"Spadający człowiek" – symbol rozpaczy po zamachach z 11 września
Nowe!

„Spadający człowiek” – symbol rozpaczy

„Spadający człowiek” (ang. The Falling Man) — taką nazwę nadano zdjęciu wykonanemu przez fotografa Associated Press, Richarda Drew, 11 września 2001 roku w Nowym Jorku o godzinie 9:41:15 lokalnego czasu. Na fotografii została utrwalona osoba, której tożsamość nie udało się ustalić, spadająca głową do dołu.

Uważa się, że tamtego dnia przynajmniej 200 osób wypadło lub było zmuszonych do skoku z płonących wież World Trade Centre. Imiona wielu pozostały tajemnicą, ponieważ służbom ratunkowym nie udało się wyciągnąć i zidentyfikować wszystkich zwłok. Prawnie są uważani za zabitych, nie samobójców, nawet jeżeli „skoczyli sami”.

Podczas oglądania zdjęcia, można odnieść wrażenie, że człowiek leci wyciągnięty jak struna gitary. Jednak na innych zdjęciach tej samej osoby widać, jak ciało dosłownie kołysze się w powietrzu.

Zdjęcie niejednokrotnie było publikowane przez wydawnictwa na całym świecie, w tym przez New York Times. Fotograf twierdzi, że często spotyka się z krytyką ze strony czytelników, którzy uważają, że zdjęcie jest przerażające i nieetyczne. Mówiąc o kulturowym i społecznym znaczeniu „Spadającego człowieka”, teolog Mark D. Thomas podkreślił, że to zdjęcie „być może jest jedną z najjaskrawszych ilustracji ludzkiej rozpaczy, nieposiadającą odpowiedników w sztuce współczesnej, jeśli chodzi o moc wpływu emocjonalnego. Całe jego sedno jest skrystalizowane w jednej fotografii.

Skomentuj