osiąga 8 metrów. Królowa Andów umiera po zakwitnięciu i wydaniu nasion. W naturalnych warunkach wysokich gór rośnie bardzo wolno, rozwija kwiatostan po około 80-120 latach. Rośliny uprawiane na poziomie morza żyją natomiast około 30 lat.

Królowa Andów - Puja Raimondiego

fot. wikipedia, domena publiczna2. Dziwidło olbrzymie

Dziwidło olbrzymie inaczej Titan Arum jest endemitem wilgotnych lasów deszczowych Sumatry. Gatunek jest zagrożony wyginięciem gdyż niszczone są jego siedliska naturalne. Ze względu na okazały kwiatostan uprawiana jest w ogrodach botanicznych. Jest to roślina wieloletnia, która tworzy bulwę ważącą w niektórych przypadkach do 120 kg. Pierwsze kwiaty o wiśniowej barwie wyrastają po 10 latach od ukorzeniania się bulwy. Kwiatostan to pojedyncza kolba od 80 – 330 cm wysokości. Składa się z kwiatów męskich i żeńskich. Męskie otwierają się po żeńskich, aby uniknąć samozapylenia. W trakcie kwitnienia rozgrzewa się, co pomaga uwolnić zapach, przypominający rozkładającą się padlinę.

Dziwidło olbrzymie

fotografia z lewej strony: wikipedia.org (domena publiczna). Zdjęcie prawej przedstawia owoce rośliny (fot. Patche99zPraca własna, CC BY-SA 3.0, Link)1. Raflezja

Raflezja lub Bukietnica pochodzi z indonezyjskich lasów deszczowych i jest największym kwiatem na świecie. Jej rozmiary wynoszą od 80 – 100 cm średnicy i 10 kg wagi. To pasożyt, który nie ma własnej łodygi, liści ani korzeni. Jest to czerwonobrązowy pięciopłatkowy kwiat z białymi plamami, które przypominają pęcherze. Wydziela bardzo nieprzyjemny zapach podobny do gnijącego mięsa. Przyciąga on muchówki i chrząszcze, które zapylają kwiat. Soki pobiera z łodygi żywiciela, którym jest specjalny gatunek winorośli. Kwitnie przez 5 – 7 dni raz na kilka lat.

Raflezja Arnolda - Bukietnica (Rafflesia arnoldii)

fot. screen z youtubeZobacz też:

Egzotyczne owoce mało znane w Europie
Rośliny mięsożerne – fascynujące „drapieżniki”
Najdziwniejsze i najciekawsze owoce z całego świata
Top 16: najlepsze ciekawostki o pszczołach
Argentawis – największy znany nauce ptak latający, jaki kiedykolwiek żył na Ziemi

Skomentuj