Giethoorn - "holenderska Wenecja" - Zalajkowane.pl - ciekawostki, newsy, video i wiele więcej!
Nowe!

Giethoorn – “holenderska Wenecja”

1 / 2

Giethoorn to malownicza wioska położona na wschodzie Holandii, w prowincji Overijssel. Wioska poprzecinana jest siecią kanałów wodnych, dlatego też często nazywana jest “Wenecją Holandii” lub “Wenecją Północy”. Do niedawna w Giethoorn nie było żadnych dróg poza ścieżkami rowerowymi, a jedynym środkiem lokomocji były dla mieszkańców łodzie. Współcześnie lokalne władze wyszły jednak naprzeciw oczekiwaniom turystów, których liczba rośnie z każdym rokiem. To właśnie dla ich wygody wzdłuż kanałów poprowadzono drogi, co z jednej strony ułatwia życie zwiedzającym, z drugiej – nieodwracalnie zmieniło klimat tego miejsca (“stara” część wioski, poza ścieżkami rowerowymi, jest całkowicie pozbawiona dróg).

Giethoorn - Holandia

fot. PhotoBobil upload.wikimedia.org [Creative Common BY]

Giethoorn - Holandia

fot. Bert Knot -[flickr.com/photos/bertknot/8185446042/]

Giethoorn - holenderska Wenecja

fot. Bert Knot – [flickr.com/photos/58607562@N00/8185066502]

Giethoorn - holenderska Wenecja

fot. PhotoBobil – [flickr.com/photos/15174316@N02/12526074155]

Giethoorn - Holandia

[fot. giethoorntourism.com/giethoorn-pictures/]
Obecnie Giethoorn można zwiedzać pieszo, na rowerze lub łódką, jednak większość turystów wybiera ten ostatni sposób. Punkty wypożyczające łodzie są niemal na każdym kroku, a do wyboru jest kilka szlaków – godzinny, dwugodzinny oraz tzw. pętla, na opłynięcie której potrzeba około czterech godzin. Wypożyczenie łódki to koszt rzędu 15 euro za godzinę.


Giethoorn to niezwykle urokliwe miejsce pełne pięknych domów (niektóre do dziś stojące, kryte strzechą domy pochodzą z XVIII wieku), ogrodów oraz 176 pomostów łączących sąsiedzkie zabudowania – wszystko to tworzy istnie bajeczny klimat. Niektóre domy znajdują się na wysepkach, przez co dostać się do nich można jedynie drogą wodną. Mieszkańcy Giethoorn cenią sobie spokój i ciszę, dlatego też wszystkie łódki wyposażone są w silniki elektryczne, które nie są hałaśliwe i dlatego nazywane są “szepcącymi”. Podobno “najgłośniejszy dźwięk, który można tu zazwyczaj usłyszeć to kwakanie kaczek lub hałas powodowany przez inne ptaki”