Dzięki technologii druku 3D osoby niewidome mogą "zobaczyć" swoje nienarodzone jeszcze dziecko - Zalajkowane.pl
Nowe!

Dzięki technologii druku 3D osoby niewidome mogą „zobaczyć” swoje nienarodzone jeszcze dziecko

Kiedy dwoje kochających się ludzi dowiaduje się, że zostaną rodzicami, bywają zdumieni, czasem zaskoczeni, ale zawsze szczęśliwi. Kiedy są niewidomi, albo jedno z nich nie widzi, musi czekać wiele miesięcy zanim weźmie w objęcia i… dotknie swoje dziecko.

Para kochających się, niewidomych osób z Brazylii – Ana Paula Silveira i Alvaro Zermiani, była bardzo zwiedzona faktem, że nie mogą zobaczyć swojego dziecka podczas badania USG – choć wiedzieli, że to bardzo pomaga nawiązać więź z dzieciątkiem, którego narodzin tak bardzo się oczekuje.

„Moim głównym problemem było nie tylko to, że nie jestem w stanie zobaczyć obrazu USG. Nikt nie potrafił mi opisać jak wygląda mój syn, który rośnie w moim brzuchu.”powiedziała Silveira. Z pomocą przyszła nowoczesna technologia, dzięki której para była w stanie dotknąć swojego dziecka w całkowicie rewolucyjny sposób.

Ginekolog-położnik Heron Werner, w instytucie w Rio de Janeiro zaproponował Silveirze i Termini wykonanie wydruku 3D na podstawie trójwymiarowego obrazu z badania USG. Dzięki temu pomysłowi para mogła poznać swoje nienarodzone jeszcze dziecko i cieszyć się tak jak cieszą się rodzice oglądający zdjęcie z wydruku badania.

„Teraz osoby niewidzące nie muszą opierać się tylko na opisie lekarza obrazu z USG. My dostaliśmy coś, co było prawdziwe i zobaczyliśmy nasze dziecko w taki sposób, jaki znamy, jaki znają tylko osoby niewidome” – powiedział Silveira. 

System nazywa się GE Healthcare Voluson E10 i jest to pierwszy system USG zintegrowany z drukarką 3D. „Podobne zastosowanie drukarek 3D miało miejsce już od 2007 roku, kiedy tomografia komputerowa była używana do badań skamieniałości i mumii w Muzeum Narodowym w Brazylii” – powiedział Werner. „Pomyślałem – dlaczego nie skorzystać z tej technologii, żeby wydrukować płody?”  I tak w 2012 roku, Werner rozpoczął świadczenie usług dla osób niewidomych i niedowidzących, bez ponoszenia przez nie żadnych kosztów.

Jak wiadomo, dla osób niewidomych dotyk ma ogromne znaczenie, dlatego doświadczenie wzięcia do rąk i obejrzenie swojego rosnącego w brzuchu dziecka było dla rodziców niesamowitym przeżyciem. Dzisiaj syn pary, o której mowa wyżej – Davi Lucas Zermiani ma 3 lata i bawi się modelem swojej podobizny. Jest w niej zakochany – mówi ojciec: „On wie, że to jego model i wytłumaczyliśmy mu, dlaczego został wykonany. Jest dumny z niego i chętnie pokazuje g oswoim przyjaciołom.”

źródło: lifedaily.com

Skomentuj